Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu wspólnego nalotu z siłami międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA na cele tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Koalicja szybko zdementowała rosyjskie doniesienia.
Wśród żołnierzy rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) rozpowszechniane są broszury na temat Syrii, które stanowią potwierdzenie, iż żołnierze są przygotowywani do operacji lądowej w tym kraju - podała w piątek niezależna "Nowaja Gazieta".
Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagrania lotów bojowych wykonywanych z pokładu lotniskowca Admirał Kuzniecow - podał portal gazeta.ru. Okręt znajduje się u wybrzeży Syrii.
Pięć tysięcy rosyjskich żołnierzy zawodowych walczy po stronie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Wraz z nimi siły rebeliantów liczą ogółem 40 tysięcy ludzi – oświadczył ukraiński minister obrony Stepan Połtorak.
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni ma zacząć obowiązywać o północy z czwartku na piątek. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania - dodał.
Rosja wysłała dotąd 59 konwojów z pomocą humanitarną dla mieszkańców okupowanych przez rebeliantów obszarów w Donbasie. Ukraiński wywiad poinformował, że w drodze powrotnej ciężarówki są wykorzystywane do wywożenia zwłok rosyjskich żołnierzy.
Prezydent Rosji oświadczył, że konieczne jest uważne śledzenie wszelkich zmian równowagi sił, szczególnie w rejonie rosyjskich granic i neutralizowanie zagrożeń dla Rosji. Władimir Putin mówił o tym na czwartkowym posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony.
Szef komisji obrony parlamentu Rosji Władimir Szamanow, który wcześniej dowodził wojskami powietrzno-desantowymi, potwierdził śmierć w Syrii majora Sanała Sanczyrowa. Informowały o tym wcześniej rosyjskie media, ale wojsko nie komentowało sprawy.
Władze Czeczenii otrzymały zadanie sformowania dwóch 600-osobowych batalionów wojska, które wyjadą do Syrii - podała niezależna "Nowaja Gazieta". Powołując się na własne źródła dziennik napisał, że nabór do tych jednostek trwa od kilku miesięcy.
W Syrii zginął dowódca batalionu desantowo-szturmowego sił zbrojnych Rosji - podały w poniedziałek media. Według portalu Meduza chodzi o majora Sanała Sanczirowa, który służył w 56. brygadzie desantowo-szturmowej stacjonującej w obwodzie wołgogradzkim.
"Jeśli w Rosji zacznie obowiązywać ustawa pozwalająca żołnierzom zawierać kontrakty krótkoterminowe, to rozpocznie się zapewne regulowanie statusu żołnierzy nieoficjalnych formacji zbrojnych - pisze piątkowa "Nowaja Gazieta". Formacje te biorą udział w operacji wojskowej w Syrii.
Żołnierze rosyjskiego Specnazu nie walczą w obronie swoich rodzin i swoich domów. Dla nich akcja w Syrii to po prostu ćwiczenia, podczas których mogą sprawdzić swoje możliwości bojowe oraz przetestować uzbrojenie, którego Moskwa jest wielkim eksporterem. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.
Rosja wymieniła sześciu bojowników tzw. Państwa Islamskiego na ciało poległego w Syrii oficera Aleksandra Prochorenki. Rozmowy na ten temat trwały miesiąc, a pośrednikami w wymianie byli syryjscy Kurdowie - podał portal Gazeta.ru.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, dotyczące przerw w działaniach zbrojnych w celu utworzenia korytarzy we wschodnim Aleppo, utknęły w martwym punkcie.
Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, rozmawiali w środę wieczorem w Hamburgu o sytuacji w Syrii - poinformował amerykański Departament Stanu. Po spotkaniu dyplomaci nie złożyli żadnych oświadczeń. Mają kontynuować rozmowy w czwartek.
Rosyjską bazę lotniczą Hmejmim w Syrii ochraniać będą żołnierze dwóch batalianów sił specjalnych stacjonujących w Czeczenii - podała w czwartek gazeta "Izwiestija". Przypomina ona, że żołnierze tych formacji brali udział m.in. w wojnie z Gruzją w 2008 roku.
Myśliwiec bombardujący Su-33 Rosyjskich Sił Powietrznych nie zmieścił się na pasie lądowania lotniskowca Admirał Kuzniecow stacjonującego u wybrzeży Syrii z powodu awarii pasa mającego zatrzymać maszynę.
Krym i Syria pozwoliły Rosji odzyskać status wielkiego mocarstwa, a rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi - umocnić władzę. Rosja odzyskała potęgę wojskową – pisze w czwartek dziennik "Le Figaro", relacjonując seminarium zorganizowane w Paryżu.
Rosyjskie tankowce dostarczały paliwo lotnicze do Syrii, zatrzymując się po drodze w portach państw Unii Europejskiej, co łamało unijne sankcje - poinformował we wtorek Reuters, powołując się źródła zaznajomione ze sprawą.
Miejmy nadzieję, że Aleppo nie zostanie starte z powierzchni ziemi do czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa - ostrzegł w rozmowie z BBC szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius. Litwa boi się, że Rosja wykorzysta okres zmiany władzy w USA do przetestowania gotowości NATO oraz solidarności państw Zachodu.