Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Zbrodnie, których dopuszcza się północnokoreański reżim, można porównać do zbrodni nazistowskich, popełnianych przez reżim apartheidu w RPA czy Czerwonych Khmerów w Kambodży - oświadczył w poniedziałek w Genewie przewodniczący specjalnej komisji śledczej ONZ.

- Tak pana słuchając, można dojść do przekonania, że rosyjska armia jest przedłużonym ramieniem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka - powiedziała, zwracając się do ambasadora Rosji przy ONZ Witalija Czurkina, przedstawiciel USA w Radzie Bezpieczeństwa Samantha Power.

Władze Korei Północnej odrzuciły w sobotę raport ONZ, który zarzuca im dokonywanie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Pjongjangu, zarzut ten oparty jest na "rozmyślnych kłamstwach i zmyśleniach wrogich sił".

Watykan zapewnił w środę, że skrupulatnie przeanalizuje zarzuty skierowane pod jego adresem przez Komitet ONZ ds. Praw Dziecka w związku ze skandalem pedofilii w Kościele. Niektóre uwagi Komitetu Stolica Apostolska uznała za próbę ingerencji w nauczanie Kościoła. W środę Komitet ONZ zażądał, by Watykan podjął decyzję o natychmiastowym usunięciu z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun weźmie udział w uroczystości otwarcia zimowej olimpiady w Soczi - poinformował rzecznik sekretarza Martin Nesirky. Podczas igrzysk ma odbyć dwustronne spotkania ze światowymi przywódcami obecnymi na igrzyskach.

Syryjska opozycja zajęła stanowisko sprzeczne z wizją szefa ONZ, Ban Ki Muna. Rebelianci oznajmili, że nie wezmą udziału w rozmowach pokojowych, jeśli do stołu zasiądzie również Iran. To państwo zostało natomiast oficjalnie zaproszone przez szefa ONZ i potwierdziło swój udział.

Stany Zjednoczone, które od dwóch lat w proteście przeciwko przyjęciu Palestyńczyków do UNESCO nie płaciły w niej składki członkowskiej, automatycznie utraciły w niej prawo głosu - poinformował przedstawiciel tej agendy ONZ. W piątek rano upłynął ostateczny termin wpłaty lub wyjaśnienia powodów zalegania ze składkami.

Christiana Figueres, szefowa oenzetowskiego komitetu negocjującego nowe porozumienie klimatyczne, jest na tyle rozczarowana powolnym tempem rozmów, że rozpłakała się w rozmowie z dziennikarzem BBC. - Skazujemy przyszłe pokolenia, zanim jeszcze przyszły na świat. To całkowicie niesprawiedliwe i niemoralne - mówiła.

Około miliarda ludzi na Ziemi dotkniętych jest jakimś rodzajem niepełnosprawności. Stanowi to 15 proc. mieszkańców planety - informuje wyspecjalizowane biuro ONZ, podkreślając, że są oni szczególnie zagrożeni w przypadku wszelkiego rodzaju katastrof.

Kobiety wzięły czynny udział w obaleniu niektórych dyktatur w świecie arabskim, ale ich sytuacja w społeczeństwie po zakończeniu protestów i walki o zmiany nie tylko nie uległa poprawie, lecz w wielu przypadkach stała się bardziej rozczarowująca. Tak ocenia sytuację Hinduska, Lakshmi Puri, zastępczyni dyrektora wykonawczego gremium pod nazwą ONZ Kobiety, powołanego w 2010 r. na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych.

Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), odpowiedzialni za rozpoczęcie procesu zabezpieczenia, a następnie likwidacji syryjskiej broni chemicznej, przybyli we wtorek do Syrii w ramach misji realizującej rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.