Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Społeczność międzynarodowa z coraz większym niepokojem obserwuje, to co dzieje się w Iraku. - Jestem głęboko przerażony - mówił o sytuacji na Bliskim Wschodzie sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin wezwał do nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z kryzysem humanitarnym na Ukrainie - podała we wtorek agencja ITAR-TASS. Pilne posiedzenie odbędzie się jeszcze w nocy z wtorku na środę (czasu polskiego).

Około 730 tys. osób opuściło w tym roku Ukrainę z powodu walk na wschodzie tego kraju i znalazło się w Rosji - poinformował przedstawiciel Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Vincent Cochetel. Dane podawane przez ONZ opierają się najprawdopodobniej na rosyjskich doniesieniach, a te z kolei mogą służyć jako pretekst do wrowadzenia przez Rosjan "sił pokojowych".

Misja ONZ w Libii oświadczyła w poniedziałek, że wycofuje "czasowo" z tego kraju swój personel ze względu na pogorszenie się stanu bezpieczeństwa. Poinformowano o tym w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej misji.

ONZ wycofała 58 pracowników z Bagdadu do stolicy Jordanii, Ammanu, i niewykluczone, że w najbliższych dniach zostanie wycofana kolejna grupa - poinformował w poniedziałek zastępca rzecznika organizacji Farhan Hak.

- Obawiam się, że jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane działania, Ukraina zbliży się do krawędzi, zza której nie będzie już powrotu - stwierdził w rozmowie z BBC Ivan Simonovic, wicesekretarz ONZ ds. praw człowieka. Jego zdaniem sytuacja na wschodzie kraju zaczyna przypominać to, co miało miejsce podczas rozpadu Jugosławii.

Sprawa podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego była we wtorek przedmiotem dyskusji na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom w Genewie. Watykan ujawnił pierwsze szczegóły.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zażądał natychmiastowego uwolnienia obserwatorów OBWE i ukraińskich wojskowych, uprowadzonych we wschodniej części Ukrainy przez prorosyjskich separatystów - poinformował w poniedziałek jego rzecznik Stepane Dujarrić.