Parlament Europejski

Parlament Europejski

Szydło rozmawiała z Schulzem. Szef europarlamentu zdanie o Polsce podtrzymuje

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce, w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. W debacie udział weźmie premier Beata Szydło, która zabierze głos dwa razy: pierwsze wystąpienie będzie otwierające, w drugim premier odniesie się do przebiegu dyskusji. Relacja z debaty w TVN24 Biznes i Świat.

Tusk do eurodeputowanych o Polsce: przesadzone opinie mogą mieć odwrotny skutek

Mam nadzieję, że wasze słowa i wasze działania pomogą złagodzić zachowanie partii Kaczyńskiego. Jednocześnie w żaden sposób nie powinno to wpłynąć negatywnie na mój kraj oraz polskich obywateli - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas spotkania z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim. Dodał, że przesadzone opinie w sprawie Polski są niepotrzebne.

Tusk o debacie w PE: Dla mnie to szczególnie bolesne. Polska nigdy nie była w takiej sytuacji

- Każdy gest pokazujący gotowość polskich władz do poważnej rozmowy i tłumaczenia swego stanowiska jest lepszy niż pójście w zaparte - ocenił Donald Tusk, komentując spotkanie premier Beaty Szydło z szefem PE Martinem Schulzem. Przewodniczący Rady Europejskiej przyznał, że planowana w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce jest dla niego "szczególnie bolesna", a nasz kraj "nigdy nie był w takiej sytuacji".

Nagrodę w Parlamencie Europejskim odebrała żona. Jego czeka jeszcze 950 batów

Parlament Europejski przekazał w Strasburgu Nagrodę Sacharowa na ręce żony liberalnego blogera z Arabii Saudyjskiej. Sam wyróżniony Raif Badawi nie mógł odebrać nagrody, ponieważ przebywa w więzieniu, do którego trafił za "obrazę islamu". Ma otrzymać jeszcze 950 batów, choć ledwo przeżył pierwsze 50. Władze w Rijadzie zdecydowanie odrzucają apele o jego zwolnienie.

Schetyna: działania PiS to chocholi taniec

Polityka PiS stawia pod znakiem zapytania wizerunek Polski na forum międzynarodowym i nasz wpływ na politykę europejską – stwierdził Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Zwrócił się do polityków PiS o zaprzestanie prowadzenia polityki "szukania wrogów i niszczenia niezależności instytucji".

Europosłowie chcą zmienić prawo wyborcze

Parlament Europejski przyjął w środę projekt zmian w prawie wyborczym, które przewidują m.in. wprowadzenie minimalnego progu wyborczego w całej Unii Europejskiej, a także sankcjonują wyznaczanie przez partie polityczne swoich kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.

Parlament Europejski uhonorował blogera, który "ośmieszył islam"

Liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi otrzyma nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego - zdecydowali w czwartek przewodniczący tej instytucji oraz liderzy grup politycznych. Rok temu Badawi został w swojej ojczyźnie skazany za "ośmieszanie islamu". Szef PE Martin Schulz zaapelował o zwolnienie wyróżnionego z więzienia. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Korwin-Mikke ukarany za hitlerowskie pozdrowienie w PE

Prezes partii KORWiN, europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego za zakłócenie przebiegu sesji PE, m.in. przez wznoszenie ręki w hitlerowskim geście. Polak został wykluczony z prac PE na 10 dni, straci też 10 diet.