Unia Europejska

Unia Europejska

Zełenski u Tuska. "Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym o zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. - Ukraina może liczyć na Unię Europejską - podkreślił Tusk po rozmowach. - Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy - dodał.

Tusk i Macron chcą dwóch kobiet na najwyższych stanowiskach w Unii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wyboru przyszłego szefa Komisji Europejskiej i kontynuację konsultacji w sprawie pozostałych najwyższych stanowisk w Unii. Poinformował, że dwie kobiety na czołowych stanowiskach to jego "plan i osobista ambicja". Takie samo zdanie wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, dodając, że szefowie rządów dali Tuskowi mandat do tego, by na przyszłym szczycie "przedstawił nazwiska".

Ruszyła bitwa o najważniejsze unijne stanowiska

W Brukseli we wtorek wieczorem rozpoczął się nieformalny szczyt, na którym unijni liderzy maja rozmawiać o obsadzie kluczowych stanowisk. Wypowiedzi szefów państw i rządów wskazują na to, że o porozumienie będzie trudno. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła przed spotkaniem, że chce jak najszybciej uzgodnić kandydata na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastąpi on Jean-Claude'a Junckera.

Nowy Parlament Europejski. Kto zyskał, kto stracił?

Według najnowszej prognozy PE Europejska Partia Ludowa otrzyma 180 mandatów w Parlamencie Europejskim, Socjaliści i Demokraci 146, liberałowie 109, Zieloni 69, a konserwatyści 59 mandatów. W porównaniu z porannymi projekcjami kilka miejsc stracili socjaliści, a kilka zyskali liberałowie.

Wyniki eurosceptyków i populistów w krajach Unii

W Parlamencie Europejskim zasiądzie duża reprezentacja ugrupowań eurosceptycznych, nacjonalistycznych i populistycznych. W wielu krajach osiągnęły one dobre wyniki wyborcze. We Francji i Włoszech Zjednoczenie Narodowe i Liga po przeliczeniu większości wyników prowadzą.

Tu na eurosceptyków chce głosować niemal połowa

Na politycznej mapie Europy Włochy są ewenementem - niemal połowa wyborców, bo 48 procent, zamierza oddać głos na partie eurosceptyczne. Czwarty pod względem ludności (60,4 miliona mieszkańców) kraj Unii wybierze aż 73 europosłów. Materiał Jakuba Loski, TVN24 BiS.

"Czterej nieznani panowie i dwie anonimowe panie". Media o debacie kandydatów na szefa KE

Przebieg środowej debaty kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej komentują w czwartek europejskie media. Hiszpański dziennik "El Mundo" ocenił, że "było niewiele wymiany zdań pomiędzy rozmówcami, więcej monologów", a przebieg spotkania mógł zawieść wielu wyborców. Francuski katolicki dziennik "La Croix" uznał, że "wielka debata pokazała, iż kandydaci mają idee, ale brak im dynamiki, zapału i siły przekonywania".

Pompeo w Brukseli. Rozmawiał o Iranie

Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo podczas wizyty w Brukseli podzielił się z przedstawicielami NATO informacjami w sprawie zagrożeń powodowanych przez Iran – poinformował Departament Stanu w oświadczeniu wydanym w poniedziałek. Wcześniej szef amerykańskiej dyplomacji odwołał zaplanowaną na ten dzień wizytę w Moskwie. W Brukseli Pompeo spotkał się również z Federicą Mogherini.

Poroszenko po raz ostatni w Brukseli. Odznaczył Tuska

Ustępujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w poniedziałek wizytę w Brukseli, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i wyróżnił wysokim odznaczeniem państwowym przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.