Kosmos

Kosmos

Poznaj przyszłość eksploracji kosmosu. NASA wybrała 11 kluczowych projektów

Badacze z NASA, w ramach kolejnej odsłony trwającego od 1958 roku projektu The Explorer, wybrali 11 propozycji badawczych, z których część zostanie wdrożona już jako pełnowartościowe misje w roku 2013. Są w większości poświęcone badaniu ziemskiej atmosfery, Słońca, a także planet przypominających Ziemię.

Wszechświat się rozszerza. Dostali za to Nobla

Tegoroczna nagroda Nobla z fizyki została przyznana wspólnie trzem naukowcom, z USA i Australii. Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess odkryli "przyśpieszającą ekspansję wszechświata poprzez obserwację odległej supernowej."

Kometa uderzyła w Słońce. Wywołała wybuch?

Kometa odkryta w piątek przez astronomów-amatorów, zginęła w spektakularny sposób już następnego dnia. Uderzyła w Słońce. Chwilę później na gwieździe doszło do wybuchu, który zarejestrował koronograf znajdujący się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Przypadek?

Chiny grają patriotyczną pieśń USA

Podczas czwartkowego startu na orbitę okołoziemską modułu pierwszej chińskiej stacji kosmicznej rozbrzmiewała melodia patriotycznej pieśni amerykańskiej "Piękna Ameryka" (ang."America the Beautiful") - poinformowała w piątek agencja Associated Press.

800 spadających gwiazd na godzinę

Jowisz, rój Drakonidów, mgławica zajmująca na niebie powierzchnię sześciu Księżyców - to tylko niektóre z atrakcji do zobaczenia na październikowym niebie. - Teraz noce są dłuższe, więc warunki do obserwacji są lepsze - powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z portalem TVN Meteo.

"Niebiański pałac" zawisł w kosmosie

Chiny umieściły w czwartek na orbicie wokółziemskiej eksperymentalny moduł stacji kosmicznej. Jest to pierwszy krok w realizacji programu, który uwieńczyć ma zbudowanie w latach 2020-22 trójmodułowej stacji orbitalnej, podobnej do funkcjonującej obecnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sam obserwuj plamy na Słońcu. Wystarczy 8 zł

W ciągu kilku ostatnich dni doszło do największej od lat burzy magnetycznej na Słońcu. Wywołały ją gigantyczne plamy, które każdy z nas może zobaczyć na własne oczy. Urządzenie do obserwacji można skonstruować samemu za mniej niż 10 zł.

Ziemia dostała silny cios od Słońca

Ogromne plamy na Słońcu wywołały w ostatnich dniach najsilniejszą od lat burzę magnetyczną. Gwiazda wysyłała w kierunku Ziemi silne promieniowanie elektromagnetyczne. Możemy jednak spać spokojnie, nie ma dowodów na to, że miało ono jakikolwiek wpływ na systemy elektryczne i komórkowe - twierdzą amerykańscy eksperci od pogody kosmicznej.

Chiny szykują kolejny skok w kosmos

Chiny szykują się do nowego przełomowego kroku w swoim dynamicznym programie kosmicznym. Na wyrzutni stoi gotowa do startu rakieta ze statkiem Tiangong-1, który pozostanie na orbicie przez dwa lata i będzie służył jako prowizoryczna stacja, do której będą dokować startujące w późniejszym terminie statki załogowe.

Satelita NASA spadł na Ziemię. W Kanadzie?

- Szczątki satelity UARS niemal na pewno spadły na Ziemię. Czekamy na potwierdzenie wojska - podała NASA. Nie wiadomo jeszcze czy szczątki wyrządziły jakiekolwiek szkody. Prawdopodobieństwo tego jest jednak bardzo małe.

Kosmiczny złom już spadł?

Według ekspertów NASA 500 kilogramów resztek satelity UARS miało spaść na Ziemię w sobotę rano. Dopiero na kilka godzin przed uderzeniem kosmicznego złomu okazało się, że nie będą to Włochy, a Stany Zjednoczone, Kanada lub któryś z oceanów.

Satelita NASA spadł na Ziemię. W Kanadzie?

- Szczątki satelity UARS niemal na pewno spadły na Ziemię. Czekamy na potwierdzenie wojska - podała NASA. Naukowcy nie wiedzą jednak, gdzie dokładnie mogły spaść elementy dużego urządzenia i czy wyrządziły jakiekolwiek szkody. Prawdopodobieństwo tego jest jednak bardzo małe. Na Ziemię wróciło prawdopodobnie około pół tony "kosmicznego złomu".

Tak wygląda zorza polarna widziana z kosmosu

Zorza polarna widziana z Ziemi jest jednym z najbardziej efektownych zjawisk pogodowych. Rzadkość jej występowania na zamieszkanych przez człowieka terenach czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Teraz, dzięki NASA, mamy okazję zobaczyć, jak wygląda ona z kosmosu.

Spójrz w niebo. Zobaczysz kometę

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.

W nocy zobaczymy kometę

Koniec września to dobry czas na obserwowanie komety Garradd. Najlepiej widoczna będzie dwie godziny po zachodzie słońca. Dostrzeżemy ją nawet przez zwykłą lornetkę.

W minutę dookoła świata

Nie trzeba wydawać milionów, by polecieć w kosmos i zobaczyć, jak z ponad 300 km wygląda Ziemia nocą. Pewien profesor fizyki ze Stanów Zjednoczonych wykorzystał zdjęcia dostępne w internecie, by zrobić zapierający dech w piersiach film pt. "Jak to uczucie latać nad planetą Ziemią?"

Na nocnym niebie ujrzycie Urana. I nie tylko

- Planeta Uran zbliża się do opozycji ze Słońcem, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec ją na niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Słońce, Ziemia i Uran ustawią się w jednej linii dokładnie 27 września, ale już teraz warto zacząć przygotowania do obserwacji. Kolejna szansa na podglądanie planety będzie za rok.

Taksówką w kosmos

W ciągu najbliższych dwóch lat NASA chce wydać 1,6 miliarda dolarów na latające w przestrzeni kosmicznej taksówki. Brzmi nieco nieprawdopodobnie, ale to prawda. Teraz agencja będzie kompletowała systemy – wyrzutnie statków kosmicznych, operatorów naziemnych i powietrznych.

Chińczycy coraz bliżej stworzenia stacji kosmicznej

W przyszłym tygodniu Chińczycy rozpoczną przygotowywanie się do wystrzelenia modułu stacji kosmicznej, Tiangong 1 (Niebiański Pałac), który ma być próbą stworzenia stacji kosmicznej. Chiny zrobią w ten sposób krok zbliżający ich do dwóch światowych kosmicznych potęg – Rosji i Stanów Zjednoczonych.