Kosmos

Kosmos

Eksplozja na Słońcu. Co leci w kierunku Ziemi?

W pobliże Ziemi dociera ogromna chmura protonów i elektronów - efekt silnej eksplozji i burzy radiacyjnej na powierzchni Słońca. Chmura naładowanych elektrycznie cząstek zbliży się do naszej planety na odległość 80-100 km i może powodować zakłócenia w działalności urządzeń elektrycznych. To nie koniec - Słońce wchodzi właśnie w swą najaktywniejszą fazę.

Kosmiczna sonda idzie spać

Sonda kosmiczna Rosetta, która zmierza na spotkanie z kometą, została uśpiona. Włączona pozostała jedynie instalacja grzewcza i budzik, który zadzwoni za dwa i pół roku. Przez ten czas sonda nie będzie wysyłać żadnych wiadomości.

Pierwsze takie zdjęcie w historii. I zapewne ostatnie

Wyjątkowe zdjęcie z kosmosu. Po raz pierwszy w historii udało się uchwycić obraz amerykańskiego wahadłowca Endeavour przycumowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcie zrobił, podróżujący Sojuzem na Ziemię włoski astronauta Paolo Nespoli.

Sojuz wystartował z Kazachstanu

Rosyjska rakieta Sojuz wystartowała z kosmodromu w Kazachstanie. Statek z trzyosobową załogą zmierza ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pół miliona dla "gangu czterech"

Nagroda z Kosmologii 2011, warta pół miliona dolarów, trafiła w ręce "gangu czterech". W jego skład wchodzą naukowcy, którzy zbadali, w jaki sposób tworzyły się wielkie struktury we wszechświecie.

Astrobazy powstają na Kujawach

Sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych zaczyna działać. Pierwsza astrobaza została dziś otwarta w Gniewkowie, w województwie kujawsko-pomorskim. W uroczystości uczestniczył premier Donald Tusk. Do września tego roku w całym województwie uruchomionych zostanie jeszcze 13 podobnych obiektów.

Wenus spotka się Księżycem. O świcie

Nie lada gratka dla miłośników astronomii. Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie, będzie można obserwować już we wtorkowy poranek - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Obserwacje tego zjawiska będą jednak bardzo trudne, bo do spotkania dojdzie na jasnym porannym niebie, tuż nad północno-wschodnim horyzontem.

Apokalipsa? "Zmienię przepisy o parkowaniu"

Zapowiadany na sobotę, na godz. 18 koniec świata raczej nie nastąpi, ale jeśli zdarzyłby się w Nowym Jorku, to zmotoryzowani mieszkańcy mogą liczyć na korzystne zmiany. Burmistrz Michael Bloomberg obiecał, że w przypadku apokalipsy zawiesi niektóre przepisy o parkowaniu. Wskazał też inne korzyści wynikające z apokalipsy.

Godzina 18 wybiła, a końca świata nie ma

Punktualnie o godzinie 18 miało zniszczyć naszą strefę czasową gigantyczne trzęsienie ziemi. Tak przynajmniej przepowiadał pewien 90-letni kaznodzieja z Ameryki. Runąć miał cały świat począwszy od wysp Samoa i Nowej Zelandii.

Pierwszy spacer kosmiczny. "Spełniły się moje marzenia"

Pierwszy z czterech spacerów kosmicznych załogi Endeavoura na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończył się sukcesem. Astronauci Andrew Feustel i Gregory Chamitoff wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną około godziny 9.15 czasu polskiego.

Znaleźli nowy rodzaj planet

Dziesięć planet, nie krążących wokół gwiazdy, a swobodnie poruszających się w przestrzeni, odkrył międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład wchodzą też Polacy. Badacze podejrzewają, że takich obiektów w naszej galaktyce może być dwa razy więcej niż gwiazd.

Endeavour dotarł do stacji kosmicznej

Prom kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by zainstalować tam spektrometr AMS (Alpha Magnetic Spectrometer). Amerykański wahadłowiec wystartował w swą ostatnią podróż na orbitę w poniedziałek punktualnie o godz. 14.56 czasu polskiego.

Na Mrocznej Planecie "może być życie"

Symulacja warunków atmosferycznych wskazuje, że tam może być życie - twierdzą naukowcy z Paryża. Chodzi o jedną z planet krążących na orbicie "czerwonego karła" Gliese 581, leżącego poza Układem Słonecznym.

Dziś pustynia, jutro Mars?

We wtorek wylecą do USA, gdzie na pustyni w stanie Utah będą czarować jury. Dzisiaj były jeszcze w Polsce, a dokładniej - w studio TVN24. Trzy łaziki marsjańskie - Copernicus, Scorpio i Magma2 - mają podbić serca i przede wszystkim umysły naukowców podczas zawodów University Rover Challenge. Konstruktorzy śmieją się, że roboty są trzy, czyli dokładnie tyle, ile miejsc na podium.

Japończycy uśmiercili "Ziemię"

Po tym jak tajemnicze zjawisko go uszkodziło, postanowili go uśmiercić. Mowa o japońskim satelicie "Ziemia", który przez lata obserwował naszą planetę z kosmosu.

Endeavour ostatni raz poleciał w kosmos

Amerykański prom kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie wystartował w poniedziałek o godz. 14.56 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jest to ostatnia misja tego wahadłowca.

Endeavour poleci po raz ostatni

W poniedziałek odbędzie się ostatni start amerykańskiego promu kosmicznego Endeavour. Przekładany był on już trzykrotnie. Endeavour będzie przedostatnim wahadłowcem z całej floty, który poleci na orbitę okołoziemską.