Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Sędzia Synakiewicz odsunięty od orzekania

Sędzia Adam Synakiewicz wydał wyrok po myśli unijnego trybunału, ale nie po myśli Zbigniewa Ziobry. Za to minister sprawiedliwości sędziego postanowił odsunąć od orzekania. Na razie na 30 dni, ale prawnicy już mówią o niebezpiecznym precedensie i kolejnym sposobie zastraszania sędziów. Michał Tracz.

Komisja Europejska wnioskuje o ukaranie Polski

Komisja Europejska chce kar finansowych dla Polski za niewykonanie postanowienia unijnego trybunału o natychmiastowym zamrożeniu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba dalej działa, minister Zbigniew Ziobro nie uznaje decyzji Brukseli. Twierdzi, że to nic innego jak prawna wojna hybrydowa. Michał Tracz.

Rząd pisze do KE w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej

W poniedziałek, 16 sierpnia, minął termin jaki Polska dostała od Komisji Europejskiej na udzielenie odpowiedzi, czy zamierza się stosować do orzeczeń TSUE. Polski rząd na razie wysłał do KE odpowiedź, a w niej plany likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ale więcej szczegółów nie ujawniono. Jeśli odpowiedź będzie nie wystarczająca, Komisja w najbliższym czasie może wystąpić do TSUE o nałożenie na Polskę kar lub wstrzymanie unijnych pieniędzy. Michał Tracz.

Polska nie wykonuje wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Polski rząd wciąż nie wykonał wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do Komisji Europejskiej ma trafić odpowiedź w sprawie Izby Dyscyplinarnej - zapewniał premier. Izba Dyscyplinarna wciąż działa, w KRS są sędziowie powołani przez polityków. Niewykonanie postawienia TSUE może nas słono kosztować. Michał Tracz.

Apel prawników ws. wykonania postanowienia TSUE

"Wzywamy do stosowania w Polsce europejskiego prawa" - piszą w liście tysiące polskich prawników. Pod apelem podpisali się również sędziowie Sądu Najwyższego i ponad 300 prokuratorów. Wszyscy oni domagają się wykonania ostatniego postanowienia TSUE w sprawie nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Michał Tracz.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Izby Dyscyplinarnej

Nie tylko TSUE nie uznaje Izby Dyscyplinarnej - nie uznaje jej też Europejski Trybunał Praw Człowieka. W wydanym wyroku każe zapłacić 15 tysięcy euro odszkodowania adwokatce, która stając przed Izbą nie miała zagwarantowanego sprawiedliwego procesu. Izba, zdaniem kolejnej instytucji musi przestać działać, ale jak na razie decyzji nie podejmuje ani pierwsza prezes Sądu Najwyższego, ani władza. Materiał Michała Tracza.

Unijne ultimatum ws. nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej

Do tej pory wyrok TSUE dotyczący polskiej praworządności nie robił na rządzących wielkiego wrażenia. O wiele bardziej niż spór z Unią, na wyobraźnię władzy działa groźba kar finansowych, o które może wnioskować Komisja Europejska. Na razie Komisja daje polskiemu rządowi czas, ściśle określony. Polska już mówi o szukaniu argumentów, a pierwsza prezes Sądu Najwyższego rozważa zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej. Michał Tracz.