Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Rosyjskie wojsko zmienia strukturę. Wracają wzorce radzieckie

W dywizjach pancernych i zmechanizowanych rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego przywracana jest struktura pułkowa na miejsce dotychczasowej batalionowej - poinformowała agencja TASS powołując się na źródło w rosyjskim sztabie generalnym. Oznacza to odrzucenie zachodnich koncepcji na rzecz radzieckich.

"Syryjski ekspres" Putina. "Cokolwiek wiózł, było to ciężkie"

Najwyraźniej Moskwa próbuje nabrać Zachód na deklaracje o wycofaniu większości ciężkiego sprzętu z Syrii - wynika ze śledztwa agencji Reutera. Wszystko wskazuje bowiem na to, że od 14 marca, a więc momentu tej deklaracji Władimira Putina o ewakuacji, do rosyjskiej bazy w syryjskim Tartusie dopłynęło więcej nowego sprzętu, niż odpłynęło starego.

Rosyjski intruz na niebie

Rosyjski samolot wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną Estonii w rejonie niewielkiej wyspy Vaindloo w Zatoce Fińskiej - poinformowało wojsko estońskie. To drugi w tym roku przypadek wtargnięcia rosyjskiego samolotu w przestrzeń powietrzną Estonii. Vaindloo, leżąca 26 km od brzegu, to najdalej na północ wysunięty skrawek Estonii.

Szef wojsk USA w Europie chce "Smoczyc". Rosjanom źle się kojarzą

- Europejskie siły wojska USA potrzebują dodatkowych maszyn zwiadowczych - stwierdził gen. Philip Breedlove i zasugerował przysłanie do szpiegowania Rosjan słynnych samolotów U-2. Byłby to bardzo symboliczny krok, bo te maszyny kojarzą się w Moskwie bardzo jednoznacznie. To przy ich pomocy jeszcze podczas zimnej wojny Amerykanie dokonywali lotów szpiegowskich nad ZSRR.

Rosyjski specnaz w Syrii. Komandosi nie pokazali swojej "trzeciej twarzy"

Choć Rosjanie się tym nie chwalą, to nie ma wątpliwości, że w Syrii działają ich siły specjalne. Komandosi specnazu GRU po cichu wspierają reżim Baszara el-Asada, choć według eksperta ds. rosyjskich sił specjalnych prof. Marka Galeottiego, nie uczestniczą wprost w walce. Wypełniają dwa inne ważne zadania.

Atomowy Siewierodwińsk bije rekordy. 23 lata i jeszcze niegotowy

Stocznia zapowiadała już ponad dwa lata temu, że nowy atomowy okręt podwodny Siewierodwińsk lada chwila będzie gotów do służby. Testy miały wypaść świetnie a flota być zadowolona. Pojawiły się jednak nieoficjalne informacje, że z okrętem jest sporo problemów. Potwierdza to doniesienie, że dopiero teraz, 23 lata po rozpoczęciu budowy, zakończyły się jego próby.

Rosja pozoruje odwrót. Odleciały bombowce, przyleciały Aligatory i Nocni Łowcy

Pod pozorem triumfalnego "wycofania" sił z Syrii Rosjanie faktycznie tylko zmieniają skład swojego kontyngentu. Dotychczasowe posunięcia pewnych obszarach nawet go wzmocniły. Co znamienne, rosyjskie siły w Syrii zubożono o maszyny, które służyły do nalotów dalekiego zasięgu na dżihadystów. W zamian pojawiły się takie, które będą jeszcze skuteczniej wspierać wojska reżimu w walce z rebeliantami. Więcej na ten temat dziś w "Faktach z zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 20.

Rosyjska marynarka wojenna bez szefa. "Problemy zdrowotne"

Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło doniesienia mediów w sprawie rezygnacji szefa marynarki wojennej. Admirał Wiktor Czirkow, po trzech latach służby, złożył prośbę o dymisję. Oficjalnym powodem są problemy zdrowotne. "Czirkow nie jest pierwszym wysokim rangą dowódcą armii rosyjskiej, którzy w ostatnim czasie mieli problemy zdrowotne" – napisał rosyjskojęzyczny portal brytyjskiej korporacji BBC.

"Putin wstrzymał dostawy S-300 do Iranu". W tle Izrael

Sierpień lub wrzesień to termin dostawy pierwszej partii rakiet S-300. Rosyjska firma Rostec wtedy zamierza wysłać transport do Iranu - poinformował szef konsorcjum Siergiej Szemiezow cytowany przez agencję Ria Nowosti. Według jednej z kuwejckich gazet tymczasem, realizację dostaw ma osobiście wstrzymywać Władimir Putin.

Rosja w Syrii testuje nowoczesne uzbrojenie. Przyznał to sam Putin

Zwierzchnik sił zbrojnych Rosji przyznał, że operacja w Syrii stała się "poważnym egzaminem" sprzętu wojskowego. - Zwłaszcza lotniczego - powiedział prezydent Władimir Putin, przyjmując raporty o dostawach uzbrojenia i sprzętu dla armii oraz realizacji zamówień państwowych w tej sferze.

Rosjanie u wybrzeży. Francuzi "się przyglądają"

Francuska marynarka wojenna wykryła przenoszący pociski atomowe rosyjski okręt podwodny w Zatoce Biskajskiej - podał magazyn "Obs", powołując się na francuskich oficjeli. Do wykrycia miało dojść w styczniu.