Kosmos

Kosmos

Rakieta Falcon-9, będąca dziełem firmy SpaceX, wystartowała w piątek późnym wieczorem z przylądka Canaverala w USA. Jest to pierwsza rakieta zbudowana przez prywatną firmę, która w przyszłości ma wynosić ludzi w kosmos.

Polski łazik "Magma" wysunął się na prowadzenie w konkursie University Rover Challenge zostawiając wszystkie łaziki dotowane przez NASA w tyle, dowiedział się portal tvn24.pl. "Magma" startuje w konkursie w amerykańskim Utah, gdzie roboty skonstruowane przez naukowców z całego świata rywalizują o to, który lepiej działałby na Marsie.

520 dni w całkowitym odcięciu od świata, w spartańskich warunkach. W Moskwie ruszył wyjątkowy eksperyment - symulacja lotu na Marsa. Udział w nim bierze sześciu ochotników.

Po raz kolejny zniknął jeden z pasów chmur wokół Jowisza - zaobserwowała NASA. Jak serwisowi CNN powiedział jeden z naukowców amerykańskiej agencji, jest to wydarzenie znaczące, ale wciąż nie wiadomo, dlaczego do niego dochodzi.

Astronauci z promu Atlantis wyszli na trzeci i ostatni spacer w przestrzeni kosmicznej. Mają podczas niego dokończyć wymiany akumulatorów odbierających prąd od baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Japońskiej rakiecie startującej z kosmodromu Tageshima w piątek rano udało się szczęśliwie wynieść w kosmos sondę Akatsuki. Do swojego celu dotrze ona najprawdopodobniej za sześć miesięcy, a na orbicie Wenus ma pracować dwa następne lata. Razem z nią poleciało osiem innych małych obiektów. Jeden z nich ma testować nowy napęd, którym jest... żagiel.

W otwartą przestrzeń kosmiczną wyszli dwaj amerykańscy astronauci, aby odwinąć kabel blokujący ruchy zdalnie sterowanego wysięgnika wahadłowca Atlantis i wymienić część akumulatorów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Sukcesem zakończyło się ostatnie cumowanie amerykańskiego wahadłowca Atlantis do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po zakończeniu tej misji prom przechodzi na zasłużoną emeryturę.

- Pierwsze dni w kosmosie są trudne. Pojawiają się zawroty głowy, mdłości, zmienia się ciśnienie w oku - mówi pułkownik George Zamka. Amerykański kosmonauta NASA przyleciał do Polski, by opowiedzieć o ostatniej misji, którą dowodził. - W ciągu doby widziałem 16 wschodów i zachodów słońca - mówił w Warszawie.

Załoga amerykańskiego promu kosmicznego Endeavour wylądowała na warszawskim Okęciu. Astronauci przez kilka najbliższych dni będą podróżować po Polsce i opowiadać o swojej pracy. Spotkania mają zainspirować młodzież do podejmowania wyzwań.

Sporo atrakcji na maj zapowiadają... astronomowie. - Główną z nich dla obserwatorów nieba będzie dobra widoczność większości jasnych planet - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Na wysokości 3 tys. metrów, na chilijskiej pustyni Atacama, powstanie największy teleskop świata - zadecydowała rada Europejskiego Obserwatorium Południowego. European Extremely Large Telescope (E-ELT) będzie miał zwierciadło o 42-metrowej średnicy, czyli około 5 razy większe niż najlepsze współczesne teleskopy.

Nie należy szukać kontaktu z istotami pozaziemskimi, bo mogą się okazać bardziej podobni do "Obcego" niż "E.T.". Brytyjski fizyk Steven Hawking wierzy w istnienie inteligentnych form życia poza Ziemią, ale nie w dobre intencje kosmitów. - Spotkanie z Krzysztofem Kolumbem nie wyszło na dobre rdzennym Amerykanom - przypomina.

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartował bezzałogowy kosmiczny wojskowy rakietoplan. Start, który miał miejsce w nocy z czwartku na piątek, odbył się pomyślnie. Statek kosmiczny nazwany X-37B, wyniosła na orbitę rakieta nośna Atlas 5.

Solar Dynamics Observatory, czyli obserwatorium dynamiki Słońca opublikowało jego niezwykłe zdjęcia. - Takich obrazów nie widziałem w czasie ponad 40-letnich badań Słońca - oświadczył jeden z naukowców.

Barack Obama przedstawił w czwartek nowy program podboju Kosmosu. Amerykański stawia sobie za cel, aby pierwszy załogowy lot na Marsa odbył się w połowie lat 30. naszego stulecia.

Podbój kosmosu drożeje. Jak poinformowała NASA, transport jednego amerykańskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie w latach 2013-2014 kosztował blisko 56 mln dolarów.

Planetoida wielkości połowy tej, która na początku XX wieku zniszczyła tajgę na Syberii, przeleci w czwartek (8 kwietnia) blisko Ziemi. Jak podkreślają naukowcy, dystans ten jest "bezpieczny". Jednak nigdy nie wiadomo, kiedy prawdziwe zagrożenie doleci do nas. Czy jesteśmy gotowi ochronić się przed nim?

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek kosmiczny Sojuz TMA-18. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) leci trzech astronautów.