Koniec roku to czas różnych podsumowań. Bilans 2011 roku w astronautyce wypada dla Polski nadzwyczaj korzystnie. Wkrótce na orbicie znajdą się dwa pierwsze polskie satelity. Polacy mieli także swój udział w innych międzynarodowych projektach.
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz dotarł w piątek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z astronautami, którzy uzupełnili jej załogę do pełnego sześcioosobowego stanu, zmniejszonego w następstwie nieudanego startu statku zaopatrzeniowego w sierpniu tego roku.
Pierwszy polski satelita, niesamowity materiał o nazwie grafen i leki z poroża jelenia. To tylko niektóre tegoroczne sukcesy polskiej nauki, której największym zmartwieniem jest brak funduszy na badania. W przyszłym roku jako kraj wydamy na naukę 7 miliardów złotych. Na tle innych europejskich krajów to niewiele.
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z trzema astronautami na pokładzie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uzupełnili oni załogę ISS do pełnego sześcioosobowego stanu.
Rosyjski wojskowy satelita telekomunikacyjny Meridian rozbił się w piątek na Syberii po nieudanej próbie wyniesienia go na orbitę przez rakietę nośną - poinformowały rosyjskie agencje. Przyczyną utraty satelity była awaria rakiety nośnej Sojuz.
W regionie Omusati w północnej części Namibii spadła z nieba 6-kilogramowa, metalowa kula. Świadkowie zdarzenia twierdzą, że tuż przed znalezieniem tajemniczego obiektu słyszeli przeraźliwy huk. Kula wygląda na kosmiczny śmieć, jednak dotąd żadna agencja kosmiczna się do niego nie przyznała.
Sojuz TMA-03M z trzema astronautami na pokładzie wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godz. 14:16 czasu polskiego. Celem misji jest dotarcie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
W piątek bezzałogowe sondy kosmiczne zarejestrowały, wydaje się, coś niemożliwego. Kometa Lovejoy przeleciała przez gorącą atmosferę Słońca i, wbrew oczekiwaniom badaczy, przetrwała.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała o odkryciu dwóch planet wielkości Ziemi poza Układem Słonecznym. To pierwsze takie odkrycie w historii kosmicznej eksploracji.
Statek kosmiczny Sojuz TMA-03, który dowiezie kolejnych członków Ekspedycji 30 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), w poniedziałek znalazł się na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Jego start planowany jest na środowy poranek.
Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos informuje, że sonda, którą wysłała w kierunku Marsa w listopadzie tego roku, spadnie na Ziemię pomiędzy 6 a 19 stycznia 2012. Obecnie znajduje się on około 201-275 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi na niebie pomiędzy Londynem a Punta Arenas w Chile. A gdzie spadnie na Ziemię?
Rosyjska rakieta Sojuz wystartowała w nocy z piątku na sobotę z europejskiego centrum lotów kosmicznych Kourou w Gujanie Francuskiej. Umieści na orbicie okołoziemskiej sześć nowych satelitów.
Rosyjska rakieta Sojuz wystartowała w nocy z piątku na sobotę z europejskiego centrum lotów kosmicznych Kourou w Gujanie Francuskiej. Umieści na orbicie okołoziemskiej sześć nowych satelitów.
W odległości 2000 lat świetlnych od Ziemi, w Konstelacji Łabędzia, znajduje się niezwykła mgławica. Sharpless 2-106 kształtem przypomina anioła, takiego jak te, które na Boże Narodzenie rozwieszamy na choinkach.
Fobos-Grunt, marsjańska sonda, która po wejściu na orbitę okołoziemską straciła łączność z agencją kosmiczną Roskosmos spadnie na Ziemią między 6 a 19 stycznia 2012, podali w piątek Rosjanie.
Rosyjska sonda marsjańska Fobos-Grunt spadnie na Ziemię między 6 a 19 stycznia 2012 - podała w piątek rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Z sondą stracono kontakt tuż po wejściu na orbitę i nie udało się odzyskać nad nią kontroli.
Wyniki eksperymentów ATLAS i CMS sugerują, że cząstka Higgsa istnieje - poinformował ośrodek badawczy CERN. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie przemawiało za słusznością dotychczasowych teorii fizyki cząstek, sformułowanych w tzw. Modelu Standardowym.
Droga do gwiazd astrobazy w Gniewkowie (woj. kujawsko - pomorskie) okazała się bardzo krótka, ale zawiła. Ponad pół roku temu obiekt został hucznie otwarty przez premiera Donalda Tuska, jednak już dzień później astrobazę zamknięto. I tak jest do dziś. Zamiast być punktem obserwacyjnym nieboskłonu, stała się składowiskiem kartonów.
Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych brakuje ponad pół tysiąca kosmicznych próbek, m.in. księżycowego gruntu, które na Ziemię przywieźli astronauci misji Apollo.