Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

"Zróbmy coś, zanim będzie za późno". Wspólny apel papieża i sekretarza generalnego ONZ

Papież Franciszek i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nagrali w Watykanie wspólne przesłanie, w którym zaapelowali o pomoc osobom wykluczonym, dotkniętych głodem, ubóstwem czy wojną. W orędziu papież zanegował wykorzystywanie religii do przemocy, a także skrytykował wyścig zbrojeń i zbrojenie nuklearne. Obaj zaapelowali też o troskę o Ziemię. - Zróbmy coś, zanim będzie za późno - wezwali.

"Nieproliferacja pozostaje kamieniem węgielnym międzynarodowego pokoju"

Ponowne nałożenie amerykańskich sankcji na Teheran, może utrudnić Iranowi i innym państwom-sygnatariuszom wdrożenie planu zawartego w porozumieniu nuklearnym - oceniła w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo. Wyraziła żal z powodu posunięć Stanów Zjednoczonych i Iranu, podważających porozumienie.

"11 milionów Syryjczyków będzie potrzebowało regularnej pomocy"

Sytuacja humanitarna ludności w wielu częściach Syrii jest obecnie gorsza niż na początku bieżącego roku, w 2020 roku pomocy wymagać będzie tam 11 milionów osób – powiedziała w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa zastępczyni sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Ursula Mueller.

Dżihadyści atakują, ONZ oskarżana o bierność

Co najmniej 13 osób zginęło w środę nad ranem na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga w ataku dżihadystycznego ugandyjskiego ugrupowania Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) - poinformował personel misji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Był "katalizatorem w walce ze zmianami klimatu". Odszedł z ONZ, by pokonać Trumpa

Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric przekazał w poniedziałek, że Michael Bloomberg zrezygnował ze stanowiska specjalnego przedstawiciela ONZ do spraw miast i zmian klimatu. O swojej rezygnacji Bloomberg poinformował listownie sekretarza generalnego Antonio Guterresa. W niedzielę miliarder ogłosił swój start w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 roku.

ONZ o przemocy wobec demonstrantów, irańskie agencje o śmierci funkcjonariuszy

Trzech członków irańskich sił bezpieczeństwa zostało zabitych przez "uczestników zamieszek" - twierdzą irańskie agencje Isna i Fars. Funkcjonariusze mieli zginąć w nocy z poniedziałku na wtorek w pobliżu Teheranu. Tymczasem Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka wyraziło głębokie zaniepokojenie użyciem przez irańskie siły bezpieczeństwa ostrej amunicji wobec demonstrantów, którzy od pięciu dni protestują przeciwko podwyżce cen paliw.

Nie żyje współzałożyciel Białych Hełmów. "Niejasne" okoliczności śmierci

Nie żyje James Le Mesurier, współzałożyciel Białych Hełmów - grupy ratującej cywilów w pogrążonej wojną Syrii. Jak podają media, 48-letni Brytyjczyk prawdopodobnie wypadł z balkonu swojego apartamentu w Stambule. Anonimowy dyplomata, cytowany przez agencję Reutera, ocenił jednak, że okoliczności śmierci Brytyjczyka są "niejasne".

"Dyplomacja SMS szybko prowadzi do dyplomacji SOS". Zgrzyt w Berlinie

Deputowani Bundestagu z parlamentarnej komisji obrony w środę zapoznali się z propozycją minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), by objąć mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ jej plan utworzenia strefy bezpieczeństwa na północy Syrii. Pomysł Kramp-Karrenbauer, a także formę przekazania przez nią tej informacji, skrytykował szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass.

Polska członkiem Rady Praw Człowieka ONZ

Polska została członkiem Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie reprezentowana w tym gremium od 1 stycznia 2020 roku. Rada Praw Człowieka odpowiada za promowanie i ochronę praw człowieka na świecie. Wśród jej nowych członków są także między innymi Niemcy, Holandia, Libia, Sudan, Wenezuela, Brazylia, Japonia, Korea Północna.

ONZ ma kłopoty finansowe. "Stany Zjednoczone są głównym dłużnikiem"

Waszyngton "próbuje podważyć pracę ONZ" - oświadczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Resort zarzucił USA, że zalegają z opłatami składek członkowskich. Wcześniej sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres oznajmił, że "Narody Zjednoczone stoją w obliczu najpoważniejszego w tej dekadzie kryzysu finansowego".

"Pokazał, że dzięki cierpliwości, odwadze i przekonaniu pokój jest możliwy"

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla premier Etiopii Abiy Ahmed Ali "pokazał, że dzięki cierpliwości, odwadze i przekonaniu pokój jest możliwy" - ocenił szef NATO Jens Stoltenberg. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wspomniał o "wiatrach nadziei wiejących w Afryce". Organizacja Amnesty International oświadczyła, że nagroda ma zachęcać szefa etiopskiego rządu do wprowadzania "kolejnych reform na rzecz praw człowieka" w swoim kraju.