Unia Europejska

Unia Europejska

Pierwsza rozmowa Michela z Putinem

Służby prasowe Rady Europejskiej przekazały, że przewodniczący tej instytucji Charles Michel rozmawiał w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o sytuacji na Ukrainie. Politycy mieli także dyskutować o Libii przed niedzielnym szczytem w Berlinie w sprawie tego kraju. 

Von der Leyen ma "dobrą wiadomość dla obywateli Unii, którzy mieszkają na Wyspach"

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma nastąpić 31 stycznia, nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji dla obywateli krajów Unii Europejskiej, którzy mieszkają na Wyspach - zapewniła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Stwierdziła, że dla nich "wszystko zostaje tak jak jest, do końca ich życia". W czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej poparła brytyjska Izba Gmin.

Nadzwyczajne spotkanie w Brukseli. "Mamy nadzieję na uspokojenie sytuacji"

Na nadzwyczajne spotkanie w Brukseli w piątek przylecą ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Tematem ma być sytuacja geopolityczna po zabiciu w ataku Stanów Zjednoczonych w Iraku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego oraz odwetowym ataku Iranu na irackie bazy, w których stacjonują między innymi żołnierze amerykańscy.

Szef Rady Europejskiej: musimy się bardziej angażować na Bliskim Wschodzie

Unia Europejska powinna być bardziej aktywna i zaangażowana na Bliskim Wschodzie w związku ze wzrostem napięć w tym regionie po zabiciu przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego - oświadczył szef Rady Europejskiej Charles Michel. Wcześniej wezwał prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego do przestrzegania porozumienia nuklearnego.

Krótkie, bezwizowe podróże na Białoruś już latem? Jest umowa

Komisja Europejska i Białoruś podpisały w środę umowę o ułatwieniach wizowych oraz umowę o readmisji. Ta pierwsza ułatwi obywatelom Białorusi uzyskanie wiz krótkoterminowych na wjazd do Unii Europejskiej, a obywatelom Unii Europejskiej - krótkie, bezwizowe podróże na Białoruś.

"Iran nigdy nie będzie miał broni nuklearnej"

"Iran nigdy nie będzie miał broni nuklearnej!" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w reakcji na oświadczenie Iranu w sprawie zapowiedzi wycofania się z realizacji porozumienia nuklearnego. Zaniepokojenie w tej sprawie wyraziła Unia Europejska.

"Każda prowokacja może prowadzić do niekontrolowanej spirali przemocy"

Służby prasowe Unii Europejskiej poinformowały, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozmawiał telefonicznie o potrzebie deeskalacji konfliktu w regionie Zatoki Perskiej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. - Irak nie może pogrążyć się w chaosie - powiedziała z kolei niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer po konsultacjach z Angelą Merkel.

Von der Leyen spotka się z Johnsonem. Po raz pierwszy po decyzji Izby Gmin o brexicie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się w najbliższą środę w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - podały w piątek służby prasowe Komisji Europejskiej. Celu wizyty nie podano, ale wśród tematów rozmów najprawdopodobniej będą stosunki unijno-brytyjskie po brexicie, którego termin upływa z końcem stycznia.

Turcja rozmieści wojska w Libii. Unia zaniepokojona

Rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano oświadczył w piątek, że Unia Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie czwartkową decyzją parlamentu Turcji, aprobującą rozmieszczenie wojsk tego kraju w Libii. - Unia Europejska będzie aktywnie angażować się we wspieranie wszystkich środków i kroków deeskalacyjnych, prowadzących do skutecznego zawieszenia broni - zapowiedział Stano.

"Linie konfliktów są już zarysowane. Tylko wynik tych konfliktów jest niejasny"

- Wyczerpały się pokłady nadziei pokładanej w demokrację w stylu zachodnim i w liberalny ład gospodarczy - ostrzegał w programie "Horyzont" Janusz Reiter, przewodniczący Rady Centrum Stosunków Międzynarodowych. Mówiąc o nadchodzącej dekadzie wskazywał, że "skończyła się powszechna akceptacja globalizacji, jako czegoś, co przynosi ludziom tylko same dobra".

"Jestem jak stary kochanek". "List miłosny" Timmermansa do Wielkiej Brytanii

"Odkąd poszedłem do brytyjskiej szkoły, zawsze byłaś częścią mnie. Teraz odchodzisz i to łamie mi serce" - napisał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, zwracając się do Wielkiej Brytanii. "List miłosny" Holendra do Zjednoczonego Królestwa został opublikowany w czwartek na łamach brytyjskiego dziennika "Guardian".

Premier Katalonii skazany. "Byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być"

Premier Katalonii Quim Torra odmówił usunięcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu, za co sąd zakazał mu pełnienia funkcji publicznych. - Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być, wykonując mandat obywateli - mówił w czwartek podczas rozprawy. Tego samego dnia szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał władze w Madrycie, by zastosowały się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uznały za eurodeputowanych katalońskich separatystów, którzy zdobyli mandaty w majowych wyborach.

Erdogan gotowy udzielić wojskowego wsparcia Libii

Prezydent Turcji zapewnił, że Ankara może udzielić wojskowego wsparcia rządowi Libii i jest gotowa do obrony praw obu krajów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wcześniej państwa Unii Europejskiej odrzuciły turecko-libijskie ustalenia w sprawie granicy morskiej.

"Poważne i utrzymujące się zagrożenia dla praworządności, demokracji i praw podstawowych"

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Odebrała nagrodę w imieniu ojca. "Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest"

Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".