Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Tusk wini Rosję za falę uchodźców

Rosyjskie naloty w Syrii pogarszają i tak złą sytuację, pomagając prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, osłabiając umiarkowaną opozycję i wyzwalając kolejne fale uchodźców zmierzających do Europy - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Merkel krytykuje, Kreml odpowiada: nie macie dowodów

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow zareagował na krytykę kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która oskarżyła Rosję i reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o bombardowanie Aleppo na północy Syrii. - Pomimo ogromnej liczby skarg dotyczących domniemanych ofiar po atakach rosyjskiego lotnictwa w Syrii, nie ma na to wiarygodnych dowodów - oświadczył Pieskow.

Bombardowaniem Aleppo Putin osłabia i dzieli Europę

Przywódcy UE muszą zrozumieć, jaka jest stawka rosyjskich bombardowań Aleppo w Syrii. Chodzi nie tylko o zaznaczenie rosyjskich wpływów na Bliskim Wschodzie, ale także podsycanie kryzysu migracyjnego, który podzielił Europę - pisze we wtorek "Financial Times".

Rosyjskie wojska przy granicy z Ukrainą postawione w stan gotowości

- Zgodnie z decyzją głównodowodzącego sił zbrojnych Rosji wojska Południowego Okręgu, oddziały wojsk powietrznodesantowych, a także lotnictwa wojskowego zostały postawione w stan gotowości bojowej – oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Rosyjski Południowy Okręg Wojskowy graniczy z okupowanym przez rebeliantów Donbasem.

Merkel w Turcji atakuje Rosję. "Jesteśmy oburzeni"

Przebywająca z wizytą w Turcji kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała w poniedziałek Rosję i reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada za bombardowanie miasta Aleppo na północy Syrii, co nasiliło exodus uchodźców w kierunku granicy tureckiej.

Raport: Rosja używa amunicji kasetowej. Kobiety i dzieci giną lub są okaleczane

Organizacja Human Rights Watch, która obserwuje sytuację w Syrii, przeprowadziła śledztwo, w wyniku którego zdobyła dowody na użycie przez rosyjskie lotnictwo bomb z amunicją kasetową, którą większość krajów świata wycofała ze swoich arsenałów. Zarówno Rosja, jak i Syria nie ratyfikowały jednak tego porozumienia. W wyniku takich nalotów giną dziesiątki cywilów.

Rosyjski doradca wojskowy zginął w Syrii. Kreml nie chce ujawnić nazwiska

Opozycyjna "Nowaja Gazieta" pisze o okolicznościach śmierci rosyjskiego oficera pełniącego funkcję doradcy wojskowego w Syrii. Wojskowy zginął w wyniku ostrzału moździerzowego prowadzonego przez tzw. Państwo Islamskie. "Oficer zmarł 1 lutego, na skutek poważnych obrażeń" - poinformował rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. Igor Konaszenkow. Nie ujawnił nazwiska zmarłego. Rzecznik Kremla także nie chciał tego zrobić.

"Rosja sporo inwestuje w przygotowania do wojny"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild", że groźba wybuchu otwartej wojny na wschodzie Ukrainy jest obecnie większa niż w zeszłym roku. Jego zdaniem sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane.

Putin: w Syrii nie interesuje nas polityka

Rosja chce jedynie pomóc prawowitemu syryjskiemu rządowi w walce z terrorystami. To powód, dla którego pojawiliśmy się ze swoimi wojskami w kraju. Nie interesuje nas w najmniejszych stopniu mieszanie się w kwestie polityki wewnętrznej Damaszku - stwierdził w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin.

SBU: 8,5 tys. rosyjskich żołnierzy w Donbasie

Według ukraińskich służb w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie znajduje się ok. 8,5 tysiąca żołnierzy Federacji Rosyjskiej – oświadczył szef Centrum Antyterrorystycznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Witalij Malikow.

"Bezpłatnie i bezterminowo". Rosyjska baza w Syrii z przywilejami

Rosja i Syria podpisały umowę o wykorzystaniu bazy lotniczej Hmejmim w prowincji Latakia bezterminowo i bezpłatnie – informuje rosyjski portal gazeta.ru. Dokument w tej sprawie został opublikowany na stronie informacji prawnej Rosji. Od jego podpisania upłynęło kilka miesięcy.