Iran

Iran

"Nieproliferacja pozostaje kamieniem węgielnym międzynarodowego pokoju"

Ponowne nałożenie amerykańskich sankcji na Teheran, może utrudnić Iranowi i innym państwom-sygnatariuszom wdrożenie planu zawartego w porozumieniu nuklearnym - oceniła w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo. Wyraziła żal z powodu posunięć Stanów Zjednoczonych i Iranu, podważających porozumienie.

"Najbardziej krwawe zamieszki od 40 lat" w Iranie

Organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) poinformowała w opublikowanym w poniedziałek raporcie, że od połowy listopada w antyrządowych protestach w Iranie zginęły 304 osoby. Jak wskazuje Reuters, ostatnie zamieszki są najbardziej krwawymi od czasu rewolucji islamskiej w Iranie, która w 1979 roku wyniosła szyickich duchownych do władzy.

Potężny smog w Teheranie. "Nie da się tego tolerować"

Z powodu wielkiego smogu w Iranie zamykane są szkoły, a władze w Teheranie wezwały osoby starsze i dzieci, by nie wychodziły z domów. W mieście trwa alert smogowy. Irańczycy za zanieczyszczenie powietrza obwiniają władze. - Nie da się tego tolerować - mówią mieszkańcy kraju. Według danych rządowych rocznie z powodu smogu w Iranie umiera 30 000 osób.

"To technologicznie niemożliwe". Rosja zawiesza projekt nuklearny z Iranem

W czwartek rosyjski koncern energii jądrowej Rosatom ogłosił, że zawiesza projekt nuklearny realizowany wspólnie z Iranem w Fordo, ponieważ Teheran wznowił wzbogacanie uranu w tym obiekcie. - Produkcja stabilnych izotopów nie może odbywać się w tym samym miejscu - poinformowała należąca do Rosatomu firma TVEL.

"Reżim mógł zabić ponad tysiąc irańskich obywateli"

Ponad tysiąc osób mogło zginąć w demonstracjach w Iranie - poinformował w czwartek specjalny wysłannik USA do spraw Iranu Brian Hook. Jak wyjaśnił, bilans ten został sporządzony na podstawie informacji przysyłanych przez Irańczyków, danych wywiadu i raportów organizacji pozarządowych.

Za protestami stali "wrogowie", prezydent apeluje o uwolnienie "niewinnych ludzi"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał do uwolnienia "niewinnych ludzi", którzy zostali zatrzymani podczas protestów przeciwko decyzji irańskich władz o podniesieniu cen benzyny i reglamentacji paliwa. Demonstracje przerodziły się w krwawe zamieszki, w których - według Amnesty International - zginęło ponad 200 osób. Rowhani oświadczył też, że jego kraj chce rozmawiać z USA o tym, czy Waszyngton zniesie sankcje gospodarcze, które zostały ponownie nałożone na Teheran.

Irańskie władze przyznały się do zabójstw demonstrantów. "Zginęli w starciach"

Irańskie władze po raz pierwszy przyznały we wtorek, że siły bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji wobec antyrządowych demonstrantów, z których część straciła życie. Nie podano jednak oficjalnej liczby ofiar śmiertelnych. Wcześniej organizacja Amnesty International informowała, że według potwierdzonych relacji w zamieszkach zginęło 208 osób, ale bilans ofiar jest prawdopodobnie wyższy.

Gęsty smog w Teheranie. Zamknięte szkoły i uczelnie

Władze Teheranu podjęły decyzję o zamknięciu przedszkoli, szkół i uczelni ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Zawieszone zostały wszelkie imprezy sportowe, a osobom starszym i dzieciom zalecono pozostanie w miarę możliwości w domach.

Płoną banki, na ulicach giną ludzie. Teheran: zatrzymano osoby powiązane z CIA

Irański resort bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał w środę, że co najmniej osiem osób powiązanych z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) zostało zatrzymanych w czasie niedawnych zamieszek w Iranie. Jak podała Amnesty International, w wyniku trwających od połowy listopada antyrządowych protestów w tym kraju zginęły co najmniej 143 osoby.

Prorządowy wiec w Teheranie. MSZ: pokaże, kim są prawdziwi Irańczycy

Resort dyplomacji w Teheranie podkreślił w poniedziałek, że odbywające się w tym dniu prorządowe wiece pokazują światu, "kim są prawdziwi Irańczycy i co mówią". Irańskie ministerstwo wyraziło zdziwienie z powodu zagranicznych deklaracji poparcia dla demonstrantów, protestujących przeciwko podwyżce cen benzyny.

"Ważne, aby irańskie siły bezpieczeństwa wykazały się maksymalną powściągliwością"

Komisja Europejska zaapelowała do władz Iranu o powściągliwość wobec protestów w tym kraju oraz zagwarantowanie obywatelom dostępu do internetu. - Jest niezwykle ważne, aby irańskie siły bezpieczeństwa wykazały się maksymalną powściągliwością - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz. Według organizacji obrony praw człowieka Amnesty International w wyniku zamieszek śmierć poniosło ponad 100 osób.

"Sprawa nierozwiązana". Chcą rozmów o odnalezionych śladach uranu

Cornel Feruta, tymczasowy szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poinformował, że agencja będzie w przyszłym tygodniu rozmawiać z Iranem o odnalezieniu śladów uranu w obiekcie nieujawnionym przez Iran jako zakład związany z programem nuklearnym. MAEA twierdzi, że Teheran nie wyjaśnił, skąd wzięły się odnalezione ślady uranu.

Na ulicach ginęli ludzie. Prezydent Iranu mówi o "sukcesie" w pokonaniu "wrogów"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani winą za zamieszki, które rozgorzały w całym kraju w związku z reglamentacją i podwyżką cen benzyny, obarczył w środę zagranicznych wrogów Iranu. Ogłosił również, że demonstranci zostali pokonani. Wcześniej organizacja Amnesty International przekazała, że w wyniku starć zginęło ponad 100 osób.