W Polsce może zabraknąć części drzew, na przykład sosen. I to już niedługo

[object Object]
"W przyrodzie jest tak, że gatunki są ze sobą powiązane"tvn24
wideo 2/5

Jak pokazują najnowsze badania, postępujące zmiany klimatu wpływają negatywnie na stan zalesienia w Polsce. Jak zznaczają badacze z Polskiej Akademii Nauk, niebawem część drzew zacznie tracić swoje optimum klimatyczne w naszym regionie, a w konsekwencji znikać z polskich lasów.

Według naukowców Polskiej Akademii Nauk zagrożone są cztery podstawowe gatunki: sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowata.

- Obawiamy się, że w perspektywie najbliższych 50 lat te gatunki mogą stracić swój zasięg geograficzny w naszym regionie w wyniku globalnego ocieplenia i globalnych zmian klimatycznych - mówił w programie "Wstajesz i weekend" profesor Andrzej Jagodziński z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, jeden ze współautorów badania.

Jak zauważył badacz, te zmiany będą nieść ze sobą ogromne konsekwencje.

- Jeżeli wyobrazimy sobie, że te cztery gatunki zajmują 3/4 powierzchni leśnej w naszym kraju i w perspektywie najbliższych 50 lat nastąpi zasadnicze ich ustępowanie, to wówczas przemianom będą podlegały wszystkie ekosystemy, które one współtworzą. A zatem, w ślad za zanikaniem tychże gatunków czy zmniejszaniem powierzchni przez nie zajmowanych, będziemy mieli do czynienia z sytuacją zanikania gatunków powiązanych z tymi wymienionymi. Nastąpi znacząca przebudowa ekosystemów leśnych w naszej strefie klimatycznej. To bardzo poważne zagrożenie - powiedział.

Leśnicy wspólnie z przyrodą

Profesor stwierdził, że konieczne jest natychmiastowe działanie. Nie wiadomo jednak czy wszystkie konsekwencje zmian klimatu są jeszcze do załagodzenia. Dodał, że od wielu lat leśnicy przebudowują drzewostany w Polsce i dostrzegają ten problem. Na wielu siedliskach, gdzie dzisiaj występuje sosna czy świerk występuje zbyt żyzna gleba. Dlatego leśnicy wprowadzają tam gatunki drzew liściastych.

- Oczywiście przyroda także działa sama, to znaczy pod drzewostanami sosnowymi czy świerkowymi pojawia się odnowienie naturalne gatunków drzew liściastych, a więc z jednej strony mamy działalność leśników wyprzedzająca ten proces i z drugiej strony działalność samej przyrody. W konsekwencji będziemy widzieć i już obserwujemy teraz znaczący wzrost udziału powierzchni lasów i drzewostanów, szczególnie w których dominują gatunki drzew liściastych - mówił Jagodziński.

Specjalista wyjaśnił, że najczęściej podawaną przyczyną zanikania lasów są rosnąca globalna temperatura oraz przekształcenie siedlisk.

- Nie dla wszystkich gatunków drzew, nowe warunki siedliskowe będą optymalne. Zatem te, które nie będą w stanie się dostosować, będą zmniejszały swój zasięg geograficzny, a te które będą w stanie wkroczyć w to miejsce, zasięg swój poszerzą - powiedział Jagodziński.

Sieć powiązań

Jak zauważył Jagodziński, w przyrodzie wszystkie gatunki są ze sobą powiązane.

- Jeżeli przyjmiemy, że ustępuje bardzo ważny z punktu widzenia przyrodniczego i gospodarczego gatunek w Europie, na przykład to w ślad za tą zmianą będą podążały zmiany we wszystkich powiązaniach, jakie mają miejsce w ekosystemach leśnych. A zatem utrata jednego gatunku może się wiązać z utratą drugiego gatunku [...] Ginie siedlisko, ginie gatunek związany z tym siedliskiem. To bardzo poważne konsekwencje wielopłaszczyznowe i dzisiaj trudno przewidzieć skalę tychże konsekwencji - powiedział Jagodziński.

Podjąć inicjatywę

Profesor stwierdził, że należy przede wszystkim skupić się na redukcji przyczyny problemu - zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tu mogą pomóc właśnie lasy.

Jak piszą naukowcy, można zalesić ok. 2 mln hektarów najsłabszych gruntów oraz tereny górskie, zwłaszcza w obszarach zlewni najważniejszych rzek Polski. Dzięki temu - w ich ocenie zwiększyłoby się przy okazji bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Jak twierdzą, w ten sposób osiągnęlibyśmy lesistość na obszarze Polski ok. 11 mln ha i w praktyce zwiększylibyśmy potencjał magazynowania dwutlenku węgla w naszych lasach o co najmniej 10 procent. Proponowane 500 milionów dorodnych drzew pozwoliłyby podnieść lesistość Polski do poziomu ok. 35 procent.

- Ta inicjatywa [...] może być wykorzystana zarówno przez polityków, jak i te osoby, które bezpośrednio zarządzają lasami i zadrzewieniami. Skala przekształceń w Polsce jest gigantyczna i ten stan jest rzeczywiście bardzo opłakany. Tutaj warto się skupić i na lasach, i na zadrzewieniach, aby wspomóc ochronę przyrody w skali całego naszego kraju - podsumował Jagodziński.

Całej rozmowy z profesorem wysłuchasz tutaj:

Profesor Andrzej Jagodziński o polskich lasach
Profesor Andrzej Jagodziński o polskich lasachtvn24

Autor: kw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam przeplatankę w pogodzie. Polska naprzemiennie znajdzie się pod wpływem obszarów niskiego i wysokiego ciśnienia, przez co niemal z dnia na dzień zaobserwujemy zmiany. W prognozach widać zarówno opady deszczu, jak i 16 stopni Celsjusza na termometrach.

