Najstarsze odkryte dotąd gwiazdy odnaleźli europejscy astronomowie. Znajdują się w galaktyce karłowatej Fornax - informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
- To co widzimy we Wszechświecie jest zaledwie ułamkiem tego, co istnieje - mówi o poszukiwaniach ciemnej materii dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Naukowiec podkreśla jednak, że nadal nikt nie wie, czym w istocie jest największa zagadka fizyki i astronomii.
Nie wszystkim podoba się pomysł rezygnacji Amerykanów z ponownych lotów załogowych na Księżyc i budowy statków kosmicznych, które zastąpią wahadłowce. Ostrą krytykę przypuścił piątkowy "Washington Post". "Kosmos stanie się własnością Rosji, a następnie Chin" - pisze dziennik.
Astronauci z wahadłowca Endeavour zamontowali już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kolejne urządzenie zbliżające ją do ostatecznego kształtu. Sześć i pół godziny pracy Roberta Behnkena i Nicholasa Patricka zakończyło się sukcesem.
Ma 4,5 miliarda lat, data jego powstania sięga początków Układu Słonecznego. Waży 1,3 kilograma. Odnaleziony we Francji między starociami kamień, okazał się niezwykle rzadkim meteorytem.
Amerykanie przełożyli start wahadłowca Endeavour. Oznacza to, że znajdująca się na jego pokładzie kopia rękopisu jednego z utworów Fryderyka Chopina znajdzie się na orbicie najwcześniej w poniedziałek.
Pluton zmienia kolor, a znajdujące się na jego powierzchni pola azotowego lodu zmieniają kształt - to wszystko udało się ustalić dzięki zdjęciom zrobionym przez teleskop Hubble'a.
Brytyjscy astronomowie przekonują, że szansa odkrycia pozaziemskich istot jest teraz większa niż kiedykolwiek wcześniej. A to dzięki technicznym możliwościom. Tylko czy rzeczywiście uda się nawiązać kontakt z kosmitami?
Amerykański rząd rezygnuje z planów powrotu człowieka na Księżyc. Wszystko rozbija się o pieniądze. W budżecie, który w poniedziałek ma zostać przedstawiony Kongresowi, wykreślono planowane wcześniej fundusze na program ponownych lotów załogowych na Srebrny Glob.
Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostali dostęp do Internetu. Pierwsze próby łącza trafiły (przynajmniej oficjalnie) na Twittera, gdzie pojawiają się jedyne w swoim rodzaju wpisy, bo wysłane z kosmosu.
Tajemniczy obiekt na niebie nad Montaną. W nocy mieszkańcy tego stanu mogli zobaczyć sunący wysoko nad ziemią świetlny punkt. Udało się go uchwycić także kamerom jednej z miejscowych telewizji.
Miliony ludzi w Afryce i Azji spojrzały dziś w niebo, by podziwiać pierścieniowe zaćmienie Słońca. - To jest połączenie bezksiężycowej nocy i zaćmienia - do zgromadzonych na brzegu Gangesu powiedział hinduistyczny mnich Baba Ram Vilas. W piątek z Ziemi można było zobaczyć pierścieniowe zaćmienie Słońca.
Kolejna taka okazja w 3043 roku! W piątek dojdzie do jednego z najdłuższych zaćmień obrączkowych Słońca w tym tysiącleciu. Zjawisko będzie widoczne także w Polsce.
Dwa polskie satelity zbadają gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca. Wart ponad 14 mln zł projekt astronomów, który ruszy w latach 2010-2012, ma pomóc w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki.
Według scenarzystów z Hollywood to zawsze Amerykanie ratowali świat przed katastrofą z kosmosu. Tym razem jednak, w prawdziwym świecie, przed niebezpieczną asteroidą chcą ludzkość uratować Rosjanie.
Trzej astronauci - Japończyk, Amerykanin i Rosjanin - wystartowali ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Rosyjski statek Sojuz wystartował o 3.52 czasu lokalnego.
Nie trzeba podróżować daleko za Pas Kuipera, by znaleźć się w najzimniejszym zbadanym przez sondę kosmiczną miejscu w Układzie Słonecznym. Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) NASA wykazała, że obszar taki znajduje się na Księżycu.
To nie lada gratka dla miłośników Kosmosu. W Polsce powstał algorytm, który przesyłane z Marsa na Ziemię zdjęcia przekształca na format 3D. Trójwymiarowe zdjęcia możemy podziwiać na stworzonym przez polskiego naukowca filmie.