Libia

Libia

Wojna za pół miliarda

Interwencja w Libii może kosztować 550 mln dolarów. Taką sumę wyliczyła agencja Reutera, która powołuje się na amerykańskiego kongresmena. Polityk poprosił o zachowanie anonimowości.

Szef MSZ Libii uciekł

Szef libijskiej dyplomacji Moussa Koussa przyleciał w środę do Londynu, gdzie będzie starał się o azyl polityczny. Wcześniej podawano, że wyruszył w podróż dyplomatyczną. Koussa zrezygnował ze swego stanowiska w proteście przeciw atakom sił libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego na ludność cywilną.

Czy Libia będzie podzielona?

Bombardowania Libii trwają już ponad tydzień i niewiele wskazuje na to, by miały walnie przyczynić się do zwycięstwa rebelii nad Muammarem Kaddafim. Ten ostatni, jak podkreślają uczestnicy koalicji w niego wymierzonej, musi odejść. A jeśli nie odejdzie?

Tajna misja szefa dyplomacji Kaddafiego

Minister spraw zagranicznych Libii udał się przez Tunezję do Londynu - podaje oficjalna tunezyjska agencja prasowa TAP. Libijski rząd potwierdził, że Moussa Koussa udał się z misją dyplomatyczną. Brytyjskie Foreign Office stwierdziło natomaist, że nic nie wie o wizycie Libijczyka i nie zaplanowano żadnych spotkań. W rozdartym wojną domową kraju po kilku dniach gwałtownego przesuwania się na zachód w kierunku Trypolisu, linia frontu jeszcze szybciej przesunęła się w przeciwnym kierunku - na wschód. Walki trwają pomiędzy Adżdabiją a Bregą. Rebelianci proszą koalicję o ataki lotnicze, bo wojska Muammara Kaddafiego mają zagrażać cywilom.

Wyspa jak "bomba, która może wybuchnąć"

Sytuacja na Lampedusie, opanowanej przez imigrantów z północnej Afryki, to "bomba, która może wybuchnąć" - to opinia miejscowego asesora do spraw zdrowia Massimo Russo. Na wyspie przebywa obecnie 6200 uchodźców, więcej niż stałych mieszkańców.

Sarkozy chce być jak Berlusconi

Jako pierwsi uznali władze rebelii, jako pierwsi odpalili pociski w stronę czołgów Kaddafiego. Francja nie dość, że najgoręcej zachęcała do interwencji w Libii, to wciąż wychodzi przed szereg, jeśli chodzi o działania koalicji. Skąd takie zaangażowanie Paryża? Klęska reżimu Kaddafiego przyniesie Francji same korzyści. Dyplomaci z Paryża od dawna narzekali na władze Libii. - Libijczycy mówią i mówią, a nic od nas nie kupują. Tylko Włosi dostają wszelkie kontrakty - żalił się ponad rok temu wysoki urzędnik MSZ. Depeszę, w której ambasada USA w Paryżu opisuje politykę Francji w Afryce Północnej, ujawnił portal Wikileaks.

Miniona doba "Świtu Odysei". Pentagon podał liczby

W ciągu minionej doby siły koalicji międzynarodowej wystrzeliły w kierunki Libii 22 pociski typu Tomahawk i przeprowadziły 115 uderzeń w cele lądowe - podał we wtorek wieczorem Pentagon. Po południu świadkowie informowali o eksplozjach w Trypolisie i Tażurze.

Gwałt i pobicie? Sprawdzą. Kobieta już nie "szalona"

Libijskie władze wypuściły kobietę, którą funkcjonariusze specsłużb wywlekli w sobotę z trypoliskiego hotelu na oczach zagranicznych dziennikarzy. Władze nie twierdzą już, że jest szalona. Przeciwnie, sprawdzają zarzuty, jakie przedstawiła w sobotę. Iman al-Obeidi opowiadała wtedy dramatyczną historię o tym, jak została zatrzymana, zgwałcona i pobita przez żołdaków Muammara Kaddafiego.

Amerykanie wycofają okręty z libijskiej operacji

Amerykanie wycofają część okrętów pływających po Morzu Śródziemnym biorących udział w libijskiej operacji, po tym jak jej dowodzenie przejęło NATO. W poniedziałek wieczorem o sytuacji w tym kraju rozmawiali przywódcy Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kilka godzin wcześniej we wspólnym oświadczeniu Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii David Cameron napisali, że "nie chcą wojskowej okupacji Libii".

