Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Prokuratura chce postawić zarzuty sędzi, która otwarcie krytykuje wdrażane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie. Chodzi o byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beatę Morawiec. Zarzuty są poważne, bo dotyczą korupcji. Sędzia uważa, że to absurd i kolejna próba jej zastraszenia. Materiał Michała Tracza.

Minister rolnictwa po tym jak jego list do partyjnych kolegów ujrzał światło dzienne, łagodzi stanowisko, choć wcześniej uprzedzał, że ustawa będzie odebrana przez rolników jako zdrada polskiej wsi. Rolnicy dziś protestują, popiera ich PSL choć jednocześnie zaznacza, że jeśli przepisy miałyby już obowiązywać, to dopiero za 10 lat. W przeciwnym razie rolnikom należy się odszkodowanie. Materiał Dawida Rydzka.

Nie ma miejsca na bezkarność – sprzeciwia się stanowczo opozycja i wylicza, kto na covidowej ustawie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zyska. Chodzi o zapis, który zwalnia urzędników państwowych z odpowiedzialności za skutki działań w trakcie epidemii. PiS do przegłosowania projektu potrzebuje koalicjantów, ale nie wszyscy się na to zgadzają - dlatego PiS wprowadza drobne poprawki do projektu. Materiał Adrianny Otręby.

35 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, w tym wszyscy z Solidarnej Polski, zagłosowało za odrzuceniem projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS. 20 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości nie zagłosowało. Był wśród nich premier Mateusz Morawiecki. 15 się wstrzymało. Ostatecznie wniosek przepadł, a projekt trafił do prac w komisji rolnictwa. Posłowie Solidarnej Polski oczekują, że PiS zgodzi się wprowadzić do ustawy kilka poprawek.