Kosmos

Kosmos

Gigantyczny wybuch na Słońcu. Bez zagrożenia

Amerykańska Agencja NASA zarejestrowała spektakularną eksplozję na powierzchni Słońca. Erupcja trwała około 90 minut. Na szczęście nie spowodowała ona zagrożenia dla satelitów, ani innych systemów elektronicznych.

Discovery do muzeum

Prom Discovery z sześcioosobową załogą przycumował w sobotę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. To trzynasta, a zarazem ostatnia misja tego wahadłowca. Po powrocie na Ziemię Discovery trafi do muzeum.

Discovery - ostatni lot legendy

Dzisiaj z przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje z ostatnią misją wahadłowiec Discovery. Zabierze on na Międzynarodową Stację Kosmiczną sześciu astronautów. NASA daje 80 procent szans, że start rakiety się powiedzie.

Słoneczne eksplozje dotrą dziś do Ziemi?

Wybuchy korony słonecznej uderzą w tarczę magnetyczną ziemi - twierdzą brytyjscy naukowcy. Fale naładowanych cząsteczek słonecznych pojawiły się w związku z rozbłyskami słonecznymi, najsilniejszymi od 2006 roku.

Ariane poleciała po raz dwusetny

Kolejna rakieta Ariane 5 wystartowała do lotu w kosmos. To jubileuszowe dwusetne odpalenie rakiety z rodziny Ariane, które są najpopularniejszym sposobem na komercyjne loty w kosmos. Maszyna wyniosła na orbitę statek zaopatrzeniowy, który niedługo dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Stanęli na "Marsie" po ośmiu miesiącach

Po ośmiu długich miesiącach w module symulującym statek kosmiczny, astronauci z misji Mars 500 stanęli na powierzchni imitującej Czerwoną Planetę. Symulacja odbyła się w instytucie na przedmieściach Moskwy, gdzie przeprowadzano eksperyment.

Ogromna asteroida zagraża Ziemi

Ogromna asteroida o nazwie Apophis gna w kierunku Ziemi z prędkością ponad 30 tys. km na godz. I jak oceniają naukowcy, może się zderzyć z naszą planetą 13 kwietnia 2036 r. Gdyby tak się stało, doszłoby do ogromnych zniszczeń, a ofiary trzeba byłoby liczyć w milionach.

Uczcili Heweliusza

W tym roku obchodzona jest 400-setna rocznica urodzin Jana Heweliusza. Z tej okazji Gimnazjum nr 2 w Gdańsku otrzymało imię znanego gdańskiego astronoma.

Pięć nowych planet podobnych do Ziemi

- Kosmiczny Teleskop Keplera dostrzegł ponad 1200 potencjalnych nowych planet - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Pięć z nich podobnych jest bardzo do Ziemi.

Rosja znalazła zagubionego satelitę

Jest kontakt z zaginionym we wtorek rosyjskim satelitą. Rosjanom udało się ustalić parametry jego orbity. Satelita został wystrzelony we wtorek z kosmodromu w Plesiecku, ale w wyznaczonym czasie nie udało się nawiązać z nim łączności.

Rosjanie zgubili satelitę

Geodezyjny satelita wojskowy nie znalazł się w wyznaczonym czasie w strefie łączności radiowej - poinformowały rosyjskie agencje. Satelitę wystrzelono we wtorek z kosmodromu w Plesiecku na północy Rosji,

Życie nie z tej Ziemi

Istnienia życia na Ziemi nie zawdzięczamy jedynie materiałom, które znajdowały się w tym czasie na naszej planecie. Naukowcy z uniwersytetu w Nicei dowodzą, że aminokwasy, które pomogły w procesie tworzenia się życia, przybyły Ziemię dzięki asteroidom lub kometom.

6 ton jedzenia w kosmosie

W sobotę rano z japońskiej bazy Tanegashima wystrzelono rakietę z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jej zadaniem jest dostarczenie m.in. żywności, odzieży oraz sprzętu.

Poszli na spacer. W kosmos

Dwaj rosyjscy członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - Dmitrij Kondratiew i Oleg Skripoczka - wyszli w piątek w otwartą przestrzeń kosmiczną, by dokonać montażu kamery oraz eksperymentalnego systemu łączności radiowej.

Tej nocy spójrz w niebo

Planetoida oznaczona przez astronomów kodem 2011 AN52 najbliższej nocy przeleci wyjątkowo blisko nad naszymi głowami. Odległość od Ziemi nie będzie niebezpieczna, ale takie odwiedziny nie zdarzają się często.

Rozżarzona i płynna, podobna do Ziemi

Naukowcy NASA potwierdzili dokonanie historycznego odkrycia. Kosmiczny teleskop Keplera zaobserwował skalistą planetę, niewiele większą od Ziemi. To pierwszy taki mały obiekt odkryty poza Układem Słonecznym, który na pewno jest podobny do naszej planety.

10-latka odkryła supernową

- Dziesięcioletnia Kanadyjka najmłodszym na świecie odkrywcą supernowej - poinformowało Królewskie Towarzystwo Astronomiczne Kanady (RASC).

Powstała niezwykle dokładna mapa Ziemi

Europejska Agencja Kosmiczna ESA opublikowała najdokładniejszą w historii mapę lądów opracowaną na podstawie najnowszych danych satelitarnych. Można ją zobaczyć w internecie.

Słońce zgasło na chwilę

O godz. 8.14 zaczęło się zaćmienie Słońca. O. godz. 9.36 księżyc zasłonił ponad 80 proc. tarczy słonecznej. Podzielcie się z nami wrażeniami - zdjęcia i filmy z tego rzadkiego wydarzenia przesyłajcie na Kontakt 24.

Jutro Księżyc przysłoni Słońce

Już jutro rano dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca, którego faza w Polsce osiągnie nawet 82 proc. - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.