Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Jako "zemstę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa" określił szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto fakt, że w nowym raporcie ONZ Węgry wymieniono wśród krajów nękających obrońców praw człowieka. Szijjarto powiedział na konferencji prasowej, że Węgry znalazły się na liście, na której absolutnie nie powinny się znaleźć.

Faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi nie weźmie udziału w najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku - poinformowały w środę birmańskie media za przedstawicielem MSZ. Suu Kyi jest krytykowana za bezczynność w obliczu prześladowań Rohindżów.

Administracja Donalda Trumpa podjęła w poniedziałek decyzję o zamknięciu placówki dyplomatycznej Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w Waszyngtonie. Palestyńscy liderzy nazwali ten ruch "deklaracją wojny". Doradca prezydenta USA zagroził także sankcjami Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w przypadku objęcia Stanów Zjednoczonych śledztwem.

Zagrażającej cywilom sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib było poświęcone piątkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Podczas gdy wielu mówców przestrzegało przed eskalacją konfliktu, zarysowała się sprzeczność między stanowiskiem USA i Rosji.

Z ogromnym żalem przyjąłem informację o śmierci byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. W naszej pamięci pozostanie jako osoba niestrudzenie działająca na rzecz ochrony praw człowieka i poprawy warunków życia w Afryce - napisał w depeszy kondolencyjnej prezydent Andrzej Duda.

Były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kofi Annan nie żyje. Pochodzący z Ghany polityk i działacz społeczny miał 80 lat.

Eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w największym stopniu poświęcono wtorkową otwartą debatę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat Bliskiego Wschodu. Przed groźbą wybuchu kolejnej wojny w Strefie Gazy przestrzegał zastępca ambasadora Polski przy ONZ Paweł Radomski. Specjalny koordynator ONZ do spraw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie Nikołaj Mładenow określił sytuację między Izraelem a Palestyną jako "polityczny impas".

Państwa członkowskie ONZ zaakceptowały w piątek plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że Pakt ma sprawić, by migracja była "bezpieczna, uporządkowana i uregulowana". Z porozumienia wyłamały się Stany Zjednoczone, zaś wycofanie się rozważają Węgry.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wznowiła w piątek sankcje wobec Sudanu Południowego. Restrykcje zakładają embargo na dostawy broni do tego kraju oraz zakaz zagranicznych podróży dla dwóch wysokich rangą wojskowych.

Rozwój około 20 procent dzieci w Korei Północnej jest opóźniony ze względu na niedożywienie, a połowa dzieci z obszarów wiejskich pije brudną wodę - poinformował przebywający w tym kraju wysokiej rangi przedstawiciel ONZ. Jak dodał, w kraju brakuje nie tylko jedzenia, ale też leków.

Irackie media podały w środę, że ONZ oceniło proces ręcznego przeliczenia głosów jako prawidłowy. Rezultaty są zgodne z wcześniej ogłoszonymi wynikami elektronicznego systemu liczenia głosów oddanych w wyborach, które odbyły się 12 maja.