Kosmos

Kosmos

Niecodzienne zjawisko koniunkcji młodego Księżyca, Merkurego i Plejad uchwycili w swoich obiektywach internauci. Niezwykły spektakl można było obserwować na niebie ok. godziny 21:00 nad północno-zachodnim horyzontem.

Kolejne zdumiewający sukces astronomów. Naukowcom z Chile udało się odkryć planetę poza Układem Słonecznym, łudząco przypominającą Ziemię. Jednak, jak zaznaczają, nie istnieje na niej życie, bo jest tam zbyt gorąco.

Nad ranem doszło do efektownej koniunkcji zbliżającego się do nowiu Księżyca oraz jasnej Wenus. Szybko wyjrzyj przez okno - może jeszcze je widać!

Poza Ziemią jest życie, a rząd USA to ukrywa - o prawdziwości tego stwierdzenia przekonane są miliony ludzi. Właśnie zyskali nowy argument: opinię zasłużonego astronauty Edgara Mitchella.

Słońce przygasło - stwierdzają naukowcy. jak wynika z najnowszych zdjęć, blask słońca zmniejszył się najbardziej od prawie stu lat. Zaskoczeni astronomowie usiłują wyjaśnić przyczyny tych zjawisk i przewidzieć ich konsekwencje dla Ziemi.

Dla tych, którzy nie przebędą nigdy ponad 80 mln km, by znaleźć się na Marsie, a chcieliby tam zostawić swój ślad NASA przygotowała specjalną niespodziankę. Chętni mogą wysłać swoje dane osobiste już podczas najbliższej misji na Czerwoną Planetę.

Na stacji kosmicznej ISS nie dochodzi do konfliktów na tle narodowościowym – oświadczyli kosmonauta i astronauta na wspólnej konferencji w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Dowódca stacji skarżył się wcześniej na spory m.in. o żywność i toalety.

Kapsuła rosyjskiego statku Sojuz z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i amerykańskim turystą, wylądowała już w Kazachstanie.

Moskiewskim popołudniem, gdy tylko sześciu śmiałków weszło do specjalnego symulatora, rozpoczął się niezwykły eksperyment, który ma przybliżyć ludzi do lotu na Marsa. Jego uczestnicy będą przebywać w całkowitej izolacji przez 105 dni. Eksperyment odbywa się w Rosyjskim Instytucie Biomedycznym.

Amerykański wahadłowiec Discovery wylądował bezpiecznie w sobotę w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie kończąc 13-dniową podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Podczas, gdy rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-14, z kosmicznym turystą na pokładzie przydokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), amerykański prom kosmiczny Discovery wraca na Ziemię. Zmiana ekipy na stacji skończy się w sobotę po południu. Nie obyło się jednak bez problemów - dokowanie kapsuły astronauci musieli przeprowadzić manualnie z powodu awarii silnika.

Gdy w październiku asteroida wielkości samochodu zbliżyła się do powierzchni Ziemi, grupa naukowców postanowiła zbadać jej drogę od wejścia w atmosferę aż po uderzenie w powierzchnię naszej planety. Naukowcy uważają, że dzięki badaniu być może unikniemy w przyszłości katastrofy, jaka grozi w związku z uderzeniem podobnego ciała - piszą w najnowszym numerze "Nature".

Po ośmiu dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wahadłowiec Discovery z siedmioosobową załogą na pokładzie oderwał się od bazy orbitalnej, by powrócić na Ziemię.

Na malowniczym kazachskim stepie, wśród wielbłądów spokojnie skubiących twardą trawę, rosyjscy technicy przygotowywali do startu rakietę kosmiczną. 26 marca Sojuz odleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na jego pokładzie oprócz załogi znajdzie się Charles Simonyi, pierwszy człowiek, który po raz drugi poleci w kosmos jako turysta.

Po południu załoga wahadłowca Discovery rozpocznie trzeci i ostatni z planowanych spacerów kosmicznych. Choć kosmonautom udało się już zainstalować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej panele słoneczne, to mają do wykonania prace m.in. przy kablach zasilających żyroskopy i ramieniu robota obsługującego ISS.

Chociaż w wielu miejscach Polski wciąż zalega śnieg, nie ma wątpliwości. W sobotę jest pierwszy dzień wiosny, na razie niestety głównie astronomicznej. Witali ją również nurkowie.

Astronauci rozłożyli ostatnią z czterech par paneli baterii słonecznych o rozpiętości ponad 70 metrów. To oznacza, że budowa systemu energetycznego stacji dobiegła końca. Można teraz zwiększyć załogę do 6 osób.

Załodze promu kosmicznego Discovery udał się spacer kosmiczny. Mimo kłopotów, zamontowano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej warte 300 milionów dolarów panele słoneczne. To najważniejsza część misji.

Niewielu z nas wie, że w piątek mamy wielkie święto - Światowy Dzień Ziemi i Słońca ustanowiony w 2000 roku przez Amerykańską Agencję Kosmiczną. Jak niewiele wiemy o wpływie naszej gwiazdy na Błękitną Planetę spróbują nam pokazać naukowcy NASA, którzy otworzyli specjalnie na tę okazję nową stronę internetową.

Internet wykroczył już dawno poza granice atmosfery Ziemi. Można w nim znaleźć prawdziwe dźwięki z kosmosu, jakie zostały nagrane przez agencje kosmiczne i nasłuchujących amatorów. Dla chętnych czekają też całkiem poważne badania szmerów z odległych gwiazd.