Słowacja

Słowacja

Samochód słowackiego premiera Petera Pellegriniego zderzył się we wtorek z jeleniem. Premier kontynuował podróż na wyjazdowe posiedzenie rządu innym samochodem. Po zakończeniu obrad premierowi założono w szpitalu kołnierz ortopedyczny.

Solidarność i wzajemne zrozumienie to coś, czego bardzo brakuje w Unii Europejskiej. Przykładem jest realizowany wbrew interesom części krajów projekt gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w piątek Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji.

Do wypadku doszło w niedzielę 30 września w okolicy miasta Dolny Kubin na północy Słowacji. Trzy luksusowe samochody na polskich tablicach rejestracyjnych z dużą prędkością wyprzedzały inne auta, jadąc pasem do jazdy z naprzeciwka. Skończyło się tragicznym wypadkiem, w którym zginął kierowca skody, 57-letni Słowak Stefan Onczo. Reporter "Uwagi!" TVN udał się na Słowację, by ustalić, kim są uczestnicy szaleńczego rajdu.

Podczas wspólnego poniedziałkowego posiedzenia rządów Słowacji i Czech w słowackich Koszycach premierzy Peter Pellegrini i Andrej Babisz skrytykowali plany Komisji Europejskiej zakładające wzmocnienie unijnego Frontexu.

Prokurator badający sprawę zamordowania w lutym słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka potwierdził w poniedziałek, że badane są dwa tropy, z których każdy zakłada zbrodnię na zamówienie, zrealizowaną przez zawodowego zabójcę.

Liczba Rosjan, którzy nie popierają działań ZSRR w 1968 roku przeciw Czechosłowacji, spadła z 29 procent w 2013 roku do zaledwie 19 procent w marcu tego roku. Coraz więcej Rosjan akceptuje interwencję, ale przeważająca jest niewiedza - wynika z sondażu ośrodka Centrum Lewady.

Zaledwie kilka sekund dzieliło polskiego kierowcę ciężarówki od zderzenia z pędzącym pociągiem. Słowacka policja poinformowała, że Polak wjechał na tory, kiedy zamykały się zapory. Natychmiast zdecydował się jednak wyłamać szlaban i dzięki temu w ostatniej chwili zjechał z nich, tuż sprzed czoła pociągu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Słowacka policja pokazała film z monitoringu.