Kosmos

Kosmos

1 kwietnia swoją pracę rozpoczyna agencja kosmiczna Wielkiej Brytanii. Brytyjska wersja NASA będzie skromniejsza od swojego amerykańskiego odpowiednika. Jej budżet wyniesie około 996 milionów złotych (NASA dysponuje ok. 55 mld zł). Agencja nie będzie też pracowała nad załogowymi lotami w kosmos.

Sonda kosmiczna Cassini wykonała pomiary jednego z księżyców Saturna. Sporządzona mapa temperatury na powierzchni obiektu dała dość osobliwe wyniki. Otóż przypominała kształtem Pac-mana z gry komputerowej - żółtą "głowę" zjadającą kropki.

To nie lada gratka dla amatorów astronomii. Końcówka marca i pierwsza połowa kwietnia to bowiem najlepszy czas w tym roku do obserwacji Merkurego.

Za pomocą zwykłej cyfrówki, balonu meteorologicznego i GPS można zrobić zdjęcia kosmosu. Udowodnił to pewien fotograf-amator z Wielkiej Brytanii. Na całe przedsięwzięcie wydał zaledwie 500 funtów.

Proszę bilet na Księżyc w obie strony - już niedługo takie słowa nie będą brzmiały jak słaby żart. Virgin Galactic - komórka imperium medialnego Richarda Bransona jest coraz bliżej organizacji regularnych turystycznych wycieczek w kosmos. Będą się one odbywać w statku, który właśnie odbył próbny lot nad pustynią Mojave w Kaliforni.

Naukowcy odkryli masywną galaktykę, która powstała niedługo po Wielkim Wybuchu. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że galaktyka tworzyła gwiazdy takie, jak nasze Słońce - 100 razy szybciej, niż dzisiejsza Droga Mleczna.

Po 169 dniach w Kosmosie Sojuz TMA-16 z Rosjaninem Maksimem Surajewem i Amerykaninem Jeffreyem Williamsem na pokładzie wylądował w Kazachstanie.

Byli pracownicy NASA, amerykańscy politycy, a nawet byli astronauci krytykują Baracka Obamę za obcięcie funduszy na lot załogowy na Księżyc. W zatwierdzonym przez prezydenta USA planie budżetu NASA położony jest znacznie większy nacisk na eksperymenty naukowe i udział firm prywatnych, a mniejszy na eksplorację kosmosu.

Gigantyczne trzęsienie, jakie niedawno nawiedziło Chile, mogło doprowadzić do skrócenia ziemskich dni. Przyczyną ma być zmiana kąta nachylenia osi Ziemi - podali naukowcy z NASA.

To kolejny i ostatni test rakiety umożliwiającej wyniesienie amerykańskich wahadłowców w przestrzeń kosmiczną. Zakończył się sukcesem.

Amerykański prom kosmiczny Endeavour kończy swoją podróż. W sobotę odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Najstarsze odkryte dotąd gwiazdy odnaleźli europejscy astronomowie. Znajdują się w galaktyce karłowatej Fornax - informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

- To co widzimy we Wszechświecie jest zaledwie ułamkiem tego, co istnieje - mówi o poszukiwaniach ciemnej materii dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Naukowiec podkreśla jednak, że nadal nikt nie wie, czym w istocie jest największa zagadka fizyki i astronomii.

Nie wszystkim podoba się pomysł rezygnacji Amerykanów z ponownych lotów załogowych na Księżyc i budowy statków kosmicznych, które zastąpią wahadłowce. Ostrą krytykę przypuścił piątkowy "Washington Post". "Kosmos stanie się własnością Rosji, a następnie Chin" - pisze dziennik.

Astronauci z wahadłowca Endeavour zamontowali już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kolejne urządzenie zbliżające ją do ostatecznego kształtu. Sześć i pół godziny pracy Roberta Behnkena i Nicholasa Patricka zakończyło się sukcesem.

Czy na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, jest woda? Najnowszy numer czasopisma "Icarus" informuje o dowodach na potwierdzenie tej tezy.