Jedna z najpopularniejszych dzielnic Tokio - Shibuya - wzbogaciła się o nietypową atrakcję turystyczną - przezroczyste toalety. Projekt wydaje się ryzykowny, a jego celem jest zmiana postrzegania publicznych szaletów - informuje CNN.
Toalety zostały zaprojektowane przez pracownię Shigeru Ban Architects i znajdują się w centrum Tokio, w dzielnicy Shibuya, słynącej między innymi z niezwykle ruchliwego przejścia dla pieszych.
Przezroczyste szalety można znaleźć w dwóch parkach: Yoyogi Fukamachi Mini Park oraz Haru-no-Ogawa Community Park.
Obawy
"Są dwie rzeczy, o które martwimy się wchodząc do publicznej toalety, zwłaszcza tej znajdującej się w parku. Pierwszą z nich jest ich czystość, a drugą obawa, że ktoś jest w środku" - czytamy w komunikacie na stronie projektu, który zdaje się rozwiązywać obydwa problemy. Użytkownicy mogą bowiem z zewnątrz sprawdzić stan toalet i to, czy ktoś akurat z nich korzysta.
"A nocy obiekt rozświetla park jak piękna latarnia" - dodano w komunikacie.
Pomysł przezroczystych toalet budzi wiele emocji, szczególnie, że osoby, które z nich korzystają mają wrażenie, że są widoczni dla przechodniów. Ale po zamknięciu od środka toalety, szyby stają się matowe od zewnątrz, co zapewnia prywatność.
Dziennikarze CNN Travel odwiedzili w minionym tygodniu Haru-no-Ogawa Community Park i zauważyli spore zainteresowanie najnowszą atrakcją ze strony turystów. Reporterów zaskoczyła również nieskazitelną czystość toalet.
Zwrócono też uwagę, że będąc w środku, nawet po zamknięciu, szyby są przezroczyste na zasadzie lustra weneckiego i nie jest się w pełni pewnym, że nie widać nas z zewnątrz. Wrażenie bycia na widoku ma potęgować wiele luster.
Dodano, że w związku z tym trzeba zawsze pamiętać o poprawnym zamknięciu toalety. Jak opisuje to CNN Travel jedna z osób zapomniała tego zrobić i podczas korzystania z toalety była cały czas widoczna, co rozbawiło obserwatorów.
Toaletowy projekt
Przezroczyste szalety są częścią większego projektu, który ma zmienić postrzeganie publicznych toalet w Tokio - tego, że są "ciemne", "brudne" i "śmierdzące". Zajmująca się tym organizacja non-profit The Nippon Foundation współpracuje z wieloma pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu w mieście powstało już 17 wyjątkowych budynków. Do lata 2021 roku ma powstać jeszcze 12.
Źródło: CNN, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Satoshi Nagare/The Nippon Foundation