Grecja

Grecja

Sąd w Madrycie wydał we wtorek zgodę na ekstradycję do USA rosyjskiego informatyka Piotra Lewaszowa. Mężczyzna jest oskarżony między innymi o działania hakerskie w czasie kampanii przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 r. Jednocześnie w środę na ekstradycję do USA innego rosyjskiego hakera zgodziła się Grecja.

Grecka wyspa Lesbos jest jak wieża Babel. Z powodu kryzysu migracyjnego w krótkim czasie przedostały się tam dziesiątki tysięcy uchodźców. Wszyscy oni trafiają do obozu Moria, który przez wielu opisywany jest jak obóz koncentracyjny. Często dochodzi tam do zamieszek i pożarów. W tych warunkach pracuje kilkoro Polaków, którzy jako specjaliści europejskiej straży granicznej weryfikują tożsamość uchodźców i sprawdzają, czy nie są oni niebezpieczni. Z drugiej strony barykady pracuje wielu wolontariuszy z całego świata, między innymi Polka Alina Czyżewska. Materiał "Uwagi!" TVN.

Grecję trawią pożary, które wybuchły w miniony weekend. Ogień pojawił się w regionach, gdzie przebywa wielu turystów, między innymi na wyspie Kalamos i Zakyntos. Kolejne źródło pojawiło się około 45 kilometrów na północny wschód od Aten. W stolicy czuć swąd spalenizny pochodzący z pogorzelisk.

Grecka straż przybrzeżna otworzyła w poniedziałek ogień do tureckiego frachtowca, gdy ten odmówił zacumowania w porcie na wyspie Rodos na Morzu Egejskim - poinformowały tureckie media. Strona grecka przyznała, że straż przybrzeżna próbowała przeprowadzić inspekcję frachtowca, ale nie wspomniała o ostrzale. Turcja stanowczo potępiła incydent.

Fala upałów nie odpuszcza. W czerwcu wysokie temperatury pojawiły się w Zachodniej Europie. Obecnie strefa ta przemieściła się na Bałkany i Bliski Wschód. Temperatury dojdą do 45 stopni. Ludzki organizm trudno znosi takie warunki.

Grecja zablokowała oświadczenie Unii Europejskiej krytykujące łamanie praw człowieka w Chinach - podaje agencja Reutera. Stanowisko miało być przedstawione w mijającym tygodniu na forum Rady Praw Człowieka ONZ, ale z powodu weta Aten tak się nie stało.

Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli w czwartek wieczorem porozumienie, które umożliwi Grecji wypłatę kolejnej, wynoszącej 8,5 mld euro, transzy pomocy z wartego 86 mld euro pakietu. Dzięki tej decyzji Ateny unikną kolejnej odsłony kryzysu finansowego.

Były szef rządu greckiego Lukas Papademos doznał obrażeń, gdy w centrum Aten w jego samochodzie eksplodował ładunek wybuchowy umieszczony w kopercie - poinformowała policja. Ranny został też kierowca Papademosa. Obu zabrano do szpitala.