Ukraina

Ukraina

Separatyści "zastrzegają sobie prawo nasilenia ofensywy"

Jeśli rozmowy w sprawie uregulowania kryzysu poniosą fiasko, a ostrzał nie ustanie, to - jak powiedzieli w piątek przedstawiciele samozwańczych republik donieckiej (DRL) i ługańskiej (ŁRL) - separatyści "zastrzegają sobie prawo nasilenia ofensywy".

Rosja żąda uwolnienia dziennikarek zatrzymanych w Kijowie

Moskwa domaga się natychmiastowego wypuszczenia na wolność zatrzymanych w Kijowie dwóch rosyjskich dziennikarek kanału LifeNews - poinformowało w piątek MSZ Rosji. Władze w Kijowie oświadczyły, że chcą wydalić dziennikarki za "niedziennikarską" działalność.

Krwawy ostrzał Doniecka. Separatyści i wojsko obwiniają się nawzajem

Centrum kulturalne i trolejbus zostały trafione w bombardowaniu Doniecka - poinformowali separatyści sprawujący kontrolę nad tym ukraińskim miastem w Donbasie. Według nich, co najmniej siedem osób zginęło. Winą obarczają wojsko. Kijów początkowo nie komentował sprawy, ale ostatecznie obwinił o ostrzał separatystów, nazywając to "cynicznym aktem terroru".

"Gdyby nie sankcje, Rosja miałaby wolną rękę ws. Ukrainy"

Prof. Zbigniew Brzeziński pochwalił w czwartek decyzję Unii Europejskiej o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, by ukarać ją w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy. Ocenił, że ostatnia eskalacja konfliktu może świadczyć o "niecierpliwości" prezydenta Rosji.

W piątek spotkanie grupy kontaktowej ws. Ukrainy

MSZ Białorusi poinformowało w czwartek, że kolejne spotkanie w sprawie Ukrainy tzw. grupy kontaktowej odbędzie się w piątek w Mińsku. Grupę kontaktową tworzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE. W poprzednich spotkaniach uczestniczyli też separatyści.

Po 48 dniach głodówki Sawczenko trafiła do szpitala

Ukraińska nawigatorka Nadija Sawczenko, która przebywa w moskiewskim areszcie, zostanie przewieziona do szpitala - poinformowała rzecznik rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Wykonywania Kar (FSIN). Sawczenko od niemal 50 dni prowadzi głodówkę, protestując przeciwko uwięzieniu w rosyjskm areszcie.

Autokary do Rosji i motele w Rumunii. Jak Ukraińcy uciekają przed wojskiem

Sabotaż lokalnych władz, wyjazd za granicę, zasłanianie się religią - w taki sposób część Ukraińców unika poboru do wojska. Co zaskakujące, szczególnie często służby unikają ci na zachodzie kraju, który zawsze uchodził za bardziej patriotyczny, wręcz nacjonalistyczny. Co się stało z tymi hurrapatriotami? - pyta doradca prezydenta Ukrainy Jurij Biriukow po zapoznaniu się ze szczegółowym raportem o wypełnieniu planu kolejnej fazy mobilizacji.

Rosja już nie jest agresorem? "Poprawki" w uchwale pod osłoną nocy

Uchwała parlamentu Ukrainy o uznaniu Rosji za państwo agresora, a separatystyczne republiki w Doniecku i Ługańsku za organizacje terrorystyczne, najwyraźniej przysparza radnym niektórych miast sporo kłopotów. Władze Mariupola najpierw wzięły przykład z posłów Rady Najwyższej, a po kilku godzinach się rozmyśliły. W ślad parlamentu idą za to inne miasta Ukrainy.

Jarosz: Mówiłem, żeby wysadzić lotnisko. Generałowie powiedzieli "nie"

Lider Prawego Sektora Dmytro Jarosz proponował wysadzenie terminali na lotnisku w Doniecku, ale jego pomysł nie znalazł uznania ukraińskich sztabowców. Teraz Jarosz powiedział o tym w wywiadzie dla telewizji Hromadske TV, nie zostawiając suchej nitki na sposobie prowadzenia wojny przez generałów.

Siemoniak: nie ma żadnych przeszkód, by sprzedawać broń Ukrainie

Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego - ocenia wicepremier minister obrony Tomasz Siemoniak. Nieskrywanym celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy - ocenił. Dodał też, że "nie ma żadnych przeszkód" do sprzedaży przez polski przemysł broni dla Ukrainy.