Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych "jest bardzo zaniepokojona groźbą powrotu wojny totalnej" na wschodzie Ukrainy - powiedział w środę zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Jens Andres Toyberg-Frandzen na pilnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rosja planuje budowę nowych reaktorów jądrowych w Iranie - zapowiedziały władzę FR na mniej niż dwa tygodnie, przed kolejną rundą negocjacji Iranu z zachodnimi mocarstwami, które dotyczą zakończenia irańskiego programu nuklearnego.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun skrytykował w środę wybory, które mają przeprowadzić prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie; według niego wybory te są sprzeczne z konstytucją Ukrainy - poinformował rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.

To miał być wyraz międzynarodowej solidarności z ludźmi dotkniętymi ebolą. Jak podaje Foreign Policy, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun planował złożyć niezapowiedzianą wizytę w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, jednak wycofał się z tego pomysłu.

Wenezuela, Nowa Zelandia, Angola, Malezja i Hiszpania zostały wybrane na niestałych członków w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To jeden z głównych i najbardziej wpływowych gremiów w tej międzynarodowej organizacji.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzają masowe egzekucje, wykorzystują kobiety i dziewczęta jako niewolnice seksualne, rekrutują dzieci do roli bojowników - wynika z opublikowanego w czwartek raport ONZ dotyczącego Iraku. Zdaniem twórców dokumentu naruszenia dokonane przez islamistycznych rebeliantów mogą być uznane za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zarzucił w sobotę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Rosji, że anektując Krym jednostronnie zmieniła granice w Europie i złamała tym samym prawo międzynarodowe. - Ten konflikt dotyczy nas wszystkich - powiedział minister.

Polska stara się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19, w związku z tym już dzisiaj sygnalizujemy, że będziemy próbowali uruchomić proces reformowania tej organizacji - poinformował Bronisław Komorowski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. Prezydent przebywa w Nowym Jorku, gdzie o godz. 21.15 polskiego czasu wygłosi przemówienie podczas debaty generalnej 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wbrew prognozom, konflikt na Ukrainie nie stał się głównym tematem debaty generalnej podczas rozpoczętej w środę w Nowym Jorku 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - wybija dziennik "Kommiersant". Rosyjska gazeta dodaje, że wielu uczestników o wiele bardziej interesuje walka z terroryzmem i epidemia eboli.

Kraje członkowskie ONZ powinny uznać za poważne przestępstwo udział swych obywateli w rebelianckich ugrupowaniach zbrojnych za granicą oraz rekrutację na rzecz tych ugrupowań. Wzywa do tego rezolucja Rady Bezpieczeństwa przyjęta w czasie nadzwyczajnego posiedzenia w Nowym Jorku. Dokument wymierzony jest w proceder werbowania ochotników z różnych krajów przez dżihadystów.

Liczba zabitych podczas konfliktu na Ukrainie przekroczyła 3 tys., jeśli uwzględnimy ofiary zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych - oznajmił Ivan Szimonović, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka.

Islamscy bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, którzy w ubiegłym tygodniu porwali na syryjskich Wzgórzach Golan ponad 40 żołnierzy wojskowej misji obserwacyjnej ONZ z Fidżi, ogłosili, że zwolnią przetrzymywanych, jeśli ich ugrupowanie zostanie skreślone z listy organizacji terrorystycznych. Bojownicy domagają się też wypłacenia odszkodowań rodzinom zabitych bojowników.