Libia

Libia

Porozumienie dwóch parlamentów i tak na nic?

Przedstawiciele rywalizujących ze sobą parlamentów Libii podpisali w marokańskim kurorcie Schirat deklarację o utworzeniu w przyszłości rządu jedności narodowej. Dokument przygotowano pod auspicjami ONZ przy współpracy z Unią Europejską.

Rzymska narada i głos ws. Libii. Bliżej końca wojny domowej?

Strony konfliktu w Libii muszą zawrzeć porozumienie o rozejmie i stworzyć warunki do powołania rządu jedności narodowej, by uratować kraj przed dalszym chaosem i ofensywą Państwa Islamskiego - zaapelowali w niedzielę uczestnicy narady w Rzymie. W dokumencie podsumowującym spotkanie wezwali libijskie frakcje do podpisania porozumienia 16 grudnia w Maroku.

Nie tylko Państwo Islamskie. Oni też chcą zniszczyć cywilizację Zachodu

Do przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Paryżu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Ta siejąca grozę organizacja jest obecnie najgroźniejszym na świecie ugrupowaniem dżihadystycznym. Ale od czasów arabskiej wiosny w całym świecie muzułmańskim pojawiają się kolejne organizacje terrorystyczne, które przez walkę zbrojną i ataki terrorystyczne dążą do ustanowienia kalifatu lub wprowadzenia prawa szariatu. To wynik wzrostu popularności salafizmu - nurtu, który odwołuje się do "czystego" islamu na wzór praktykowanego w pierwszych wiekach istnienia religii. Oto najważniejsze ze światowych organizacji dżihadystycznych.

Jeden z dwóch parlamentów przedłużył kadencję

Uznawany przez społeczność międzynarodową libijski parlament z siedzibą w Tobruku przedłużył swą kadencję aż do czasu wyboru nowych władz. Decyzja ta najpewniej utrudni osiągnięcie porozumienie z drugim parlamentem z Trypolisu.

Walki dżihadystów. Strzelają do siebie w Libii

Co najmniej 17 osób zginęło w starciach między Państwem Islamskim, a lokalnymi ugrupowaniami dżihadystycznymi w kontrolowanym przez IS libijskim mieście Syrta. Doszło do ostrzału zamieszkałych przez cywilów przedmieść rodzinnego miasta Muammara Kaddafiego.

Pat w sprawie Libii. Rozmowy bez postępu

Dwudniowe rozmowy pod egidą ONZ mające na celu zakończenie kryzysu politycznego w Libii zakończyły się w środę bez wyraźnego postępu, choć poinformowano, że wkraczają w końcową fazę. Obie strony zapewniły w Genewie o "determinacji na rzecz dalszego dialogu".

Premier zapowiada rezygnację, rzecznik rządu dementuje

Premier uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu Libii Abdullah al-Thinni zapowiedział we wtorkowym wywiadzie telewizyjnym, że zrezygnuje ze swej funkcji. Tym informacjom zaprzeczył jednak w rozmowie z Reutersem rzecznik rządu, który wyjaśnił, że premier został źle zrozumiany.

Kara śmierci dla syna Kaddafiego i ośmiu ludzi reżimu

Sąd w Trypolisie skazał we wtorek na karę śmierci Saifa al-Islama Kaddafiego, syna byłego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego oraz ośmiu byłych wysokich rangą funkcjonariuszy państwowych, w tym byłego premiera i szefa wywiadu - poinformowały źródła sądowe.

Tunezja walczy o turystów. Odgrodzi się od Libii potężnym murem

Tunezyjski rząd ogłosił w środę plany zbudowania 160-kilometrowego muru wzdłuż całej granicy tego kraju z Libią. Z ośrodków szkoleniowych w Libii przybyli w tym roku do Tunezji zamachowcy, którzy w atakach w Tunisie i Susie zabili kilkudziesięciu ludzi w tym wielu zagranicznych turystów.