Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

"Stany Zjednoczone straciły cierpliwość"

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła w czwartek projekt rezolucji przedłużającej niektóre sankcje wobec Sudanu Południowego. Poprzednie obowiązywały do 31 maja. Decyzja zapadła na posiedzeniu w ostatnim dniu polskiego przewodnictwa w Radzie. - Już od dawna powinniśmy się domagać czegoś lepszego dla mieszkańców Sudanu Południowego - argumentowała ambasador USA Nikki Haley. Jak mówiła, "Stany Zjednoczone straciły cierpliwość.

Ponad ośmiu milionom Jemeńczyków grozi głód

Wysoki rangą przedstawiciel ONZ wezwał koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej do złagodzenia ograniczeń w imporcie żywności i paliw poprzez porty handlowe ogarniętego wojną domową Jemenu. Ostrzegł, że milionom ludzi może grozić głód, a liczby te mogą wciąż rosnąć.

Działania izraelskiego wojska były "celowym zabójstwem"

Przedstawiciel Izraela bronił przed Radą Praw Człowieka ONZ działań armii wobec protestujących w Strefie Gazy. Tłumaczył, że żołnierze usiłowali minimalizować liczbę ofiar. Sprawozdawca ONZ ocenił z kolei, że armia umyślnie zabijała Palestyńczyków.

Wysoki Komisarz ONZ: Izrael więzi Palestyńczyków w toksycznym slumsie

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein oświadczył w piątek w Genewie, że Izrael więzi mieszkańców Strefy Gazy "w toksycznym slumsie". Ocenił, że odpowiedź armii Izraela na protesty Palestyńczyków była "absolutnie nieproporcjonalna".

Sekretarz generalny ONZ: mamy do czynienia z nową zimną wojną

Żyjemy w niebezpiecznym świecie, zimna wojna wróciła, ale bez mechanizmów bezpieczeństwa - powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wskazywał na konieczność utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem.

USA zablokowały projekt Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Strefy Gazy

USA zablokowały przyjęcie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającego do niezależnego śledztwa w sprawie wydarzeń w Strefie Gazy - podały źródła dyplomatyczne. W poniedziałkowych starciach z siłami izraelskimi zginęło 58 Palestyńczyków, a prawie trzy tysiące zostały ranne.

Kolejne ofiary eboli. Tysiące szczepionek polecą do Afryki

Działająca w ramach ONZ Światowa Organizacja Zdrowia przekaże Demokratycznej Republice Konga 4000 dawek szczepionki przeciwko wirusowi ebola, poinformował w niedzielę dyrektor do spraw Afryki Matshidiso Moeti - pisze agencja Reutera. Data rozpoczęcia szczepień nie jest jeszcze znana.

Polska obejmuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Polska obejmuje we wtorek rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Głównym akcentem miesięcznego przewodnictwa będzie otwarta debata z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na temat utrzymania pokoju i bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa międzynarodowego.

Trzy kwestie w sprawie pomocy dla Syrii. "Znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia"

Mimo różnic znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia w sprawie pomocy dla Syrii - oświadczyła w środę szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini podczas drugiego dnia obrad międzynarodowej konferencji poświęconej sytuacji w Syrii i finansowaniu przyszłej odbudowy kraju. Jak dodała, chodzi o trzy kwestie, które mogą stanowić podstawę porozumienia.

Rozmowy o Syrii "w gorącej atmosferze"

Syria to nie geopolityczna szachownica, Syryjczycy sami powinni decydować o przyszłości swojego kraju - powiedziała we wtorek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po spotkaniu przedstawicieli Unii Europejskiej i ONZ z grupami syryjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Coraz bliżej polskiej prezydencji. Spotkanie Czaputowicza z Haley

Mamy poparcie Stanów Zjednoczonych do realizacji tego programu - zapewniał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w Nowym Jorku po spotkaniu z ambasador USA przy ONZ Nikki Haley, pytany o zbliżającą się polską prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa. - Rozmawialiśmy na temat zamierzeń Polski w czasie majowej prezydencji - wyjaśniał szef MSZ.

"Werbalne potępienie jest rażąco niewystarczające"

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein skrytykował światowe mocarstwa za "puste słowa" i "słabe potępienie" ataku chemicznego, który miały przeprowadzić wojska rządowe w Syrii.