Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zatwierdziła przedłużenie o jeden rok misji połączonych sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej w Darfurze, prowincji na zachodzie Sudanu, gdzie w ostatnim czasie nastąpiła eskalacja przemocy.

Państwa, których siły pokojowe dopuszczają się przestępstw seksualnych wobec dzieci, powinny być publicznie ujawniane i mogłyby być wykluczane z misji pokojowych ONZ - proponują autorzy przeglądu operacji pokojowych tej organizacji.

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein skrytykował w poniedziałek nikłe jego zdaniem zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc uchodźcom. O ogromnych zaniedbaniach w tej sprawie pisze też w swoim raporcie Amnesty International.

Nadzwyczajna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołana z powodu wybuchu intensywnych walk w Donbasie, skończyła się zgodnie z przypuszczeniami. Jałowy spór pomiędzy Rosją a mocarstwami Zachodu nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć, a jedynie wzajemne obwinianie się. Przedstawiciel ONZ apelował natomiast o przestrzeganie zawieszenia broni.

Ban Ki-moon zapowiedział, że odwiedzi specjalną strefę przemysłową Kaesong, która znajduje się w Korei Północnej. Sekretarz generalny ONZ wyraził nadzieję, że jego wizyta przyczyni się do poprawy relacji na półwyspie koreańskim i do promocji modelu gospodarczego strefy Kaesong.

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział surowe kary dla żołnierzy, którym zostanie udowodnione, że podczas misji pokojowej w Republice Środkowoafrykańskiej wykorzystywali seksualnie nieletnich chłopców. Hollande powiedział dziennikarzom, że wymiar kary powinien odpowiadać wadze przestępstwa i "stanowić przykład".