Parlament Europejski

Parlament Europejski

Brak porozumienia ws. nowego wieloletniego budżetu UE spowodowałby nową erę kryzysu i niepewności w UE - ostrzegał w Brukseli szef irlandzkiego MSZ Eamon Gilmore. Zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż przywódcom uda się osiągnąć konsensus.

W Brukseli rozpoczął się maraton rozmów przed szczytem budżetowym 7-8 lutego. Czy przygotują dobry grunt pod wyczekiwane porozumienie na temat budżetu Unii na lata 2014-2020? Jak mówi korespondent TVN24, atmosfera w Brukseli jest "bojowa" i szykują się zacięte negocjacje.

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że w politycznym interesie Polski jest przynależność do najściślejszego kręgu decyzyjnego UE, ale o terminie przyjęcia przez Polskę euro muszą zdecydować ministrowie finansów i gospodarki oraz NBP.

Kryzys strefy euro jeszcze się nie skończył, ale dzięki konsekwentnym reformom Unii Europejskiej sytuacja jest lepsza niż rok temu - stwierdzili zgodnie uczestnicy dyskusji rozpoczynającej 49. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium. Podczas trwającej do niedzieli konferencji, eksperci i politycy poruszą m.in. problem przyszłości UE oraz aktualnej sytuacji w Syrii i Mali.

Ruchy w Ruchu Palikota. Wanda Nowicka, która po przyjęciu powszechnie krytykowanej premii utraciła poparcie jako wicemarszałek Sejmu, ma zostać kandydatką Ruchu Palikota do europarlamentu. Nie pomogło jej zatem przekazanie premii na cele charytatywne. Jak wynika z ustaleń reporterów "Polski i Świata" TVN24, Nowicką na stanowisku wicemarszałka ma zastąpić Anna Grodzka.

Wicemarszałek Sejmu z Ruchu Palikota, Wanda Nowicka, otrzymała od przewodniczącego partii Janusza Palikota propozycję startu do europarlamentu - dowiedzieli się reporterzy "Polski i Świata" TVN24. Nieoficjalnie politycy Ruchu potwierdzają, że Nowicka ma otrzymać "jedynkę w biorącym okręgu". Mówi się o Warszawie, Lublinie lub Poznaniu.

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w grupie wiekowej 16-24 lata przekroczyła 60 proc. - wynika z danych rządowych przedstawionych w czwartek. Ogółem już 26 proc. Hiszpanów nie ma pracy, co oznacza najwyższy poziom zanotowany od momentu rozpoczęcia jego pomiarów w latach 70-tych.

Historycznie niska cena pozwoleń na emisję CO2. Tona kosztuje mniej niż 5 euro za tonę. Komisja Europejska wzywa rządy do pilnego przyjęcia propozycji naprawy unijnego rynku CO2, by pobudzić inwestycje w odnawialne źródła energii. Rozmowa z Maciejem Wiśniewskim prezesem Consus.

Rosja od 1 kwietnia może zabronić importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - informuje agencja Interfax, powołując się na szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że Grecji może brakować od 5,5 do 9,5 mld euro na lata 2015 i 2016. Przedstawiciel funduszu w piątek zauważył też, że Europa zapewniła, iż pomoc dla Aten będzie wciąż płynąć w ostatnich latach programu pomocowego.

Były szef MSW Austrii i były europoseł Ernst Strasser został w poniedziałek skazany przez sąd w Wiedniu na cztery lata więzienia za korupcję. Sprawa wyszła na jaw w wyniku dziennikarskiej prowokacji brytyjskiego "Sunday Timesa" w Parlamencie Europejskim.

O możliwościach rozwoju wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE rozmawiali w sobotę i niedzielę w Wiśle przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformowało BBN. W sesji podsumowującej udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.

Europosłowie komisji Parlamentu Europejskiego chcą zaostrzenia zasad, na jakich takie firmy jak Facebook czy Google gromadzą i sprzedają dane swoich użytkowników. Europosłowie poparli w czwartek propozycje Komisji Europejskiej w tej sprawie. Przedstawili też własne, bardziej restrykcyjne pomysły.

Więcej obywateli Ukrainy opowiada się za integracją swego kraju z Unią Europejską, niż za jego członkostwem w Unii Celnej (UC), razem z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - wskazują wyniki sondażu, opublikowanego w Kijowie.

Spadek przychodów gospodarstw domowych, najwyższe od prawie 20 lat bezrobocie, rosnące zagrożenie ubóstwem - taki obraz konsekwencji kryzysu wyłania się z przedstawionego przez Komisję Europejską raportu na temat zatrudnienia i rozwoju społecznego w UE.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun jest rozczarowany ostatnim wystąpieniem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, ponieważ odrzuca ono rozmowy pokojowe z opozycją i tym samym nie przyczynia się do zażegnania konfliktu - podał w poniedziałek rzecznik ONZ. Także Unia Europejska wyraziła ubolewanie, że Asad nie jest skłonny zobowiązać się do wiarygodnego rozwiązania syryjskiego kryzysu.

Komisja Europejska poprosiła Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w Rosji, o udostępnienie jej jego planów inwestycyjnych. Transnieft jeszcze nie odpowiedział na prośbę KE, argumentując, że musi ją skonsultować z MSZ.