Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Przed nami "cała epoka" konfrontacji Rosji i NATO

Okres konfrontacji pomiędzy Rosją a USA i obcości między Rosją a Unią Europejską będzie trwał wiele lat i złoży się na całą epokę; jest szansa na utrzymanie konfrontacji Rosja-NATO na niskim poziomie - uważa Dmitrij Trenin, szef moskiewskiego ośrodka Carnegie.

Depesza gratulacyjna z Moskwy. Putin pisze do May

Prezydent Władimir Putin zadeklarował w środę, że Rosja nastawiona jest na konstruktywny dialog i współpracę z nową premier Wielkiej Brytanii Theresą May, zarówno w relacjach między dwoma krajami, jak i międzynarodowych.

Wet za wet. Amerykanie i Rosjanie wyrzucają dyplomatów

MSZ Rosji poinformowało w sobotę o wydaleniu dwóch pracowników ambasady USA za "działalność niezgodną ze statusem dyplomatycznym". Dzień wcześniej wydalenie dwóch rosyjskich urzędników ogłosił Departament Stanu w reakcji na wcześniejszy atak na dyplomatę USA.

Hadley: Polska jawi się jako fundament pokoju, bezpieczeństwa i stabilności

Złą wiadomością jest to, że ponownie pojawia się taka Rosja, która definiuje siebie jako kraj w opozycji do Zachodu - powiedział Stephen Hadley, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

Hagel: Nie wiemy, kto pojawi się po Putinie. Może ktoś jeszcze bardziej niebezpieczny

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest jasny, angażuje każdego z 28 członków Sojuszu. Rosja byłaby w stanie wojny z 28 państwami. (...) Inwazja na państwa NATO stanowi zupełnie innego rodzaju atak niż na Ukrainę czy Krym - podkreślił Chuck Hagel, były sekretarz obrony USA, w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO, TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

Putin nie rozumie, czemu Finowie się boją Rosji

Rosja spróbuje rozpocząć dialog z NATO o środkach zaufania i zapobieganiu konfliktom, mimo że NATO rozszerza się w stronę granic Rosji - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowach z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Jednocześnie pogroził Finom - gdyby chcieli wstępować do NATO.

Putin zadzwonił do Erdogana, Rosja znosi sankcje

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Rosyjskie i tureckie media relacjonują, że była "bardzo pozytywna". "Prezydent Turcji i przywódca Rosji wyrazili determinację, by ożywić dwustronne stosunki i razem zwalczać terroryzm" - poinformowało biuro Erdogana w komunikacie.

Moskwa: nasi dyplomaci narażeni na prowokacje FBI i CIA

Moskwa odrzuca oskarżenia amerykańskich dyplomatów o nękanie przez służby rosyjskie. Napisał o nich dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowych informatorów. – Publikacja ta nie odzwierciedla rzeczywistego stanu rzeczy. To przykład propagandy – stwierdziła rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Turcja nie przeprosiła za śmierć pilota, ale "wyraziła ubolewanie". Pieniędzy też nie będzie

Turecki premier Binali Yildirim wycofał się we wtorek ze złożonej dzień wcześniej zapowiedzi, że Turcja wypłaci Rosji odszkodowanie za zestrzelony na pograniczu syryjsko-tureckim rosyjski samolot wojskowy biorący udział w operacji w Syrii. Wcześniej prezydent tego kraju, Recep Erdogan, w liście do prezydenta Władimira Putina miał przeprosić za incydent. Ankara i temu zaprzeczyła.

Erdogan zrobił to, czego chcieli Rosjanie. "Przeprosił"

Recep Erdogan napisał do Władimira Putina i wyraził żal w związku z zestrzeleniem rosyjskiego bombowca Su-24. Rosjanie od dawna się tego domagali, ale bez efektu. Według rzecznika tureckiego prezydenta, wyraził on "głęboki smutek" i wezwał do poprawy wzajemnych relacji.