Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone zablokowały mianowanie byłego palestyńskiego premiera Salama Fajada na stanowisko wysłannika ONZ w Libii - podały źródła dyplomatyczne w Nowym Jorku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapewnia, że kierował się jedynie kompetencjami.

Na czwartkowym posiedzeniu RB ONZ nowa ambasador USA w tej organizacji Nikki Haley obciążyła Rosję odpowiedzialnością za nowe walki na wschodniej Ukrainie i ostrzegła, że zniesienie sankcji wobec Rosji jest uzależnione od zwrotu Krymu Ukrainie. Przedstawiciel Rosji odpowiedzialnością za zaostrzenie sytuacji obarczył Kijów.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował we wtorek amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do uchylenia wydanego w piątek dekretu, który wprowadza zakaz wjazdu do USA obywateli siedmiu w większości muzułmańskich krajów.

Próby pocisku balistycznego nie są elementem porozumienia nuklearnego z mocarstwami z 2015 roku, a żaden pocisk produkowany w Iranie nie będzie użyty przeciwko drugiemu krajowi - zapewnił we wtorek szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Na wtorek z powodu przeprowadzonej w niedzielę przez Iran próby pocisku balistycznego zaplanowano pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ .

Około 10 tysięcy cywilów zginęło, a 40 tys. zostało rannych w wojnie domowej w Jemenie od marca 2015 roku, gdy do konfliktu włączyła się Arabia Saudyjska - poinformował koordynator ONZ ds. humanitarnych w Jemenie Jamie McGoldrick.

Szukający w Nowym Jorku poparcia dla starań Polski o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Witold Waszczykowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar". Problem w tym, że takie państwo nie istnieje. Do pomyłki odniósł się rzecznik MSZ.

My nie blokujemy zbliżenia z Rosją, pod warunkiem, że nie będzie się działo naszym kosztem - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przed serią spotkać z osobami które będą albo doradzały, albo zajmowały ważne stanowiska w administracji prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Wcześniej przebywający w Nowym Jorku szef polskiego MSZ spotkał się z nowym sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził nadzieję, że uda się zapobiec ewentualnym posunięciom Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko izraelskiemu rządowi. Miałoby to nastąpić po paryskiej konferencji w sprawie Bliskiego Wschodu, zaplanowanej na 15 stycznia.

Na wniosek Rosji Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła rezolucję popierającą rozejm w Syrii wprowadzony w nocy z czwartku na piątek z inicjatywy Turcji i Rosji oraz przewidziane na styczeń negocjacje pokojowe w stolicy Kazachstanu Astanie.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas wyraził nadzieję, że konferencja w sprawie Bliskiego Wschodu, zapowiedziana na 15 stycznia we Francji, ustanowi mechanizm zakończenia osadnictwa żydowskiego na terytorium mającym wejść w skład palestyńskiego państwa.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał w niedzielę ambasadora USA, by omówić kwestię wstrzymania się Ameryki od głosu podczas głosowania Rady Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją. Żąda ona wstrzymania żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał USA, by skorzystały z prawa weta i zablokowały antyizraelską rezolucję żądającą zaprzestania osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Projekt rezolucji przygotowały władze Egiptu. W czwartek zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa.