Kosmos

Kosmos

Dookoła Księżyca i z powrotem za 150 mln dol.

Na rynku pojawiła się nowa propozycja dla turystów żądnych wrażeń nie z tej Ziemi. Amerykańska firma Space Adventures oferuje lot dookoła Księżyca na pokładzie specjalnie zmodyfikowanego rosyjskiego statku Sojuz. Cena biletu na kosmiczną podróż nie jest mała i wynosi 150 milionów dolarów. Pierwszy chętny już się podobno znalazł.

Tak USA odpowiedziały Gagarinowi

To był połowiczny sukces Amerykanów - ponieważ nie udało się wyprzedzić Rosjan - ale i tak są powody do świętowania. Dokładnie pół wieku temu, niecały miesiąc po Juriju Gagarinie, w kosmos poleciał astronauta Alan Shepard. Jego statek "Freedom 7" wystartował 5 maja 1961 roku z przylądka Canaveral.

Meteoryt spadł na dach domu na Mazurach

W dach gospodarstwa pod Kruklankami na Mazurach uderzył niewielki meteoryt. Zjawisko jest niezwykłe, bo to pierwszy od 17 lat okruch planetoidy odnaleziony w Polsce natychmiast po upadku na ziemię. Wywołało ogromne poruszenie wśród naukowców.

Najdłuższy lot kosmicznej taksówki

Pierwszy prywatnie zbudowany statek, mający wynosić turystów ponad ziemską atmosferę, odbył swój najdłuższy lot. Program testów ma rozwijać się zgodnie z planem, a nawet szybciej. Firma Virgin Galactic rozpoczęła już poszukiwania pilotów dla swoich statków.

Kawał kosmicznej skały przeleci koło Ziemi

W listopadzie tego roku pomiędzy nami a Księżycem przeleci planetoida 2005 YU55. Jej średnica jest szacowana na 400 metrów. Dystans 330 tysięcy kilometrów jaki będzie dzielił kosmiczną skałę i Ziemię jest na tyle duży, że nie zagraża naszej planecie. Jest jednak na tyle mały, że stanowi nie lada gratkę dla naukowców, którzy będą mogli wykonać szereg obserwacji planetoidy.

Muzea biją się o wahadłowce

Wraz z zbliżaniem się końca aktywnej służby promów kosmicznych w barwach NASA, rozgorzała walka pomiędzy amerykańskimi muzeami. Wiele placówek chce mieć w swoich zbiorach jeden z trzech promów, które przetrwały loty w kosmos. NASA ogłosiła już, które muzea dostaną pojazdy, ale przegrani nie składają broni.

Rosjanie na Marsie po 2035 r.?

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos ocenia, że załogowy lot na Marsa będzie możliwy po 2035 roku - podała agencja ITAR-TASS. Anatolij Pierminow dodał, że na potrzeby tego przedsięwzięcia potrzeba zupełnie nowej generacji statków kosmicznych z napędem atomowym.

Medal od Miedwiediewa dla Hermaszewskiego

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew udekorował wielu astronautów i kosmonautów z okazji 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina. Wśród nagrodzonych jest jedyny Polak, który był w kosmosie, Mirosław Hermaszewski. Podczas obchodów rocznicowych, rosyjski prezydent zadeklarował, że "przestrzeń kosmiczna jest dla nas priorytetem".

Rakieta im. Gagarina w kosmosie

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-21, na pokładzie którego jest dwóch kosmonautów i jeden amerykański astronauta wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Ziemniak czy Ziemia? Tak wygląda grawitacja

Po dwóch latach na orbicie satelita GOCE zdobył wystarczająco dużo danych, by można było stworzyć wyjątkowo precyzyjną mapę grawitacji ziemskiej - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). I prezentuje model Ziemi ze zróżnicowanymi polami grawitacji. "Wygląda jak gigantyczny ziemniak w Kosmosie" - komentuje serwis BBC.

Krecik leci w kosmos. Wybrali go

Bohater czeskich filmów animowanych, Krecik, poleci w kosmos razem z załogą zaplanowanej na kwiecień ostatniej misji wahadłowca Endeavour. Pluszową maskotę zwierzaka zabierze ze sobą amerykański astronauta Andrew Feustel. Krecik poza atmosferą spędzi dwa tygodnie.

Taki księżyc, to tylko w filmach

Pamiętacie scenę z pewnego amerykańskiego filmu, gdy bohater dla swojej ukochanej na linie przyciąga do Ziemi Księżyc? Minionej nocy, większą niż zwykle tarczę księżyca, można było podziwiać bez efektów specjalnych. W sobotę satelita był najbliżej naszej planety. Dodatkowo zjawisko połączone było z pełnią.

230 mln km i wystarczy

Legenda misji kosmicznych odchodzi do lamusa. Dokładnie o godzinie 17:57 wahadłowiec Discovery wylądował na Przylądku Canaveral. Discovery wziął udział w 39 misjach i przeleciał ponad 230 milionów kilometrów.

Astrobiolog: Życie na Ziemi przyniosła kometa

Naukowiec z agencji NASA natrafił w trzech meteorytach na skamieniałe mikroorganizmy i twierdzi, że nie mogą one pochodzić z Ziemi. Gdyby odkrycie potwierdziło się, mogłoby sugerować, że życie poza Ziemią występuje stosunkowo często, a na naszą planetę mogło zostać przyniesione przez komety, meteoryty lub inne obiekty pochodzenia kosmicznego.

Ostatnie wyjście w kosmos z Discovery

Sześć godzin i czternaście minut - tyle trwało drugie i jednocześnie ostatnie wyjście w przestrzeń kosmiczną astronautów z wahadłowca Discovery. Prom już niedługo trafi do muzeum.