Katastrofa w Smoleńsku

Katastrofa w Smoleńsku

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej to powinna być uroczystość, która łączy, bo katastrofa dotknęła wszystkich - mówił prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wstydem jest to, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik przed Polakami. Zdaniem opozycji, pomnik postawiono z naruszeniem prawa.

Posłowie Platformy Obywatelskiej i dr Maciej Lasek zaprezentowali we wtorek film, będący odpowiedzią na ubiegłoroczną prezentację rządowej podkomisji do spraw wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wskazali w nim kwestie, które, według nich, podkomisja ta przemilczała lub dopuściła się fałszowania faktów.

- Chwała tym, którzy stali tutaj z krzyżem. Chwała tym, którzy walczyli o prawdę, na czele z Antonim Macierewiczem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas 93. miesięcznicy smoleńskiej. Po tych słowach tłum zgromadzony przed Pałacem Prezydenckim zaczął skandować "Antoni, Antoni!".

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to ma być jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego tzw. podkomisji smoleńskiej, który ma być według zapowiedzi Antoniego Macierewicza gotowy w kwietniu. Po raz kolejny podkomisja powołana przez Antoniego Macierewicza forsuje hipotezę o wybuchu na pokładzie tupolewa. Są one niezgodne z ustaleniami powołanej zaraz po katastrofie komisji Jerzego Millera.

Na 23 kwietnia 2018, na godzinę 10, wezwano byłego premiera Donalda Tuska jako świadka w procesie Tomasza Arabskiego - byłego szefa kancelarii premiera, sądzonego za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

Resort obrony narodowej odpowiedział na interpelację posłanki PO Małgorzaty Niemczyk, ujawniając kwoty i rodzaj wypłaconych świadczeń dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Jak wyjaśnił w dokumencie sam Antoni Macierewicz, MON do tej pory przekazał bliskim ofiar smoleńskich około 90 milionów złotych.

- Być może nie odzyskamy do tego czasu wraku - przyznaje Antoni Macierewicz, ogłaszając w "Rzeczpospolitej" termin publikacji raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Według deklaracji szefa MON dokument ten zostanie opublikowany "na wiosnę".

Sugeruję, żeby Jarosław Kaczyński zwrócił się do swojego przyjaciela premiera Victora Orbana. Z racji jego bardzo bliskich ostatnio kontaktów z prezydentem Władimirem Putinem może załatwi prywatnie Kaczyńskiemu dostęp do katastrofy - powiedział Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej, komentując wtorkowe działania polskiego MSZ związane z katastrofą smoleńską.

Wiceszef MSZ do spraw wschodnich Bartosz Cichocki wręczył we wtorek ambasadorowi Rosji Siergiejowi Andriejewowi notę dyplomatyczną oraz wyraził zaniepokojenie w związku z utrudnieniami w dostępie do miejsca katastrofy smoleńskiej - poinformował resort spraw zagranicznych.