Libia

Libia

Rebelianci proszą o naloty. Brytyjczycy rozbrajają myśliwce

Liga Arabska zagroziła, że wymusi za pomocą własnych sił ustanowienie strefy zakazu lotu nad Libią, jeśli Muammar Kaddafi zezwoli na dalszy rozlew krwi ludności swojego kraju. Wcześniej libijscy rebelianci poprosili o przeprowadzenie (przy wsparciu ONZ) nalotów na najemników walczących po stronie Muammara Kaddafiego, a dwa amerykańskie okręty desantowe - wyposażone między innymi w dziesiątki helikopterów i samolotów - przepłynęły przez Kanał Sueski i utrzymały kurs na Libię.

Zamrozili Kaddafiemu 1,2 mld euro

Bank Centralny Austrii zamroził aktywa o wartości 1,2 mld euro należące do reżimu Muammara Kaddafiego - poinformował prezes banku, Ewald Nowotny. Aktywa zostały zamrożone w myśl sankcji UE.

Nelly Furtado dostała milion od Kaddafiego

- W 2007 roku dostałam od klanu Kaddafich milion dolarów za 45-minutowy koncert - ujawniła na swoim profilu w serwisie Twitter kanadyjsko-portugalska piosenkarka Nelly Furtado. Jak podkreśliła, pieniądze zamierza przeznaczyć na cele charytatywne.

Kaddafi ucieknie na Białoruś?

Białoruś najprawdopodobniej stanie się celem ucieczki libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego i jego rodziny - podała w poniedziałek agencja APA, powołując się na eksperta sztokholmskiego instytutu SIPRI.

"Pożałowania godne wahania" Unii Europejskiej

Unia Europejska ma nałożyć sankcje na władze Libii, podobne do tych przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Szczegóły mają ustalać od rana dyplomaci "27", tak by decyzję w trybie pilnym zatwierdzili po południu na swym posiedzeniu ministrowie energii krajów UE. Naciskają rządy największych członków UE - niemiecki szef dyplomacji Guido Westerwelle mówił w niedzielę o "godnych pożałowania początkowych wahaniach" Unii ws. sankcji.

"Zmysłowa blondynka" ma dość. Pielęgniarka porzuca Kaddafiego

Osobista pielęgniarka Muammara Kaddafiego, pochodząca z Ukrainy Galina Kołotnycka wróciła do ojczyzny - podaje ukraiński 5. Kanał. O Ukraince stało się głośno kilka miesięcy temu, gdy Wikileaks ujawniły serię depesz amerykańskich dyplomatów na temat Kaddafiego. Wynikało z nich m.in., że dyktator jest uzależniony od małej grupy ukraińskich pielęgniarek. Szczególną słabość Kaddafi ma czuć właśnie do Kołotnyckiej.

"Nie należą do tego narodu, dlatego mogą zabijać"

Mówi się, że potrafią zarobić nawet 12 tysięcy dolarów miesięcznie. Płaci Kaddafi, a oni pomagają mu się utrzymać na stanowisku. Kim są zagraniczni najemnicy walczący dla Kaddafiego i czy libijska armia regularna jest w stanie pokonać rebeliantów?

Tobruk, choć zdobyty, ciągle walczy

70 lat temu Tobruk był jednym z gorących miejsc kampanii afrykańskiej aliantów i Afrika Korps. Dziś ponownie - podczas libijskiej rewolucji - miasto jest świadkiem historycznych wydarzeń i walk podczas libijskiej rewolucji.

Kaddafi, Gierek, Jaruzelski - przyjaciele komunizmu

Wbrew pozorom, Polskę i Libię łączy wiele. Muammara Kaddafi spotykał się z politykami PRL - Edwardem Gierkiem i Wojciechem Jaruzelskim. Dlaczego? Dyktator chciał zamienić piaski libijskiej pustyni w wielki plac budowy. Brakowało mu fachowców, a tacy byli nad Wisłą.

Reporter 24 Yazan: Nigdy nie widziałem takich scen

- Benghazi jest wolne - relacjonuje Yazan, Libijczyk z północno-wschodniej części kraju. W czwartek wieczorem udało nam się z nim połączyć i porozmawiać przez skype'a, mimo że dostęp do internetu jest w Libii bardzo utrudniony przez reżim Kaddafiego. Zdjęcia z odciętego od świata Bengazi wysłała na platformę Kontakt 24 narzeczona Yazana, Aleksandra.

"Benghazi is free!"

"Benghazi zostało przejęte przez jego mieszkańców i jest wolne" - napisał do nas Libijczyk ze wschodniej części kraju. Kilkadziesiąt zdjęć, jakie udało mu się zrobić, dotarły do nas dzięki Aleksandrze, jego narzeczonej. Polka na prośbę ukochanego relacjonuje, co się dzieje we wschodniej części Libii.

Kolejny minister wyrzeka się Kaddafiego

Dyktator Libii Muammar Kaddafi powinien ustąpić ze stanowiska i opuścić kraj - powiedział w Bengazi Mustafa Abd ad-Dżalil, do niedawna libijski minister sprawiedliwości. To kolejny już członek gabinetu, po szefie MSW Abdelu Fattahu Younesie, który opuścił Kaddafiego i przyłączył się do protestujących.

Afrykański zaciąg - ostatnia nadzieja Kaddafiego?

Za obronę swoje go reżimu Muammar Kaddafi jest gotów płacić zagranicznym najemnikom nawet 2,5 tys. dolarów dziennie. Czy to wystarczy, by obronić pułkownika przed upadkiem? I kim są najemnicy, którzy strzelają do Libijczyków na ulicach Trypolisu, Bengazi i innych miast, w których toczą się starcia? Na ten temat pisze prasa ukraińska i ośrodek analityczny Jamestown Foundation.

Rozbili Su-22, żeby nie bombardować rodaków

Piloci libijskiego Suchoja-22 wysłanego z bombami nad zbuntowane miasto Bengazi odmówili wykonania rozkazu. Załoga wyskoczyła na spadochronach podczas lotu. Samolot rozbił się w odległości 160 km od Bengazi - poinformował libijski dziennik "Kuryna" w swoim internetowym wydaniu.