Kosmos

Kosmos

Wiedzą, jak uratować Ziemię przed asteroidami

We wtorek zbliży się do nas wielka asteroida. Choć na razie nie ma niebezpieczeństwa, że 2005 YU55 uderzy w Ziemię, niewykluczone, że w przyszłości czeka nas spotkanie tego typu. Jeśli chcemy uniknąć losu dinozaurów, które zostały dosłownie "wymiecione" przez asteroidę 65 milionów lat temu, będziemy musieli któregoś dnia stawić czoła temu kosmicznemu zabójcy.

Naukowcy: wiemy, jak uratować Ziemię

We wtorek zbliży się do nas wielka asteroida. Choć na razie nie ma niebezpieczeństwa, że 2005 YU55 uderzy w Ziemię, niewykluczone, że w przyszłości czeka nas spotkanie tego typu. Jeśli chcemy uniknąć losu dinozaurów, które zostały dosłownie "wymiecione" przez asteroidę 65 milionów lat temu, będziemy musieli któregoś dnia stawić czoła temu kosmicznemu zabójcy.

Gigantyczna asteroida przeleci tuż obok Ziemi

Dziś około północy wielka asteroida przeleci tuż obok Ziemi. Pojawi się koło naszej planety w odległości bliższej niż znajduje się Księżyc. Dla naukowców to rzadka okazja, by zbadać kosmiczną skałę bez konieczności użycia specjalnego radaru.

Największy wybuch na Słońcu od lat?

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu widokiem zorzy polarnej cieszyli się mieszkańcy południa Stanów Zjednoczonych, w ciągu następnych 14 dni zobaczyć ją może reszta świata. Za jej pojawienie odpowiadać będzie największa od lat plama na Słońcu, która może wyrzucić w kierunku Ziemi gigantyczny obłok plazmy.

520 dni w kapsule."To nie zastąpi pobytu na orbicie"

- To doświadczenie jest ciekawe, ale nigdy nie zastąpi realnego pobytu na stacji orbitalnej - powiedział na antenie TVN24 były kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, komentując zakończenie eksperymentu Mars500. Także Karol Wójcicki z planetarium "Niebo Kopernika" w Warszawie stwierdził, że ten eksperyment budzi wiele kontrowersji, bo warunki, w jakich przebywali uczestnicy eksperymentu nie przypominały tych z wyprawy na czerwoną planetę.

Wrócili "na Ziemię" po 17 miesiącach w "Kosmosie"

Ogromne zadowolenie, szerokie uśmiechy "kosmonautów" i błyski fleszy - tak wyglądał finał eksperymentu Mars-500. Po 17 miesiącach zamknięcia w kapsule o kubaturze 550 metrów sześciennych szóstka śmiałków zakończyła symulację misji na Czerwoną Planetę.

Chińczycy połączyli się w kosmosie

Pierwszy chiński manewr dokowania w przestrzeni kosmicznej zakończył się pomyślnie. Statek kosmiczny Shenzhou 8 połączył się z modułem Tiangong 1 na wysokości 340 kilometrów nad Ziemią w środę wieczorem.

Niebiańskie promienie uchwycili z kosmosu

Astronauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycili niezwykłe zjawisko, które od wieków jest inspiracją artystów. To promienie zmierzchu, które najczęściej towarzyszą postaciom z obrazów o treści religijnej. Z kosmosu wyraźnie widać, w jaki sposób powstają.

Za tydzień otrzemy się o wielką asteroidę

NASA będzie bacznie śledzić asteroidę 2005 YU55. 8 listopada przetnie ona orbitę Księżyca. Minie Ziemię w odległości około 323 tysięcy kilometrów. Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Jednak na wszelki wypadek zaczną obserwować jej poczynania na cztery dni przed znalezieniem się w kulminacyjnym punkcie.

Sojuz wystartował. Na ISS zaniesie m.in. iPady

W niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta z kapsułą Sojuz. Na jej pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy start rosyjskiej rakiety od sierpniowej katastrofy.

Rosyjska odsiecz dla ISS

Pierwszy raz od sierpniowej katastrofy Rosjanie wystrzelili rakietę z kapsułą Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na pokładzie kapsuły znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Z Wrocławia na księżyc?

To niezwykłe zdjęcie przedstawia najzwyklejszy na świecie nocny lot samolotem. Reporterce 24 @ KasiaHa, która jest jego autorką, udało się jednak maszynę sfotografować tak, że wygląda jakby leciała na księżyc.

Pierwsi turyści polecą w kosmos w 2013 roku

Jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie, pierwsi turyści polecą w kosmos rejsami komercyjnymi w 2013 roku - twierdzą badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic.

Za dwa lata pierwsi turyści polecą w kosmos

Pierwsi chętni do tego, żeby odbyć lot w kosmos, będą mieli możliwość zrobić to już 2013 roku, jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie. Zapowiedzieli to badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic - poinformowała w czwartek BBC News.

Szejkowie kupią szpiegowskiego satelitę?

Zjednoczone Emiraty Arabskie wznowiły negocjacje z Francją, których celem jest zakup i wystrzelenie w kosmos wojskowego satelity zwiadowczego - twierdzi portal spacedaily.com, powołując się na informacje United Press International. Szejkowie mają chcieć w ten sposób wzmocnić swoje siły zbrojne w obawie przed "ekspansywną polityką" Iranu.

Polscy uczniowie odkryli kolejne planetoidy

Uczniowie i nauczyciele z Sierpca i Torunia odkryli kolejne planetoidy. Dane obiektów trafiły już do Minor Planet Center na Harwardzie, które dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego.

Tak wygląda Warszawa z kosmosu

Warszawa widziana z odległości 400 kilometrów? Takie widoki mają jedynie mieszkańcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z astronautów przebywających na ISS, Ron Garan postanowił uwiecznić stolicę Polski na zjawiskowym zdjęciu.

2,5 tonowy satelita wszedł w atmosferę Ziemi

Niemiecki satelita Rosat wszedł w niedzielę nad ranem w atmosferę Ziemi. Jak informuje Niemieckie Centrum Aerokosmiczne, nie ma na razie doniesień o tym, żeby jakiekolwiek szczątki urządzenia dotarły do powierzchni planety. Wcześniej spekulowano, że przejście przez atmosferę może przetrwać kilkadziesiąt fragmentów 2,5-tonowego satelity. Część z nich mogła rozbić się na lądzie.