W środę wystartowała rakieta Dniepr z siedmioma mini- i mikrosatelitami. Wśród wystrzelonych w kosmos satelitów znajdują się dwa nigeryjskie satelity obserwacyjne. Mają one pomóc w monitorowaniu pogody.
Start nastąpił o godzinie 9.12 czasu polskiego z kosmodromu Yasny na południu Rosji. Wszystko odbyło się bez zakłóceń. Wynoszenie w kosmos kilku "ładunków" na orbitę nie jest częste. Nigeryjskie satelity będą bacznie obserwowały te obszary Ziemi, które najczęściej nawiedzają susze i powodzie.
Start rakiety Dniepr
Oprócz Nigeria Sat-2 oraz Nigeria Sat-X rakieta wyniosła w kosmos dwie satelity amerykańsko-argentyńskie oraz po jednym satelicie tureckim, włoskim i ukraińskim. Do górnego fragmentu Dniepr przytwierdzono blok, który posłuży naukowcom do oceny działania eksperymentalnego systemu nawigacji dla satelitów oraz samolotów.
Inne satelity w służbie Ziemi
Ukraińska satelita (Sich 2) będzie obserwowała oceany. Włoska EduSAT, częściowo o edukacyjnym celu, będzie obsługiwana przez rzymski uniwersytet La Sapienza. Turecka (RASAT) ma za zadanie obserwację Ziemi. Natomiast satelity argentyńsko-amerykańskie (AprizeSat 5 i 6) mają pomóc w komunikacji na morzach i oceanach.
To nie jedyny start tego dnia. Późno w nocy, 23.25 czasu polskiego, wystartowała z kosmodromu Bajkonur rakieta Proton.
Autor: usa//aq / Źródło: kosmotras.ru/en