Grecja

Grecja

Prezydent Macedonii nie podpisał ustawy ratyfikującej ostateczne porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa macedońskiego. "Jego zdaniem narusza ona konstytucję" - poinformowała kancelaria prezydenta Macedonii. Fakt, że Gjorge Iwanow odmówił złożenia podpisu, nie oznacza jednak jeszcze ostatecznego pogrzebania porozumienia.

Eurogrupa porozumiała się na temat warunków wyjścia Grecji z programu pomocowego, w tym restrukturyzacji jej zadłużenia. Unijni urzędnicy i władze w Atenach ogłaszają wyjście kraju z kryzysu. - Ile razy rząd to mówił? Wydłużają pożyczkę i ogłaszaj koniec kryzysu. Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić - mówi tymczasem Janis Warufakis, ekonomista, były minister finansów Grecji, który był gościem w programie "Fakty o Świecie" w TVN24 BiS. - To podejście Unii Europejskiej nas osłabia. Może powinniśmy się zająć kryzysami systematycznie - podkreślał w rozmowie z Michałem Sznajderem.

Lewicowy premier Grecji Aleksis Cipras po raz pierwszy od objęcia władzy w 2015 roku pojawił się publicznie w krawacie. Obiecał to bowiem zrobić, gdy Grecja wyjdzie z ciężkiego kryzysu zadłużenia.

Po trzydniowych obradach parlament Grecji odrzucił w sobotę wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności premierowi Aleksisowi Ciprasowi. Decyzja deputowanych umożliwi podpisanie w niedzielę porozumienia między Atenami i Skopje w sprawie nowej nazwy Macedonii.

Grecki parlament rozpoczął w czwartek po południu debatę nad wotum nieufności wobec premiera Aleksisa Ciprasa po jego wtorkowym porozumieniu z macedońskim premierem Zoranem Zaewem w sprawie zmiany nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej.

Grecki premier Aleksis Cipras poinformował we wtorek, że Grecja i Macedonia osiągnęły porozumienie w sprawie nazwy macedońskiego państwa, co przez wiele lat było przedmiotem sporu między obu krajami. Jak powiedział przedstawiciel greckiego rządu, Ateny uznają Macedonię jako Republikę Macedonii Północnej.

- To jedna z największych wysp, bardzo turystyczna i jest bardzo blisko kontynentu - powiedział o Korfu Ioannis Vasileiadis. Dorota Kamińska, która od pięciu lat mieszka na tej wyspie, zwracała uwagę, że "mieszkańcy Korfu są niesamowicie gościnni, zawsze mają serce na dłoni i mówi się o nich, że to jedni z najbardziej gościnnych Greków". Goście cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS zdradzili także tajniki lokalnej kuchni. Mówili między innymi o tym, jak przygotować zapiekankę pastitsio, czy ciasto kadaifi przypominające "włosy anielskie".

Wrogowie Turcji postrzegają Grecję jako "bezpieczną przystań", a podejście greckich władz do osób, które Ankara uważa za zwolenników nieudanego puczu z 2016 roku, szkodzi stosunkom obu krajów - oświadczył w piątek turecki premier Binali Yildirim. Z kolei grecki wiceminister obrony oświadczył, że jego kraj wydzierżawi od Francji fregaty, by wzmocnić zdolności odstraszające w związku ze wzrostem napięcia miedzy Atenami a Ankarą.