Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Światowy Program Żywnościowy ONZ ogłosił, że jest zmuszony zmniejszyć o połowę pomoc humanitarną dla Jemeńczyków mieszkających na terenach zajętych przez rebeliantów. Część darczyńców, w tym USA, zapowiedziała wstrzymanie finansowania. Tymczasem pogrążony w wojnie domowej kraj doświadcza jednego z najtragiczniejszych kryzysów humanitarnych na świecie, który może się zaostrzyć w obliczu zbliżającej się do tego kraju epidemii COVID-19.

W środę w Limie zmarł sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 1982-1991 Javier Perez de Cuellar Guerra - podało peruwiańskie radio RPP. Miał 101 lat. Wśród jego dyplomatycznych sukcesów wymieniane były zawieszenie broni w wojnie iracko-irańskiej i uzyskanie niepodległości przez Namibię.

W rozmowie telefonicznej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, by Rosja powstrzymała działania syryjskiego reżimu w prowincji Idlib. Głos w sprawie zabrał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który ostrzegł, że walki w tym regionie mogą "zakończyć się krwawą rzezią".

Tragiczna sytuacja humanitarna na obszarach dotkniętych konfliktem w regionach Doniecka i Ługańska nadal się pogarsza - mówił w czwartek szef dyplomacji Ukrainy Wadym Prystajko na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Opowiadał też o represjach wobec ludności cywilnej i łamaniu praw człowieka.

W północno-zachodniej Syrii trwa ofensywa sił prezydenta Baszara al-Asada. Armia syryjska oświadczyła w poniedziałek, że przejęła kontrolę nad dziesiątkami miejscowości prowincji Aleppo. W wyniku walk setki tysięcy ludzi opuściły domy. Ci, którzy zostali, pośród strzałów i bomb starają się odnaleźć normalność.

Trwałego zawieszenia broni bez warunków wstępnych oraz położenia kresu przemocy domaga się od stron konfliktu w Libii Rada Bezpieczeństwa ONZ. W środę przyjęła ona rezolucję na ten temat. Dokument poparły wszystkie państwa członkowskie RB z wyjątkiem Rosji, która wstrzymała się od głosu.