Ukraina

Ukraina

Moskwa: broń USA dla Ukrainy uznamy za "zagrożenie dla bezpieczeństwa" Rosji

Przekazanie przez USA śmiercionośnej broni Ukrainie Rosja potraktuje jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa - zapowiedział w czwartek rzecznik MSZ Rosji, Aleksander Łukaszewicz odnosząc się do pojawiających się coraz częściej za oceanem opinii o tym, że bez takiej broni Ukraińcy nie są w stanie pokonać separatystów wspomaganych rosyjskim sprzętem. Tymczasem kilku ministrów obrony państw NATO przed przed rozpoczęciem obrad w Brukseli stwierdziło, że wysłanie broni przez Waszyngton doprowadziłoby do „rozłamu” w Sojuszu.

NATO zdecyduje o wielkości szpicy. Brytyjczycy już obiecali 1 tys. żołnierzy

Liczebność oddziałów szybkiego reagowania NATO zwanych szpicą i jej kształt, a więc zaangażowanie poszczególnych krajów w stworzenie najważniejszej jednostki Paktu Północnoatlantyckiego - to zadanie szefów obrony państw NATO na piątkowe popołudnie. Obrady mają się zakończyć konkretnym postanowieniami i wygląda na to, że tak rzeczywiście będzie, bo Brytyjczycy uchylili już co nieco ujawnili.

Najpierw Kijów, potem Moskwa. Będą ustępstwa wobec Rosji?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

Walki w kotle debalcewskim, ostrzał Mariupola. "Rosyjskie ciężarówki i pociągi dowożą amunicję"

W ciągu ostatnich kilknastu godzin prorosyjscy separatyści ponownie szturmowali pozycje Ukraińców w rejonie Debalcewa. Ostrzeliwali także Mariupol. W sumie w walkach zginęło pięciu żołnierzy sił rządowych. - Jestem gotowy do wprowadzenia stanu wyjątkowego w całym kraju, jeśli konflikt w Donbasie będzie przybierał na sile - powiedział tymczasem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais".

Ostre słowa Kerry'ego w Kijowie. Tych warunków Rosja nigdy nie spełni

Rosja może uniknąć izolacji na arenie międzynarodowej, jeśli pokaże konkretne kroki na rzecz rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie i zacznie realizować porozumienia pokojowe z Mińska – oświadczył w czwartek w Kijowie sekretarz stanu USA John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji wymienił kolejny raz warunki, od których spełnienia zależy rozwiązanie konfliktu. Na część z nich Rosja nie zgadza się od miesięcy i trudno oczekiwać, że się zgodzi teraz.

Biały Dom sceptycznie o zbrojeniu Ukraińców. "To nierealne"

Biały Dom zdystansował się od słów nominowanego na szefa Pentagonu Ashtona Cartera ws. zbrojenia Ukrainy przez USA. - To nierealne, by dostarczyć Ukrainie tyle broni, by dorównała militarnie Rosji. Rozwiązaniem może być tylko stół negocjacyjny - mówił rzecznik.

Biden: konflikt na Ukrainie jest wynikiem rosyjskiej agresji

Wiceprezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" wypowiedział się przeciwko dostawom broni na Ukrainę, ostro skrytykował Rosję i zagroził jej kolejnymi sankcjami. Poparła go niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

Rebelianci ponowią atak na debalcewski "worek". Ukraiński sztab bez pomysłu?

Przez blisko dwa tygodnie Ukraińcy skutecznie odpierali ataki sił rebeliancko-rosyjskich na rejon Debalcewa. Kolejna ofensywa to kwestia najbliższych dni, jeśli nie godzin. Mającym przewagę liczebną i atakującym z kilku stron jedocześnie rebeliantom uda się w końcu zniszczyć debalcewski występ. Ukraińskie dowództwo czeka bowiem biernie na działania wroga i jedyne, co robi, to dostarcza amunicję i posiłki do Debalcewa, a w drugą stronę wywozi cywilów.

Zdrajca w ukraińskim Sztabie Generalnym. "Semenowicz" zdradzał pozycje sił ATO

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała wysokiego oficera ze Sztabu Generalnego ukraińskiego wojska oraz jego wspólnika z "Donieckiej Republiki Ludowej". Obaj koordynowali i organizowali prowokacje i informowali rebeliantów o położeniu jednostek ukraińskich w strefie walk - poinformował szef SBU Wałentyn Naływajczenko.

Zaginęło 28 "cyborgów". W Donbasie giną cywile, rebelianci uzupełniają straty

W Doniecku pocisk artyleryjski trafił w szpital kliniczny. Są zabici i ranni – informują ukraińskie i rosyjskie media. Reuters twierdzi jednak, że pocisk spadł tuż przed budynkiem. Separatyści oskarżyli o atak stronę ukraińską, ale Kijów dementuje oskarżenia. Rebelianci ściągają tymczasem do Doniecka żołnierzy i sprzęt. Szykują się także do ponownego natarcia na obszar Debalcewa.

Dozbrojenie "może przedłużyć agonię Ukrainy"

W obecnych warunkach wysyłanie broni na Ukrainę grozi przedłużeniem, a nawet eskalacją konfliktu przez Rosję - ostrzega Eugene Rumer z fundacji Carnegie Endowment. Kwestionuje również sens wysyłania broni wojsku nieprzeszkolonemu w jej używaniu.