Słowacja

Słowacja

Juncker obdzwonił Europę wschodnią, szukał słabego ogniwa w "bloku antykwotowym"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.

Kraje krytykowane ws. imigrantów łagodzą stanowiska

Kraje, które były dotychczas krytykowane za brak zaangażowania w obliczu kryzysu związanego z napływem uchodźców, łagodzą swoje stanowiska. Wielka Brytania zamierza zapewnić ochronę 20 tys. syryjskich uchodźców, zdecydowanie bardziej otwarta na negocacje jest też Hiszpania. Prezydent Słowacji apeluje natomiast do rządu swojego kraju, by przyjął więcej osób.

Przeciek z Brukseli, rewolucja w liczbach. Ponad 10 tys. uchodźców w Polsce?

"Wygląda na to, że kanclerz Angela Merkel ogłosi zwycięstwo po kampanii naciskania na Europę w sprawie nowego systemu rozdzielania uchodźców" - pisze w piątkowy poranek brytyjski „Guardian”. "Zwycięstwo" ma przede wszystkim oznaczać wymuszenie na krajach UE przyjęcia aż 160 tys. osób. Z przecieków wynika, że na przykład Polska - gdyby projekt został przyjęty - miałaby przyjąć ponad 10 tys. uchodźców. Pięć razy więcej, niż było ustalone dotychczas.

Wszystko na barkach Niemców. Imigranci blisko polskich granic

Imigranci i uchodźcy trafiają do krajów Unii Europejskiej codziennie. Tylko w środę ponad trzy tysiące osób przedostały się na granicę węgierską z Serbii. W granicach UE lub u jej murów jest więc w tej chwili prawdopodobnie pół miliona osób z Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki. Polska problemów z nielegalną imigracją nie ma, ale już jeden jej sąsiad tak.

Słowacja informowała, że przyjmie tylko chrześcijan. Teraz prostuje

Imigranci z krajów muzułmańskich, którzy wystąpią o azyl na Słowacji, zostaną "potraktowani zgodnie z prawem" - przekazała w czwartek Bratysława. Po zamieszaniu wywołanym doniesieniami, że władze Słowacji chcą przyjmować tylko chrześcijańskich uchodźców, słowacki resort spraw wewnętrznych usiłował w czwartek osłabić wcześniejsze sformułowania.

39 st. C w Rumunii. Ludzie chłodzą się w jaskiniach

Pogoda daje się Europejczykom we znaki. W Rumunii termometry wskazują 39 st. C. Temperatura przekracza o 10 st. C średnią temperaturę dla tego miesiąca. Mieszkańcy tego kraju szukają ochłody w jaskiniach. Upał dotknął także Chorwację i Słowację, gdzie płoną setki hektarów ziemi.

Słowacja pod wodą. Ulice przypominają rwące potoki

W ostatnich dniach naszych południowych sąsiadów pogoda nie rozpieszcza. Na Słowacji ulewne deszcze zalały domy i drogi. Nawałnice przyniosły również silny wiatr, który łamał drzewa. W wielu miejscach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Słowacja też wybrała nowe śmigłowce. Inne niż Polacy

Słowackie wojsko wzbogaci się o dziewięć amerykańskich śmigłowców UH-60M Blackhawk. Maszyny warte niemal pół miliarda dolarów mają zastąpić zbliżające się do końca swojego istnienia poradzieckie Mi-17. Słowacy stali przed identycznym problemem jak Polacy, ale wybrali inne rozwiązanie.