Katastrofa w Smoleńsku

Katastrofa w Smoleńsku

Zespół Macieja Laska w czwartek na konferencji prasowej odpierał zarzuty zespołu Macierewicza dotyczące rzekomej manipulacji przy nagraniach z czarnych skrzynek Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku. - Dowodowe nagranie jest oryginalne, a kopie są prawidłowe co do wypowiedzi i sygnałów - mówił Maciej Lasek.

- Łatwo zauważyć, że pan Lasek i jego eksperci skupili się wyłącznie na winie polskich pilotów i gen. Błasika - powiedział Macierewicz, nazywając konferencję "atakiem na pilotów i generała Błasika". Podkreślił, że zespół Laska nie wspomniał ani słowem o odpowiedzialności Rosjan - np. o poleceniach z Moskwy, że ma samolot zejść do 100 metrów ani o prośbach, by Moskwa wyznaczyła zapasowe lotnisko.

- Kilometr przed progiem pasa samolot znajdował się momentami poniżej poziomu lotniska (...) nie mieści się to w żadnych standardach - powiedział we wtorek wiceszef zespołu przy KPRM Wiesław Jedynak na konferencji zespołu do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej. Wcześniej szef zespołu Maciej Lasek mówił, że na wraku tupolewa nie stwierdzono śladów wybuchu.

Śledztwo dotyczące połączeń z telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w Smoleńsku zostało zawieszone - poinformowała w poniedziałek warszawska prokuratura. Powodem zawieszenia jest wydłużające się oczekiwanie na pomoc prawną z Rosji.

Będą zarzuty dla mec. Rafała Rogalskiego ze strony rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej palestry - dowiedział się portal tvn24.pl. Chodzi o naruszenie dwóch artykułów kodeksu etyki zawodowej, zobowiązujących adwokata m.in. do zachowania w tajemnicy tego, o czym dowiedział się wykonując zawodowe obowiązki.

- Przeżyłem katharsis i ja musiałem to zrobić. Ulżyło mi, co nie znaczy, że nie powstał kolejny problem - wyznał w rozmowie z reporterem "Czarno na Białym" Rafał Rogalski. Mecenas jeszcze dwa miesiące temu był pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie smoleńskim. Teraz z siedmiu rodzin reprezentuje tylko dwie i jest jednym z najzajadlejszych krytyków teorii przedstawianych przez Antoniego Macierewicza.

- Jawnie, przy mediach, przy jakiejś publiczności i bez warunków wstępnych - tak Jarosław Kaczyński odpowiada Maciejowi Laskowi, który oświadczył, że warunkiem spotkania ekspertów PiS ze stroną rządową jest przekazanie materiałów z komisji Antoniego Macierewicza.

Antoni Macierewicz nie przyjmuje żadnych warunków wstępnych w sprawie spotkania z zespołem smoleńskim, które zaproponował mu Maciej Lasek. - Ma być równość stron. To jest nauka, a nie żaden dyktat - powiedział Macierewicz, dodając, że jest za otwartym, transparentnym spotkaniem z ekspertami zespołu Laska.

- W moim odczuciu etycznym w tej sprawie uważam, że Jarosław Kaczyński, którego rzadko bronię, zasługuje na obronę - powiedział Roman Giertych w "Kropce nad i", nawiązując do sprawy mec. Rogalskiego. - On (Kaczyński - red.) w tym śledztwie nie jest politykiem, nie jest szefem PiS-u, tylko jest pokrzywdzonym i ma prawo do tego, aby jego adwokat prezentował jego linię - powiedział Giertych.

- Jeżeli ktoś udaje eksperta, trzeba będzie zmienić reguły działania. Jesteśmy na to gotowi - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Lasek zapowiedział, że jego zespół będzie obalał tezy dot. przyczyn katastrofy smoleńskiej, jeżeli nie będą one poparte dowodami.

Antoni Macierewicz powiedział we wtorek, że do planowanego spotkania prokuratorów z prof. Biniendą wiosną ubiegłego roku nie doszło z winy śledczych, którzy nie przyszli na rozmowę. Zaprzeczył tym samym słowom mec. Rafała Rogalskiego, który przekonywał z kolei, że spotkanie nie odbyło się, ponieważ nie chciał tego Antoni Macierewicz.

- Każdy człowiek błądzi i katharsis jest wymagane. Nie byłem w stanie dłużej żyć w pewnej schizofrenii. Nie zostałem wynajęty po to, żeby w sposób oczywisty mówić nieprawdę. Dlatego milczałem i moja wina polegała na tym milczeniu. Teraz tego nie czynię - powiedział w "Kropce nad i" mec. Rafał Rogalski, były pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego ws. katastrofy smoleńskiej.

Pasażerowie wszystkich lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. oraz rodziny ofiar z prezydenckiego tupolewa zostały uznane za pokrzywdzonych w śledztwie prowadzonym przez warszawską prokuraturę. - To grubo ponad 200, a może nawet i 300 osób - szacuje zastępca Prokuratora Okręgowego Paweł Nowak. Prokuratorzy są zgodni, że tak duża liczba pokrzywdzonych może sparaliżować śledztwo na wiele miesięcy.