Parlament Europejski

Parlament Europejski

Kandydat europejskich socjalistów na szefa Komisji Europejskiej Martin Schulz zaapelował do ludzi o poglądach demokratycznych, by wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o to, by zapobiec zdobyciu mandatów przez niemiecką skrajną prawicę.

Europa to "tłusty żubr", którego tylko ugryzienie w d... może zmusić do działania - takie porównanie padło w środę z trybuny Parlamentu Europejskiego, z ust eurodeputowanego Pawła Kowala (Polska Razem). Parlament zebrał się, by debatować o Ukrainie i presji wywieranej przez Rosję.

W nowej kadencji polscy posłowie Parlamentu Europejskiego będą pracować m.in. nad redukcją emisji CO2, kosztami niezależności energetycznej, wydobyciem łupków oraz handlem związanym ze Stanami Zjednoczonymi - uważa Mikołaj Dowgielewicz, były minister ds. europejskich.

Szefowie sztabów wyborczych PO i PiS w "Faktach po Faktach" dyskutowali o listach kandydatów do Europarlamentu. Andrzej Duda podkreślił, że politycy wystawieni do wyborów przez PiS to osoby doświadczone i przygotowane merytorycznie, a nie celebryci i upadli ministrowie, tacy jak minister Rostowski. - Uważałabym z używaniem słowa "celebryta". Ono jest obraźliwe. Nie zabierajmy tym osobom prawa i możliwości pracy politycznej - odpowiedział Tadeusz Zwiefka.

Michał Kamiński - najnowsza lokomotywa wyborcza Platformy w wyścigu do europarlamentu - wywołuje sprzeczne emocje. Nic dziwnego, skoro polityk ten przeszedł długą i krętą drogę od bycia współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aż na listy partii Donalda Tuska. "Jest synonimem obciachu" mówią jedni politycy, a inni wypominają mu, że był bardzo ostrym krytykiem polityki obecnego premiera.

Krym "stanowi nierozłączną część Ukrainy", uznał Parlament Europejski, który "stanowczo" potępił rosyjską napaść na półwysep. W razie dalszej eskalacji konfliktu nie wykluczył nałożenia sankcji wobec osób, które podjeły tę decyzję. Wezwał do liberalizacji reżimu wizowego dla Ukraińców.

Parlament Europejski przyjął w Strasburgu rezolucję, w której apeluje o stworzenie unijnego planu działań chroniących osoby o orientacji homoseksualnej, biseksualnej oraz osoby transpłciowe i interseksualne.

Parlament Europejski uznał, że pyłek jest naturalnym składnikiem miodu. Oznacza to w praktyce, że na opakowaniach nie trzeba będzie umieszczać ostrzeżenia przed potencjalną zawartością pyłków z roślin GMO. Przed takim pomysłem bronili się pszczelarze.

Ruszyła giełda nazwisk. Na listach Sojuszu Lewicy Demokratycznej we wyborach do Parlamentu Europejskiego najprawdopodobniej znajdą się m.in. Weronika Marczuk i Józef Oleksy - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. - Nigdy nie prowadziliśmy żadnych rozmów z Danielem Olbrychskim - zdementował doniesienia szef SLD.

Głosowanie europarlamentu nad nowym wieloletnim budżetem UE znów może zostać odłożone, bo rządy państw członkowskich nie respektują warunków porozumienia z Parlamentem Europejskim - oznajmił w Brukseli szef komisji budżetowej PE, francuski chadek Alain Lamassoure.

Komisja spraw konstytucyjnych w PE poparła w poniedziałek projekt rezolucji, wzywającej do takiej zmiany traktatu UE, która dałaby eurodeputowanym prawo do określenia siedziby europarlamentu w jednym miejscu, a nie w trzech, jak jest obecnie.