Kosmos

Kosmos

Pierwszy obraz Marsa kolorowany kredkami

Pierwszy satelitarny obraz Marsa powstał przy użyciu zwykłej kredki. Zanim naukowcy NASA odebrali obraz z sondy Mariner 4, kolorowali dane numeryczne, uzyskując obraz powierzchni planety.

Człowiek, który sklonował Ziemię

- Absolutnie wolny czułem się dopiero w kosmosie – mówi portalowi tvnmeteo.pl Mamoru Mohri. Astronauta i dyrektor tokijskiego muzeum nauki, w którym realizuje unikatowy w skali świata projekt "żywego globusa", opowiada o Ziemi, kosmosie i filozofii. I o tym, jak je połączyć, by przewidzieć trzęsienie ziemi.

Człowiek, który sklonował Ziemię

- Absolutnie wolny czułem się dopiero w kosmosie – portalowi tvnmeteo.pl mówi Mamoru Mohri. Astronauta i dyrektor tokijskiego muzeum nauki, w którym realizuje unikatowy w skali świata projekt "żywego globusa", opowiada o Ziemi, kosmosie i filozofii. I o tym, jak je połączyć, by przewidzieć trzęsienie ziemi.

Na Kanarach można odlecieć w kosmos

Pod hasłem "odkryj kosmos i zmień świat" trwa na hiszpańskich wyspach Teneryfa i La Palma wielki festiwal astronomiczno-muzyczny "Starmus", poświęcony 50. rocznicy lotu w kosmos pierwszego człowieka Jurija Gagarina.

Lot chmury dymu na zdjęciach z kosmosu

Chmura dymu znad Florydy i Georgii odlatuje nad Atlantyk - proces ten zaobserwowały satelity NASA. Zdjęcia wykonywane w kolejnych dniach pozwalają na śledzenie tego zjawiska.

Obejrzeli jak dziura zjada gwiazdę

- Astronomowie amerykańscy po raz pierwszy obserwowali niezwykłe zjawisko "pożarcia" przez czarną dziurę gwiazdy wielkości Słońca, któremu towarzyszy trwająca od 2,5 miesiąca do dzisiaj silna emisja cząstek o wysokiej energii, w tym promieni gamma - poinformował w czwartek naukowy magazyn "Science" w swym wydaniu internetowym. Do tego wydarzenia doszło w galaktyce konstelacji Smoka, odległej od Ziemi o 3,8 mld lat świetlnych.

NASA odkrywa kolejne tajemnice Merkurego

Powstanie Merkurego mogło wyglądać zupełnie inaczej niż podobnych mu planet - wynika z najnowszych badań NASA, którzy znaleźli w glebie planety zaskakująco bogate złoża siarki. To możliwe dzięki pierwszemu w historii satelicie umieszczonemu na orbicie Merkurego.

"To wyjątkowe zjawisko"

- To zaćmienie jest wyjątkowe z powodu długości swojego trwania oraz tego, że za jego sprawą możemy ocenić zanieczyszczenie atmosfery ziemskiej. Równie długiego zaćmienia możemy spodziewać się dopiero w 2018 roku - mówił wczoraj tuż przed zaćmieniem księżyca kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu Sebastian Soberski.

I Srebrny Glob całkowicie schował się w cień Ziemi

Nie zasnęliście wcześnie tej nocy i za to Wam dziękujemy! Zgodnie z zapowiedziami astronomów w środowy wieczór doszło do całkowitego zaćmienia Księżyca, które w dużej części było widoczne z terenu naszego kraju. Tym, nad domami których zebrały się chmury i nie mogli podziwiać tego zjawiska prezentujemy zdjęcia i filmy tych, co mieli więcej szczęścia.

Ziemia zasłoniła księżyc

Rozpoczęła się wielka uczta dla fanów astronomii. Można zaobserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko to, w dużej części, jest widoczne z terenu naszego kraju. Czekamy na Twoje relacje!

Eksplozja na Słońcu. Co leci w kierunku Ziemi?

W pobliże Ziemi dociera ogromna chmura protonów i elektronów - efekt silnej eksplozji i burzy radiacyjnej na powierzchni Słońca. Chmura naładowanych elektrycznie cząstek zbliży się do naszej planety na odległość 80-100 km i może powodować zakłócenia w działalności urządzeń elektrycznych. To nie koniec - Słońce wchodzi właśnie w swą najaktywniejszą fazę.

Kosmiczna sonda idzie spać

Sonda kosmiczna Rosetta, która zmierza na spotkanie z kometą, została uśpiona. Włączona pozostała jedynie instalacja grzewcza i budzik, który zadzwoni za dwa i pół roku. Przez ten czas sonda nie będzie wysyłać żadnych wiadomości.

Pierwsze takie zdjęcie w historii. I zapewne ostatnie

Wyjątkowe zdjęcie z kosmosu. Po raz pierwszy w historii udało się uchwycić obraz amerykańskiego wahadłowca Endeavour przycumowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcie zrobił, podróżujący Sojuzem na Ziemię włoski astronauta Paolo Nespoli.

Sojuz wystartował z Kazachstanu

Rosyjska rakieta Sojuz wystartowała z kosmodromu w Kazachstanie. Statek z trzyosobową załogą zmierza ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pół miliona dla "gangu czterech"

Nagroda z Kosmologii 2011, warta pół miliona dolarów, trafiła w ręce "gangu czterech". W jego skład wchodzą naukowcy, którzy zbadali, w jaki sposób tworzyły się wielkie struktury we wszechświecie.

Astrobazy powstają na Kujawach

Sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych zaczyna działać. Pierwsza astrobaza została dziś otwarta w Gniewkowie, w województwie kujawsko-pomorskim. W uroczystości uczestniczył premier Donald Tusk. Do września tego roku w całym województwie uruchomionych zostanie jeszcze 13 podobnych obiektów.

Wenus spotka się Księżycem. O świcie

Nie lada gratka dla miłośników astronomii. Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie, będzie można obserwować już we wtorkowy poranek - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Obserwacje tego zjawiska będą jednak bardzo trudne, bo do spotkania dojdzie na jasnym porannym niebie, tuż nad północno-wschodnim horyzontem.