Powódź

Powódź

Woda zalewa Wyspy. Pogoda może się jeszcze pogorszyć

Powodzie, sztormy i burze szaleją na zachodzie Europy. W piątek w Irlandii porywy wiatru osiągnęły prędkość nawet 130 km/h. Ponad 15 tysięcy domów nadal nie ma prądu, a w wielu miejscach pojawiły się podtopienia. Jednak synoptycy nie mają dobrych informacji. Wkrótce do Wysp może dotrzeć kolejny głęboki niż.

Powodzie na Wyspach. "Nie ma ciepłej wody, kąpieli, światła, telewizji, internetu"

Agencja Środowiska ostrzega Brytyjczyków przed powodziami, które mogą zagrozić mieszkańcom południowej części kraju. Powodzie te są efektem głębokiego niżu, który od poniedziałku gwałtownie psuł pogodę na Wyspach. Synoptycy z Met Office nie mają jednak dobrej wiadomości - na noc z czwartku na piątek prognozowane jest kolejne pogorszenie warunków atmosferycznych.

Dziesiątki tysięcy ludzi uciekają przed wielką wodą

Powodzie i osunięcia ziemi spowodowane przez obfite opady deszczu na południowym zachodzie Brazylii zmusiły 40 tys. ludzi do opuszczenia domów. Co najmniej 20 osób zginęło - podała w poniedziałek brazylijska obrona cywilna.

Woda zalewa chińską wyspę Hajnan

Ogromna powódź zalewa miasta chińskiej wyspy Hajnan. Władze zarządziły ewakuacje ponad 10 tys. osób z zagrożonych miejscowości i na bieżąco wysyłają pomoc w regiony, które zostały najsilniej dotknięte przez żywioł.

Po ulewach wiatr, sztorm i śnieg. Aura nie daje Grekom odetchnąć

Najpierw ulewy i powodzie, a teraz wichura i ochłodzenie - Grecja od kilku dni zmaga się z ciężką pogodą. Wiejący od poniedziałkowego wieczoru silny wiatr, osiągający w porywach prędkość 100 km/h, powoduje zniszczenia, awarie prądu, utrudnienia w ruchu i wstrzymuje ruch morski. Na Peloponezie kierowców zaskoczyły obfite opady śniegu.

Ulewy paraliżują Kubę. Zginęły dwie osoby

Dwie osoby zginęły w wyniku ulewnych deszczów, które przez ponad dobę padały na Kubie - wynika z doniesień lokalnych władz. Obfite opady sparaliżowały rozległy pas wyspy sięgający od jej zachodnich części po centrum.

Najpierw nasiąkła dżungla. A potem wylały rzeki

W północnym Peru z powodu ulewnego deszczu dochodzi do osuwisk ziemi i błotnych lawin. Dwie rzeki, przepływające przez prowincję San Martin, gwałtownie podniosły swój poziom i wystąpiły z brzegów, zalewając całą okolicę. Silny nurt zerwał trzy mosty, zalał 50 proc. okolicznych domów. Jedną osobę uznano za zaginioną.

Nagła powódź w Teksasie. Przez noc spadło nawet 380 l deszczu

Nagła powódź sparaliżowała Teksas. Po gwałtownej ulewie poziom wody w lokalnych rzekach i potokach wzrósł nawet kilkukrotnie. W zalanym Austin wielu mieszkańców najbardziej zagrożonych jest ewakuowanych do tymczasowych schronów w szkołach i kościołach.

Duński sposób na powódź: woda z miast spłynie na pola

Zmiana klimatu mocno dotyka Danię. W związku z globalnym ociepleniem w ostatnich latach nasilają się tam anomalie pogodowe. Szczególnie uciążliwe są powodzie. Aby walczyć z żywiołem, Duńczycy stawiają na projekt, który zakłada odprowadzanie wody powodziowej na pola uprawne.

Woda znów podtapia Włochów

Prowincja Lukka na północnym zachodzie Włoch zmaga się ze skutkami powodzi, która pojawiła się tam po wczorajszej nocy. Gwałtowne ulewy spowodowały niebezpieczny wzrost poziomu wody w rzece. Żywioł doprowadził już do śmierci jednej osoby.

Powódź w Tajlandii zatrzymuje fabryki

Praca w 17 tajlandzkich fabrykach została wstrzymana w poniedziałek w jednej z głównych prowincji przemysłowych. Przyczyną jest powódź - drogi w pobliżu zostały zupełnie zalane. Trwają intensywne prace nad osuszeniem terenów, by zapobiec dalszym stratom.