Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostro potępił we wtorek zatrzymanie czterech żołnierzy sił pokojowych Narodów Zjednoczonych z misji monitorującej rozejm między Syrią, a okupującym Wzgórza Golan Izraelem i wezwał do ich niezwłocznego uwolnienia.

Organizacja Narodów Zjednoczonych mocno zdystansowała się w poniedziałek od wcześniejszego oświadczenia członkini komisji ds. zbrodni wojennych w Syrii, Carli Del Ponte. Ta stwierdziła, że ONZ dysponuje zeznaniami świadków mówiących o używaniu sarinu przez rebeliantów walczących w Syrii. Jeszcze przed sprostowaniem wysłanym przez centralę organizacji w Nowym Jorku, zdziwienie i powątpiewanie wobec tych doniesień wyraził Biały Dom.

Wojska na całym świecie, a zwłaszcza wojsko USA, zbliżają się do zbudowania autonomicznych robotów bojowych. Wobec tego ONZ i organizacje pozarządowe ruszyły z kampanią mającą na celu prawne zakazanie wprowadzania do użytku maszyn bojowych zdolnych samodzielnie krzywdzić i zabijać.

Na 10 lat więzienia skazano w czwartek w Londynie brytyjskiego biznesmena Jamesa McCormicka, który sprzedawał, m.in. do Iraku, urządzenia udające wykrywacze materiałów wybuchowych. Ogłaszając wymiar kary sędzia podkreślił, że James McCormick ma krew na rękach.

USA i społeczność międzynarodowa muszą zapobiec użyciu broni chemicznej w Syrii na wielką skalę - alarmuje ekspertka ds. broni chemicznej Amy Smithson. - Śledczy ONZ muszą udać się do Syrii, aby ustalić czy użyto sarinu - dodaje. Według wywiadu USA, reżim Assada użył trującego gazu na niewielką skalę.

NATO jest poważnie zaniepokojone, że w ogarniętej wojną Syrii może zostać użyta broń chemiczna - oznajmił sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Potwierdzenia, że takiej broni faktycznie użyto jednak nie ma. Zdaniem sekretarza USA Johna Kerry'ego, NATO powinno być przygotowane na taka ewentualność.

Korea Północna przemieściła ostatnio dwie wyrzutnie pocisków na swoje wschodnie wybrzeże - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na wojskowe źródła. Według agencji, to znak, że reżim w Pjongjangu szykuje kolejny test rakietowy.

Po raz pierwszy od dziewięciu lat kubańskie władze otworzyły więzienia dla dziennikarzy. Dzień otwarty dla prasy odbył się w trzech zakładach w Hawanie, w tym największym na wyspie - Combinado del Este.