Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Około miliarda ludzi na Ziemi dotkniętych jest jakimś rodzajem niepełnosprawności. Stanowi to 15 proc. mieszkańców planety - informuje wyspecjalizowane biuro ONZ, podkreślając, że są oni szczególnie zagrożeni w przypadku wszelkiego rodzaju katastrof.

Kobiety wzięły czynny udział w obaleniu niektórych dyktatur w świecie arabskim, ale ich sytuacja w społeczeństwie po zakończeniu protestów i walki o zmiany nie tylko nie uległa poprawie, lecz w wielu przypadkach stała się bardziej rozczarowująca. Tak ocenia sytuację Hinduska, Lakshmi Puri, zastępczyni dyrektora wykonawczego gremium pod nazwą ONZ Kobiety, powołanego w 2010 r. na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych.

Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), odpowiedzialni za rozpoczęcie procesu zabezpieczenia, a następnie likwidacji syryjskiej broni chemicznej, przybyli we wtorek do Syrii w ramach misji realizującej rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Proces zabezpieczenia i eliminacji broni chemicznej w Syrii stanowi duże wyzwanie, ale wyciągnięcie wniosków z poprzednich przypadków rozbrojenia chemicznego można zwiększyć szanse jego powodzenia" - pisze Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Prezydent Bronisław Komorowski liczy na aktywny udział USA w przyszłorocznych obchodach 25. rocznicy polskich wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Był to jeden z tematów rozmowy Komorowskiego z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą w Nowym Jorku.

Zorganizowanie spotkania przywódców USA i Iranu, Baracka Obamy i Hasana Rowhaniego na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych okazało się "zbyt skomplikowane" - informuje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela administracji Obamy.

Oskarżony o zbrodnie wojenne prezydent Sudanu Omar el-Baszir złożył wniosek o wizę amerykańską, by w Nowym Jorku wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - poinformował Departament Stanu dodając, że "potępi" jego próbę wjazdu do USA.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła w Bundestagu, że zgodna reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na użycie gazu bojowego przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest "mało prawdopodobna", lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę.

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła w Genewie rezolucję w sprawie konfliktu w Syrii. Rada domaga się śledztwa ws. udziału zagranicznych bojowników w wojnie domowej i masakry w syryjskim mieście Al-Kusajr.