Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Egipt mówi Rosji "nie". Bazy wojskowej nie będzie

Plany władz na Kremlu dotyczące ekspansji wojskowej w regionie Afryki Północnej niemal na pewno się nie ziszczą. Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi rozwiał nadzieje na odtworzenie radzieckiej bazy w Sidi Barrani. Jeszcze 10 października rosyjska gazeta "Izwestija" napisała, że "rozmowy w tej sprawie toczą się dość pomyślnie". Wcześniej "nie" Rosjanom powiedzieli także Wietnamczycy, podważając doniesienia w sprawie utworzenia rosyjskiej bazy morskiej w zatoce Cam Ranh.

Syria za darmo udostępni Rosji bazę

Rosyjska Rada Federacji ratyfikowała porozumienie Rosji z Syrią o rozmieszczeniu stałej bazy lotniczej w prowincji Latakia. Umowa w tej sprawie została zawarta tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii we wrześniu 2015 roku.

Rosyjska eskadra szykuje się do rejsu. Ruchy lotniskowca i krążownika

Rosyjskie media donoszą, że największe okręty floty zaczęły szykować się do wyjścia w długi rejs. Załogi lotniskowca Admirał Kuzniecow, krążownika atomowego Piotr Wielki i niszczyciela Siewieromorsk mają przeprowadzać ostatnie przygotowania przed wyjściem w morze na wiele miesięcy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pierwszy z okrętów ma popłynąć na Morze Śródziemne. Nie jest jasne, czy pozostałe mają mu towarzyszyć.

Baza w Hmejmim już jest. Czas na port w Tartusie

Rosja zamierza utworzyć stałą bazę marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus. "Dokumenty w tej sprawie już zostały przygotowane" – oznajmił wiceminister obrony Nikołaj Pankow. Obecnie Tartus jest "punktem techniczno-zaopatrzeniowym dla rosyjskich okrętów".

Rosja "chce mieć bazę wojskową w Egipcie"

Rosja prowadzi rozmowy z Egiptem na temat wynajęcia egipskich obiektów wojskowych, w tym odtworzenia radzieckiej bazy w mieście Sidi Barrani. "Jeśli dojdzie do porozumienia, baza może być odtworzona do 2019 roku" - pisze w poniedziałek rosyjski dziennik "Izwiestija".

Amerykanie zawiedli, Rosjanie przycisnęli. Nadeszło jądrowe ochłodzenie

Jedno z najważniejszych porozumień w zakresie rozbrojenia jądrowego runęło. Władimir Putin nakazał zawieszenie umowy z USA, która zakładała zneutralizowanie kilkudziesięciu ton plutonu z głowic jądrowych. Główną winę ponoszą jednak Amerykanie, którzy nie byli w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Rosjanie tylko to wykorzystali.

"Iskandery w Kaliningradzie". Macierewicz komentuje, a Rosjanie sami już potwierdzają

Przedstawiciel wywiadu USA potwierdził w rozmowie z agencją Reutera informację estońskich mediów o tym, że Rosja wysłała rakiety balistyczne Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. W jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa". Szef MON Antoni Macierewicz stwierdził, że sytuacja jest monitorowana. Strona rosyjska informacje potwierdziła, wyjaśniając, że jest to element ćwiczeń - podał Reuters.

Estończycy twierdzą, że namierzyli skryty transport Rosjan. Iskandery do Kaliningradu

Na pokładzie rosyjskiego cywilnego statku Ambal do Okręgu Kaliningradzkiego płyną wyrzutnie rakiet Iskander - twierdzi portal estońskiego państwowego nadawcy ERR. Dziennikarze mieli się tego dowiedzieć od swoich źródeł w estońskim rządzie. Wyrzutnie mają dotrzeć do celu jeszcze w piątek. Jeśli informacja jest prawdziwa, to Rosjanie prawdopodobnie właśnie ćwiczą uderzenie na Polskę.

Najpierw Finlandia, potem Estonia. "Rosyjskie myśliwce naruszyły naszą przestrzeń"

Rosyjskie myśliwce Su-27 dwukrotnie naruszyły w czwartek fińską przestrzeń powietrzną - poinformowało Ministerstwo Obrony Finlandii. Według rosyjskiego resortu obrony samoloty wykonywały lot szkoleniowy nad wodami neutralnymi i nie zboczyły z kursu. Kilka godzin później o naruszeniu swojej przestrzeni powietrznej przez Rosjan poinformowała także Estonia.

Małe korwety z dużymi rakietami płyną ku Syrii

Dwie korwety rakietowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynęły w środę na Morze Śródziemne i kierują się w stronę wybrzeża Syrii - podały rosyjskie media. Obie jednostki wyposażone są w pociski manewrujące Kalibr-NK, których Rosjanie wcześniej używali do pokazowego ostrzeliwania celów w Syrii.