NATO przejmuje operację w Libii. "Natychmiast"

Ambasadorowie państw NATO uzgodnili przejęcie dowództwa nad wszystkimi operacjami powietrznymi w Libii, łącznie z atakami z powietrza w celu ochrony ludności cywilnej - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że dowódcy natowscy otrzymali już polecenie wprowadzenia w życie tych decyzji "ze skutkiem natychmiastowym". Agencja Reutera pisze natomiast, że przejmowanie kontroli może potrwać trzy dni.

Dzięki wojnie wyjaśni się zabójstwo sprzed 27 lat?

To zabójstwo wstrząsnęło w 1984 r. całą Wielką Brytanią. Młoda policjantka zginęła od kuli wystrzelonej z libijskiej ambasady. Teraz Omar Ahmed Sodani, domniemany zabójca Yvonne Fletcher, został schwytany przez libijskich rebeliantów w Bengazi. Twierdzi jednak, że jest niewinny.

Koalicjanci uzbroją libijskich partyzantów?

Wielka Brytania i inne państwa uczestniczące w koalicji przeciw Muammarowi Kaddafiemu przygotowują plany uzbrojenia libijskich partyzantów - twierdzi brytyjski tygodnik "Sunday Times".

Eksplozje w Trypolisie. Gdzie zatrzyma się Kaddafi?

W niedzielę wieczorem polskiego czasu kolejne bomby spadły na libijską stolicę. Tymczasem mieszkańcy Syrty twierdzą, że konwój 20 dział przeciwlotniczych należących do wojsk wiernych Kaddafiemu wyjechał z miasta na zachód. Z miasta w kierunku Trypolisu uciekają też cywile. Ciężkie walki trwają w centrum kontrolowanej przez rebeliantów Misraty. Kaddafi stara się odbić miasto używając czołgów i moździerzy. Z Belgii nadeszła wiadomość, że NATO przejmie kontrolę nad operacją wojskową w Libii.

Wojna w Libii tańsza niż sądzono

Interwencja militarna w Libii będzie mniej kosztowna niż początkowo zakładano - pisze "The Washington Post". Według gazety, operacja "Świt Odysei" pochłonie "setki milionów dolarów", ale i tak będzie to mniej niż szacowany przez ekspertów koszt.

Zgwałcona przez żołnierzy Kaddafiego, czy szalona?

Histerycznie krzycząca kobieta wdarła się do hotelu w Trypolisie, w którym władze umieściły wszystkich zagranicznych dziennikarzy. Twierdziła, że porwali i zgwałcili ją żołnierze reżimu. Kobieta została siłą wyprowadzona z hotelu przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i odwieziona w nieznanym kierunku. Doszło tez do bójki z próbującymi bronić ją dziennikarzy. Władze twierdzą, że kobieta jest niepoczytalna.

Nie chcemy jechać do Libii - Polacy popierają rząd

Polacy murem stoją za decyzją rządu o nie angażowaniu się Polski w interwencję wojskową w Libii. Dobrze ocenia ją 77 proc. obywateli - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC. Niechętnie widzielibyśmy też w naszym kraju uchodźców z Libii lub innych państw arabskich ogarniętych konfliktem.

Tak niszczą czołgi Kaddafiego

Dyktator Libii Muammar Kaddafi ogłosił awans wszystkich członków swoich sił zbrojnych - podała w piątek wieczorem libijska telewizja publiczna. Z kolei brytyjskie ministerstwo obrony, mniej więcej w tym samym czasie, opublikowało spektakularne zdjęcia, przedstawiające zniszczenie libijskiego czołgu przez samolot Tornado GR4 sił sprzymierzonych. To pierwsze fotografie tego typu od czasu rozpoczęcia "Świtu Odysei".

"Kaddafi wierzy, że wygra". Fanki dyktatora wyjdą na ulice

Premier Włoch ocenia, że Muammar Kaddafi wciąż wierzy w swoje zwycięstwo, ponieważ "w pełni kontroluje" Trypolis. Silvio Berlusconi, cytowany przez "Corriere della Sera" przyznał, że trudno przewidzieć rezultat operacji "Świt Odysei". W sobotę na ulice Rzymu wyjdą młode Włoszki, żeby protestować przeciwko militarnej operacji w Libii. To uczestniczki spotkań z Kaddafim organizowanych podczas jego wizyt we Włoszech.

Do Libii nie chcą, ale w Afganistanie wzmocnią siły

Niemiecki rząd, który trzyma się z dala libijskiej operacji, chce jednak odciążyć sojuszników zaangażowanych w operację "Świt Odysei" i zdecydował o przejęciu przez siły Bundeswehry dodatkowych zadań w Afganistanie. Na rozszerzenie mandatu musi jeszcze zgodzić się parlament.