Kosmos

Kosmos

W piątek rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-15 zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dzięki temu po raz pierwszy w 10-letniej historii stacji znajduje się tam pełny, sześcioosobowy zespół.

Czerwic będzie niezwykle atrakcyjny dla wszystkich miłośników obserwacji nieba. Pomimo krótkich nocy zobaczyć będzie można Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna - informuje Centrum Astronomiczne PAN.

Dokładnie o 17:39 wahadłowiec Atlantis wylądował w bazie Edwards w Kalifornii. Astronauci, którzy „dali Hubble’owi nowe oczy” są szczęśliwi. - To było emocjonujące przeżycie, od początku do końca - powiedział dowódca teamu Scott Altman.

Wahadłowiec pokonany przez pogodę. Po raz kolejny NASA odwołała lądowanie promu kosmicznego Atlantis. Następna próba w niedzielę.

Czarnoskóry astronauta Charles Bolden zostanie nowym szefem NASA - zapowiada w sobotę dziennik "Los Angeles Times". To pierwszy przypadek, kiedy czarnoskóry Amerykanin będzie kierował Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Wahadłowiec Atlantis nie wyląduje w piątek na przylądku Canaveral na Florydzie, jednak astronauci nie rozpaczają z tego powodu. - Podziwiamy widoki - powiedział szef misji Scott Altman do centrum kontroli lotów w Houston.

W środę załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po raz pierwszy skosztowała wody odzyskanej z ich własnego moczu. Trzej astronauci - po wzniesieniu toastu odzyskaną wodą, podziękowali naziemnym pracownikom NASA za nową, niezwykle użyteczną technologię.

Astronauci wahadłowca Atlantis zakończyli naprawy kosmicznego teleskopu, a Hubble - w lepszej formie niż kiedykolwiek - znów samodzielnie krąży na orbicie.

W poniedziałek dwaj astronauci po raz ostatni wyszli z wahadłowca Atlantis w przestrzeń kosmiczną. John Grunsfeld i Andrew Feustel podczas swojego ośmiogodzinnego spaceru kosmicznego zajęli się unowocześnianiem teleskopu Hubble'a - zamontowali między innymi nowe baterie i folię chroniącą urządzenie przed promieniowaniem i zmianami temperatury.

Problemy podczas naprawy teleskopu Hubble'a. Najpierw astronauci nie mogli usunąć poręczy blokującej dostęp do jednego z wymienianych elementów, potem zawiodły akumulatory w jednym z narzędzi.

Dwaj astronauci z promu kosmicznego Atlantis zdołali w piątek dokonać dalszych napraw w kosmicznym teleskopie Hubble'a, wymieniając w urządzeniu zużyte żyroskopy i baterie.

- Zaobserwowaliśmy niezwykłe zjawisko. Wokół Słońca utworzył się dziwny okrąg - pisali do nas internauci na platformę Kontakt TVN24. Wyjaśniamy - to tzw. halo, czyli zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze.

Punktualnie o 15.12 polskiego czasu z kosmodromu w Gujanie Francuskiej zaostała wystrzelona rakieta Ariane 5, która w przestrzeń kosmiczną wyniosła dwa nowoczesne teleskopy. Oba - choć za pomocą różnych metod - spróbują odtworzyć wczesną historię wszechświata.

Rosja wznowi sprzedaż miejscówek dla turystów na statkach Sojuz. Jednocześnie od roku 2012 zwiększy ponad dwukrotnie opłaty dla amerykańskich astronautów podróżujących tymi statkami na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Dwóch astronautów z promu kosmicznego Atlantis wyszło w czwartek w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić prace naprawcze i modernizacyjne przy teleskopie Hubble'a. Astronauci amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przez najbliższy tydzień będą przeprowadzać szereg napraw teleskopu.

Znaleziono uszkodzenie na promie Atlantis. Astronauci odkryli na boku wahadłowca wyżłobienie o długości 53 centymetrów. Według amerykańskiej agencji kosmicznej NASA defekt nie wydaje się poważny. Szczegółowe badanie stanu powłoki promów wprowadzono po katastrofie "Columbii".

7 osobowa załoga promu Atlantis wystartowała. W kosmosie astronauci spędzą 11 dni i choć misja będzie kosztowała aż 900 mln dolarów to naukowcy z NASA uznali, że warto. Astronauci naprawią bowiem teleskop Hubble'a, który ma posłużyć ludzkości jeszcze kilka lat.

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy budynku wielorodzinnego we wsi Baranowka w południowej części Syberii. W nocy obudził ich potworny huk. Jak się potem okazało na dach spadł fragment rakiety kosmicznej. Specjalne służby wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

O dostrzeżeniu śladów najdalszego jak dotąd obiektu w Kosmosie poinformowali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego w Garching koło Monachium. Kosmiczny obraz dotarł na Ziemię po 13 miliardach lat.