Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Rosjanie u wybrzeży. Francuzi "się przyglądają"

Francuska marynarka wojenna wykryła przenoszący pociski atomowe rosyjski okręt podwodny w Zatoce Biskajskiej - podał magazyn "Obs", powołując się na francuskich oficjeli. Do wykrycia miało dojść w styczniu.

Generał "Sokołow" i dwa tysiące zabitych Rosjan. Wywiad publikuje nazwiska

Ukraiński wywiad publikuje kolejne nazwiska i zdjęcia wysokich rangą rosyjskich wojskowych, którzy dowodzą oddziałami rebeliantów w Donbasie. Informuje także o rosyjskim pododdziale artyleryjskim, który pojawił się na poligonie w obwodzie donieckim. Rzecznik prezydenta Petra Poroszenki napisał na Twitterze, że w czasie konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad dwa tysiące obywateli rosyjskich.

Petrorubli coraz mniej, cięcia w armii największe za rządów Putina

Kreml chciałby przywrócić Rosji świetność, tworząc nowe imperium oparte na potężnej, nowoczesnej armii, ale wygląda na to, że nałożone przez USA i Unię Europejską sankcje i spadające od miesięcy ceny ropy dotkną też rosyjskie wojsko. Cięcia budżetowe w 2016 r. wyniosą w resorcie 5 procent.

Projekt Sztorm. Rosja chce sprzedać Indiom superlotniskowiec

Mozolnie rozbudowujące swoją flotę Indie szykują się do rozpoczęcia prac nad kolejnym lotniskowcem. Ma być większy i lepszy niż dotychczasowe. Indyjski przemysł zbrojeniowy nie jest go jednak w stanie zaprojektować sam. Rosyjskie media twierdzą, że Moskwa zaoferowała Indiom projekt swojego wielkiego lotniskowca Sztorm i ma on być "faworytem". Może to być jednak pobożne życzenie.

Rosjanie zapewniają: przestaliśmy bombardować kogokolwiek

Rosja nie narusza obowiązującego w Syrii od soboty zawieszenia broni i nie otrzymała dotąd żadnych skarg ze strony syryjskiej opozycji - oświadczył w rozmowie z agencją Reutera rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow.

Pociąg zagłady i ciężka rakieta. Rosjanie mają problem

Traktowana przez Kreml priorytetowo modernizacja arsenału jądrowego napotyka na przeszkody. Według najnowszych informacji testy wielkiej rakiety Sarmata mają roczne opóźnienie a pociąg rakietowy Bagruzin może zostać całkiem skasowany. Wszystko wskazuje też na to, że próbnych odpaleń będzie mniej, niż w oficjalnych deklaracjach.

Najnowszy rosyjski czołg i amerykańska rakieta. Pierwsze takie nagranie z Syrii

W internecie pojawiło się wideo z rzekomego ataku na czołg T-90A w Syrii. Rosyjskie media podają, że nagranie opublikowali rebelianci z Wolnej Armii Syryjskiej. Czołg mieli zaatakować za pomocą amerykańskiego kierowanego pocisku przeciwpancernego TOW. Rosjanie twierdzą, że maszyna została uszkodzona, ale wytrzymała uderzenie. To pierwsze takie nagranie z linii frontu w Syrii.

Rosja szykuje się na rozejm. Według opozycji wzmogła naloty

Rosyjskie lotnictwo prowadzi bardzo intensywne bombardowania bastionów rebeliantów w Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Kreml oświadczył, że siły rosyjskie kontynuują ataki na "terrorystów", ale nie potwierdził wzmożenia nalotów w piątek.

Rosja "pręży muskuły" na Morzu Czarnym

Nigdzie na świecie Rosja w ciągu ostatniej dekady nie odbudowała potęgi tak efektywnie jak w regionie Morza Czarnego - pisze portal Radia Wolna Europa. "Prężenie muskułów" przez Moskwę na tym obszarze niepokoi NATO.

Ukraińcy odparli szturm rebeliantów

Rebelianci przypuścili szturm na pozycję wojsk ukraińskich w pobliżu linii frontu w obwodzie donieckim. Walki w okolicach wioski Zajcewo trwały do rana. Separatyści się wycofali, a Ukraińcy przejęli rosyjskie przeciwpancerne pociski kierowane i miotacze ognia - podają władze w Kijowie.

GRU i FSB mają zadanie w Donbasie. "Celem wyeliminowanie niekontrolowanych dowódców"

Oddziały operacyjne rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i Federalnej Służby Bezpieczeństwa pojawiły się w Doniecku, ich celem jest likwidacja zbuntowanych rebeliantów – poinformował ukraiński wywiad. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że na celowniku rosyjskich służb znaleźli się dowódcy separatystów, skonfliktowani z władzami samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Rosyjska prasa: stawka Rosji w Syrii jest bardzo wysoka

Prasa rosyjska podkreśla rolę Moskwy jako gwaranta, wraz z USA, rozejmu w Syrii. "Ważne, by mimo antagonizmu znajdować wyjście z konkretnych sytuacji" - pisze "Rossijskaja Gazieta". Jej zdaniem w tym samym czasie UE rezygnuje z ambicji w polityce zagranicznej i skupi się na problemach wewnętrznych.

Amerykanie zastanawiają się, czy można zaufać Putinowi

Trudno wyobrazić sobie konflikt, w którym rozejm potrzebny byłby bardziej niż w Syrii. Jednak Władimir Putin udowodnił, że rozejm jest dla niego jedynie taktyką, a nie celem - pisze "New York Times", który zastanawia się nad wiarygodnością prezydenta Rosji.