Libia

Libia

Jeden z dwóch parlamentów przedłużył kadencję

Uznawany przez społeczność międzynarodową libijski parlament z siedzibą w Tobruku przedłużył swą kadencję aż do czasu wyboru nowych władz. Decyzja ta najpewniej utrudni osiągnięcie porozumienie z drugim parlamentem z Trypolisu.

Walki dżihadystów. Strzelają do siebie w Libii

Co najmniej 17 osób zginęło w starciach między Państwem Islamskim, a lokalnymi ugrupowaniami dżihadystycznymi w kontrolowanym przez IS libijskim mieście Syrta. Doszło do ostrzału zamieszkałych przez cywilów przedmieść rodzinnego miasta Muammara Kaddafiego.

Pat w sprawie Libii. Rozmowy bez postępu

Dwudniowe rozmowy pod egidą ONZ mające na celu zakończenie kryzysu politycznego w Libii zakończyły się w środę bez wyraźnego postępu, choć poinformowano, że wkraczają w końcową fazę. Obie strony zapewniły w Genewie o "determinacji na rzecz dalszego dialogu".

Premier zapowiada rezygnację, rzecznik rządu dementuje

Premier uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu Libii Abdullah al-Thinni zapowiedział we wtorkowym wywiadzie telewizyjnym, że zrezygnuje ze swej funkcji. Tym informacjom zaprzeczył jednak w rozmowie z Reutersem rzecznik rządu, który wyjaśnił, że premier został źle zrozumiany.

Kara śmierci dla syna Kaddafiego i ośmiu ludzi reżimu

Sąd w Trypolisie skazał we wtorek na karę śmierci Saifa al-Islama Kaddafiego, syna byłego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego oraz ośmiu byłych wysokich rangą funkcjonariuszy państwowych, w tym byłego premiera i szefa wywiadu - poinformowały źródła sądowe.

Tunezja walczy o turystów. Odgrodzi się od Libii potężnym murem

Tunezyjski rząd ogłosił w środę plany zbudowania 160-kilometrowego muru wzdłuż całej granicy tego kraju z Libią. Z ośrodków szkoleniowych w Libii przybyli w tym roku do Tunezji zamachowcy, którzy w atakach w Tunisie i Susie zabili kilkudziesięciu ludzi w tym wielu zagranicznych turystów.

Uprowadzeni dyplomaci "są w dobrym stanie"

10 uprowadzonych pracowników konsulatu Tunezji w stolicy Libii Trypolisie jest w dobrym stanie i nawiązano kontakt z ich porywaczami - oświadczył minister spraw wewnętrznych w samozwańczym rządzie libijskim Mohamed Szaitir.

Państwo Islamskie: zajęliśmy libijskie lotnisko. Przejęli bombowce?

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili, że zajęli lotnisko w mieście Syrta na środkowym wybrzeżu Libii. Informację potwierdziłs lokalna policja. Port lotniczy stanowił m.in. bazę samolotów myśliwsko-bombowych Su-22. Nie wiadomo, czy maszyny wpadły w ręce islamistów.

Kluczowe pionki na szachownicy dżihadystów. Tego chce Państwo Islamskie

Mosul, Rakka, Homs, Aleppo, Darna – te nazwy słyszymy niemal co dzień, kiedy dochodzą do nas wieści z Iraku, Syrii i od niedawna także z Libii. W ciągu kilku miesięcy dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zajęli wielkie tereny nad Eufratem i Tygrysem. Pod ich panowaniem jest kilkaset miast i wsi położonych na terenach starożytnej Górnej Mezopotanii, czyli tzw. Al-Dżaziry. Niektóre z miast mają znaczenie strategiczne zarówno dla dżihadystów jak i walczących z nimi sił. Kontrola nad nimi może przechylić szalę zwycięstwa w wojnie na jedną ze stron. Oto najważniejsze z miast, które chcą zdobyć dżihadyści.

Turecki statek ostrzelany i zbombardowany. Ofiary wśród załogi

Wojsko jednego z dwóch rywalizujących rządów Libii zaatakowało turecki statek. Zbliżająca się do portu w Tobruku jednostka „Tuna-1” została ostrzelana z lądu i z powietrza. Statek odniósł uszkodzenia, ale o własnych siłach odpłynął. Zginął jeden z oficerów, a kilku członków załogi zostało rannych. Turcja zastrzegła sobie „prawo do odpowiedzi w ramach prawa międzynarodowego”.