Ukraina

Ukraina

Zamach na lidera separatystów. "Samochód eksplodował"

W Ługańsku na wschodzie Ukrainy doszło do zamachu na przywódcę wspieranej przez Moskwę tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, Igora Płotnickiego – doniosły w sobotę ukraińskie media. Poszkodowany w ciężkim stanie znajduje się w szpitalu.

OBWE się skarży: rebelianci utrudniają kontrolę

Misja OBWE na wschodzie Ukrainy nadal ma problemy z dostępem do miejsc, które powinna kontrolować w ramach swej działalności; 80-90 procent takich przypadków przypada na tereny opanowane przez separatystów – oświadczył wiceszef misji Alexander Hug.

"Złe stosunki Polski z Ukrainą, to będzie wielka korzyść dla Putina"

- Należy mieć nadzieję, że może działania społeczeństwa obywatelskiego po stronie polskiej i ukraińskiej zagrodzą drogę tragicznej eskalacji napięć między krajami, które mają wspólne zagrożenie - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz, doradca prezydenta Petra Poroszenki. Były wicepremier zwracał także uwagę, aby uważnie przyglądać się działalności prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, przypominając metody, jakie ten stosował w latach 2005-2007.

Wybuch na poligonie. Jedna ofiara śmiertelna, są też ranni

Jeden żołnierz nie żyje, a ośmiu zostało rannych w wyniku eksplozji na poligonie Szeroki Łan w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Do incydentu doszło w czasie ćwiczeń. W regionie są prowadzone manewry międzynarodowe Sea Breeze. Przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa obrony zapewniają jednak, że incydent nie ma z nimi związku.

"Prowokacyjna akcja sił nacjonalistycznych w RP". Kijów reaguje na uchwałę Sejmu

"Jest mi przykro w związku z decyzją polskiego Sejmu" - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w odpowiedzi na przyjętą przez polski Sejm uchwałę dotyczącą zbrodni wołyńskiej, w której została ona określona mianem ludobójstwa. Decyzję Sejmu skomentowało także ukraińskie MSZ. Stanowisko w tej sprawie zajęła także komisja spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu.

"Był ważną postacią, autorytetem w dziennikarstwie"

Błyskotliwy dziennikarz oraz znawca sytuacji na Białorusi, Ukrainie i w Rosji - tak na Białorusi, skąd pochodził i gdzie rozpoczynał karierę dziennikarską Paweł Szeremet, który zginął w wybuchu samochodu w Kijowie, wspominają jego działalność.

Nie zdążył odjechać daleko. "To mogła być zemsta za rozmowy z wrogiem"

Zamach na znanego dziennikarza Pawła Szeremeta w Kijowie komentują politycy i dziennikarze w Rosji, gdzie mieszkał i pracował przez kilkanaście lat. Dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła w służbach ukraińskich, pisze, że pochodzący z Białorusi dziennikarz mógł zginąć z powodu zemsty, po publikacjach na temat znanego rosyjskiego oligarchy Konstantina Grigoriszyna.

Przed zamachem dziennikarz był śledzony. "Nie wykluczam, że trop prowadzi do Rosji"

To cyniczne i zaplanowane zabójstwo – mówią politycy i eksperci w Kijowie po zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta, który zginął w wyniku wybuchu samochodu. – Nie wykluczam, że ślad prowadzi do Rosji – powiedział doradca szefa MSW Anton Heraszczenko. Redaktor naczelna internetowej gazety "Ukraińska Prawda", gdzie pracował Szeremet twierdzi, że dziennikarz był śledzony.

"Nasi ukraińscy przyjaciele nie są sami". Hrojsman w Brukseli

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman został ciepło przyjęty w Brukseli, gdzie we wtorek składał swoją pierwszą wizytę od czasu objęcia przed trzema miesiącami stanowiska szefa rządu. Szef KE chwalił go za propozycje reform i zapewniał o wsparciu dla Ukrainy.

Ukraiński wywiad: gwardia Putina dotarła do Donbasu

Rosja wysłała do Donbasu oddział Gwardii Narodowej – raportuje wywiad ukraiński. Według wywiadowców, żołnierze formacji utworzonej w kwietniu na mocy dekretu Władimira Putina, mają wesprzeć rebeliantów w walkach o przemysłową Awdiejewkę.

Nosiło imiona carycy i dwóch bolszewików. Czas na dramatopisarza

Parlament Ukrainy zdecydował o przemianowaniu miasta Kirowohrad na Kropywnycki - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Decyzja została podjęta na mocy ustawy o potępieniu reżimów komunistycznego i nacjonalistycznego. Dotychczasowa nazwa miasta upamiętniała działacza bolszewickiego Siergieja Kirowa.

"Pragmatyzm schodzi na dalszy plan". #PisząoPolsce i rzezi wołyńskiej

- II Wojna Światowa jeszcze nie skończyła się dla Polski i Ukrainy - pisze agencja Bloomberg w długim tekście na temat rzezi wołyńskiej. Amerykanie stwierdzają, że w sporze obu państw o przeszłość pragmatyzm i logika ustąpiły emocjom. Tym samym tematem zajął się europejski "Newsweek", który opisuje spór polsko-rosyjski na tle Wołynia.