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zrzut paliwa z drugiego stopnia rakiety Falcon 9 od SpaceX był widoczny nad Polską. Towarzyszyła mu charakterystyczna, świetlista spirala. Rakieta wyniosła na orbitę tajemniczy ładunek podczas misji NROL-69 dla amerykańskiego wojska.

Kosmiczny wir przemknął po polskim niebie

Kosmiczny wir przemknął po polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, NRO, tvnmeteo.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura przy gruncie spadnie do -3 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do wybrzeży Santorini przybił pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Na początku roku życie na wyspie sparaliżowała seria trzęsień ziemi. Przybycie turystów dodało otuchy mieszkańcom, którzy obawiali się, że wstrząsy negatywnie wpłyną na sezon turystyczny.

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 25.03. W nocy na termometrach lokalnie zobaczymy wartości poniżej zera. Dzień będzie przeważnie pochmurny, ale deszcz pokropi tylko w nielicznych regionach. Termometry pokażą do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 25.03. Nocą miejscami szczypnie mróz

Pogoda na jutro - wtorek 25.03. Nocą miejscami szczypnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę na Słowacji. Zwierzę, któremu towarzyszyły dwa młode, było agresywne i nie reagowało na próby obrony. Do zdarzenia, zarejestrowanego na nagraniu, doszło w rejonie pasma górskiego Mała Fatra.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Źródło:
zilinak.sk, tvnmeteo.pl

Małe ilości pyłu znad Sahary dotarły w niedzielę do południowej części Polski. Czy zjawisko zostanie z nami na dłużej? Zapytaliśmy o to naszą synoptyk Arletę Unton-Pyziołek.

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa walka z pożarami, które od ubiegłego tygodnia niszczą lasy w Korei Południowej. Dotychczas płomienie zniszczyły ponad 8,7 tysiąca hektarów terenów leśnych i zagroziły dziesiątkom domów. Cztery osoby zginęły podczas akcji ratunkowej, dziewięć odniosło rany.

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Wirujący lej pojawił się mieście Rolling Fork w stanie Missisipi. Tornado uszkodziło kilka budynków gospodarczych i zerwało linie elektryczne. Kilkaset domów było pozbawionych prądu.

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Źródło:
CNN, timesnownews.com

Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Źródło:
ENEX, larazon.es

Gwałtowna burza przetoczyła się przez boliwijskie miasto El Alto, położone w zachodniej części kraju. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Na ulicach zrobiło się biało, jakby spadł śnieg.

Po burzy utworzyły się dywany gradu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarami lasów, które szaleją w Karolinie Północnej. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja części mieszkańców hrabstwa Polk. W sąsiedniej Karolinie Południowej ogłoszono stan wyjątkowy.

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

Źródło:
PAP, The Guardian

Młody paszczak australijski z ogrodu zoologicznego w Atlancie otrzymał imię Pierogi. Jak przekazali opiekunowie, pisklę szybko rośnie i już wkrótce rozpocznie kolejny etap dojrzewania. Gatunek pochodzi z Australii, gdzie bywa mylony z sowami - ptaki te aktywne są bowiem nocą.

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Źródło:
Zoo Atlanta, Australian Museum

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Lew morski zaatakował i pogryzł surfera u wybrzeży Kalifornii. Niezwykła agresja zwierzęcia była prawdopodobnie wywołana przez chorobę. W okolicy od miesiąca trwa toksyczny zakwit, a zatrute zwierzęta cierpią tak bardzo, że mogą atakować bez ostrzeżenia.

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Źródło:
CBS News

Kania ruda zazwyczaj pojawia się w naszym kraju w marcu, dlatego uznawana jest za zwiastun wiosny. Należy do gatunków nielicznych, ale ze względu na swoje upierzenie ptaka można zaliczyć do grona najpiękniejszych drapieżników w Europie. Siedliska tych zwierząt w Polsce objęte są ścisłą ochroną.

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Aragonii w północno-wschodniej Hiszpanii na niebezpiecznym szlaku prowadzącym na szczyt Moncayo zginęło trzech alpinistów. Wejście na górę utrudniała im skrajnie niekorzystna pogoda - wiał silny wiatr, padał śnieg.

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Źródło:
PAP, El Pais

Portugalia od kilku dni odczuwa skutki burzy Martinho. Silny wiatr łamał drzewa i powodował utrudnienia komunikacyjne. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. W sobotę w części regionów kraju wciąż obowiązywały pomarańczowe ostrzeżenia.

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Źródło:
PAP, SIC Noticias, tvnmeteo.pl

Hiszpania zmaga się z powodziami, które są następstwem ulewnych opadów deszczu. Lokalne media podały, że w wyniku żywiołu zginęły trzy osoby. W mieście Avila ogłoszono stan wyjątkowy.

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos, elconfidencial.com

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Źródło:
The Conversation

Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Źródło:
PAP

Pierścienie Saturna "zniknęły" w niedzielę - przynajmniej z perspektywy obserwatorów z Ziemi. Do zjawiska dochodzi cyklicznie, a jest ono związane z wzajemnym położeniem tych dwóch planet. Kiedy zobaczymy je ponownie?

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura i mnóstwo słońca - taką pogodą mogli cieszyć się w piątek przebywający na wybrzeżu Chorwacji. Były nawet osoby, które odważyły się popływać w Adriatyku.

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Źródło:
Reuters

Ci, którzy wstali w piątek przed godziną 6 rano, mogli zaobserwować kilkusekundowy przelot bolidu. Według ekspertów z sieci obserwacyjnej Skytinel, obiekt mógł być związany z rojem eta Virginidów.

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, The Guardian

Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Źródło:
PAP