Kosmos

Kosmos

Tej nocy zobaczysz Neptuna

W nocy będziemy mieli szansę na obserwacją najbardziej odległej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Ciało niebieskie właśnie zakończyło swoją pierwszą podróż dookoła Słońca od czasów jego odkrycia w 1846 roku i w poniedziałek dokładnie o 23:26 znajdzie się w opozycji wobec niego. Będzie więc jasno świeciło jego odbitym światłem.

Stworzono pierwsze sztuczne organizmy. Skolonizują Marsa?

Sztuczne organizmy skonstruowane tak, by żywiły się tylko dwutlenkiem węgla, mogą nam pomóc bardzo szybko skolonizować Marsa - twierdzi amerykański biolog Craig Venter. Jego zespołowi udało się już stworzyć pierwsze bakterie ze sztucznym genomem.

Posłuchaj, jak brzmią spadające gwiazdy

Dzięki amerykańskim siłom powietrznym możemy usłyszeć, jak niesamowicie brzmią Perseidy. W Polsce można było je obejrzeć 12 sierpnia. Niestety pogoda nie dopisała, więc teraz można chociaż posłuchać.

Rosjanie zgubili kolejnego satelitę

Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos) straciła kontrolę nad swoim najnowszym satelitą telekomunikacyjnym Express AM-4, wystrzelonym w nocy ze środy na czwartek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Dniepr w kosmosie. Ma dostarczyć mikrosatelity

W środę wystartowała rakieta Dniepr z siedmioma mini- i mikrosatelitami. Wśród wystrzelonych w kosmos satelitów znajdują się dwa nigeryjskie satelity obserwacyjne. Mają one pomóc w monitorowaniu pogody.

Balonem niemal w kosmos

"Bloon" to nazwa pierwszego balonu, który będzie oferować komercyjne loty w wyższe partie atmosfery. Balon ma być ekologiczną alternatywą dla samolotów oferujących te same atrakcje. Barcelońska firma Zero2infinity zapewnia, że "pozaziemska" podróż będzie dostępna dla każdego, kto zapłaci 110 tys. euro.

Wszechświat do nas woła!

Dawno temu w odległym zakątku Wszechświata powstał... kosmiczny wykrzyknik. To wynik połączenia dwóch młodych galaktyk. Na zdjęciu uchwycił je teleskop Hubble'a.

Perfekcyjna pełnia Księżyca, a na jej tle... samolot

W nocy z soboty na niedzielę obserwowaliśmy wyjątkową pełnię Księżyca. Satelita znalazł się dokładnie naprzeciwko Słońca już o 20:57, a jego bardzo jasna, okrągła tarcza była widoczna całą noc. Reporterowi 24 udało się sfotografować nie tylko niezwykłą pełnię, ale też samolot na jej tle.

"Diamentowy naszyjnik" zdobi kosmos

Teleskop NASA sfotografował w kosmosie "diamentowy naszyjnik". Tak naprawdę to mgławica planetarna, której blask podobny jest do światła słonecznego.

Zobaczyli antymaterię po raz pierwszy

Naukowcy po raz pierwszy dostrzegli cienki pas cząsteczek antymaterii otaczający Ziemię - opisuje czasopismo naukowe Astrophysical Journal Letters. To potwierdzenie wcześniejszych teoretycznych wyliczeń mówiących o tym, że antymateria przyciągana jest przez pole magnetyczne naszej planety.

Wielka erupcja na Słońcu. Możesz się nie dodzwonić

Duża ilość naładowanych elektrycznie cząstek wyrzuconych podczas gigantycznej erupcji na Słońcu dotrze w sobotę do Ziemi. Zdaniem ekspertów mogą one wywołać jedne z największych geomagnetycznych burz w historii - donosi "Daily Mail".

Juno i figurki lego lecą na Jowisza

NASA wystrzeliła w piątek sondę kosmiczną Juno, która po kilkuletnim locie ma dotrzeć w lipcu 2016 roku do Jowisza. Na największej planecie Układu Słonecznego ma przeprowadzić kompleksowe badania.

Juno ma odkryć początki Układu Słonecznego

Ludzkość wysłała w kosmos nowego odkrywcę. Sonda Juno ma za zadanie dotrzeć w 2016 roku na orbitę Jowisza i przeprowadzić po raz pierwszy kompleksowe badania tej największej planety Układu Słonecznego. NASA ma nadzieję, że sonda zdoła dostarczyć nowych informacji na temat tego, jak powstał Układ Słoneczny.

Woda płynie po Czerwonej Planecie?

Po Czerwonej Planecie może płynąć woda - poinformowali naukowcy z NASA. Swoje wnioski wysnuwają na podstawie danych uzyskanych przez sondę Mars Reconnaissance wystrzeloną w 2005 roku. Zdjęcia ukazują ściany kraterów usłane licznymi "bruzdami" sugerującymi przepływ wody.

Woda płynie po Czerwonej Planecie?

Ostatnie obserwacje powierzchni Marsa mogą dowodzić, że na Czerwonej Planecie płynie woda - poinformowali naukowcy NASA. Wnioski snują na podstawie danych uzyskanych przez sondę Mars Reconnaissance, wystrzeloną w kosmos w 2005 roku.

Niebawem lot "kosmicznej babci"

Gloria Coco, 72-letnia włoska aktorka, już za kilka miesięcy prawdopodobnie spełni swoje największe życiowe marzenie i poleci w kosmos. Stanie się tym samym najstarszą uczestniczącą w locie kosmicznym Europejką.

Juno leci na Jowisza

Era promów przeminęła, ale NASA nie ustaje w misjach badawczych. W piątek na Jowisza poleci sonda kosmiczna Juno. Urządzenie przez pierwszy rok będzie krążyć wewnątrz pierścieni planety, po czym zanurkuje w jej atmosferę.

Ziemia miała dwa księżyce?

Ziemia miała dwa księżyce, mniejszy i większy, które zderzyły się 4,4 mld lat temu. Dlatego jedna strona obecnego księżyca jest bardziej płaska, a druga bardziej górzysta - taka teoria pojawiła się w najnowszym numerze "Nature".

Kosmiczna babcia gotowa do lotu

Ma 72 lata i leci w kosmos. - Zawsze pociągały mnie rzeczy niezwykłe - radośnie zapewnia włoska aktorka Gloria Coco , która pod koniec roku wystartuje na orbitę z ośrodka NASA w Teksasie. Wcześniej startowała w wyścigach survivalowych i chodziła po rozgrzanych węglach.