Unia Europejska

Unia Europejska

Unia przedłuża sankcje wobec Rosji

Rada Europejska, obradująca w czwartek w Brukseli z udziałem przywódców państw i rządów państw Unii Europejskiej, dała zielone światło na kolejne przedłużenie o sześć miesięcy sankcji wobec Rosji. Dotyczą one między innymi sektora finansowego, energetycznego i obronnego.

Morawiecki spotka się z von der Leyen i Sassolim

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - poinformowały służby prasowe Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej.

"Jakby nie pamiętali, kto napadł na Polskę i ZSRR". Putin komentuje rezolucję europarlamentu

Rezolucja Parlamentu Europejskiego "faktycznie postawiła na jednej płaszczyźnie agresorów nazistowskich i Związek Radziecki i niemal obwinia ZSRR na równi z Niemcami o rozpętanie drugiej wojny światowej" - ocenił w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Uznał, że jest to "bezpardonowym kłamstwem". Chodzi o rezolucję, w której PE ocenił, że wybuch wojny był bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow.

"UE nie może zastąpić NATO, jeśli chodzi o obronę Europy"

Będę pracował na rzecz tego, aby NATO i Unia Europejska współpracowały ze sobą, a nie konkurowały. Obecne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa są zbyt kompleksowe, żeby mierzyć się z nimi samemu - oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Pewne państwa, które się sprzeciwiały, zmieniły zdanie, inni wciąż mają pytania i zastrzeżenia"

Ministrowie spraw zagranicznych państw europejskiej wspólnoty dali w Brukseli zielone światło do prac nad unijną ustawą Magnitskiego - poinformował szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. Ten akt prawny umożliwia wydanie zakazu wjazdu na terytorium objęte ustawą podejrzanym o przestępstwa finansowe i łamanie praw człowieka. Za wprowadzeniem przez Unię prawa Magnitskiego opowiada się Polska.

"Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna". Von der Leyen "liczy na wszystkie 28 krajów"

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że kierowana przez nią instytucja za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Na pytanie, czy spodziewa się, że także Polska poprze jej plan, odparła, że liczy na wszystkie kraje członkowskie. - Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna - pokreśliła.

Węgierski kandydat na komisarza: nie będę zależny od rządu mojego kraju

Zgłoszony przez Węgry kandydat Oliver Varhelyi dostał zielone światło do zasiadania w Komisji Europejskiej od koordynatorów komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Decyzja ta - jeśli nie liczyć niewysunięcia kandydata przez Wielką Brytanię mimo apeli Ursuli von der Leyen - usuwa ostatnią przeszkodę na drodze do zatwierdzenia składu nowej KE. Niewykluczone, że europarlament zignoruje brak kandydata z Londynu.