Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Rosja rozmieszcza systemy rakietowe na Kurylach

Po zapewnieniach prezydenta Władimira Putina o dialogu z Japonią w sprawie Wysp Kurylskich, rosyjskie media informują o rozmieszczeniu na spornym terytorium systemów rakietowych Bastion i Bał. Informacja w tej sprawie ukazała się na łamach urzędowej gazety Floty Pacyfiku "Bojewaja Wachta".

System Bastion w Obwodzie Kaliningradzkim. "Dosięgnie wszystkie możliwe cele w Polsce"

Grupa wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim została wzmocniona dywizjonem rakietowym obrony wybrzeża, uzbrojonym w systemy Bastion – podała rosyjska agencja Interfax, powołując się na własne źródła. Nie jest jasne, ile takiego uzbrojenia miało trafić do Obwodu Kaliningradzkiego. Być może Rosjanie informują o tym teraz, bo system Bastion zyskał właśnie rozgłos dzięki akcji w Syrii.

Już nie tylko iskandery. Rosja zapowiada rozmieszczenie S-400 przy granicy z Polską

W odpowiedzi na rozmieszczenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, Rosja będzie zmuszona do wzmocnienia systemu obrony powietrznej na kierunku zachodnim – oznajmił przewodniczący komisji ds. obrony i bezpieczeństwa w Radzie Federacji Wiktor Ozierow. Wzmocnienie systemu obrony powietrznej ma oznaczać rozmieszczenie w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim nie tylko rakiet systemów Iskander, ale też S-400 Triumf.

Putin zapowiada "neutralizację zagrożeń militarnych"

Zadaniem Rosji jest neutralizowanie wszelkich zagrożeń militarnych dla jej bezpieczeństwa, w tym związanych z obroną przeciwrakietową. Będzie ona czynić wszystko, by utrzymać strategiczną równowagę sił na świecie - oświadczył prezydent Władimir Putin na piątkowym spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Obrony i sztabu generalnego.

Rosja może wykorzystać zmianę władzy w USA. Litwa ostrzega

Miejmy nadzieję, że Aleppo nie zostanie starte z powierzchni ziemi do czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa - ostrzegł w rozmowie z BBC szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius. Litwa boi się, że Rosja wykorzysta okres zmiany władzy w USA do przetestowania gotowości NATO oraz solidarności państw Zachodu.

Rosja uderzyła z pokładu Kuzniecowa

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że rosyjskie lotnictwo rozpoczęło nową ofensywę przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii, w prowincjach Idlib oraz Hims. Dodał, że ataki lotnicze będą kontynuowane.

"Niebezpieczne manewry". Rosjanie: za naszym lotniskowcem płyną okręty NATO

Okręty państw NATO podążają za rosyjską grupą bojową lotniskowca na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Rosji, cytowane przez agencję Interfax. Rosyjskie jednostki miały m.in. wykryć i zmusić do wycofania się holenderski okręt podwodny, który wykonywał w ich pobliżu "niezdarne, niebezpieczne manewry".

Po 26 latach może doczekać się premiery. Lotniskowiec Kuzniecow się szykuje

Samoloty stacjonujące na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow i okręty na Morzu Śródziemnym przygotowują się do wznowienia "w najbliższych godzinach" ataków na rebeliantów wokół syryjskiego miasta Aleppo - poinformowało źródło w rosyjskim resorcie obrony. Jeśli zapadnie decyzja o wznowieniu uderzeń, tym samym odbędzie się premiera bojowa rosyjskiego lotniskowca.

Pracują nad planem "wyprowadzenia rosyjskich wojsk" z Naddniestrza?

Mołdawia i Ukraina chcą opracować plan dotyczący wyprowadzenia wojsk rosyjskich z separatystycznego Naddniestrza - informują media w Kiszyniowie. W Naddniestrzu, które w 1990 roku zbuntowało się przeciwko władzom Mołdawii, stacjonuje tzw. grupa operacyjna wojsk rosyjskich, licząca ponad tysiąc żołnierzy.