Grecja

Grecja

Akcja ratunkowa po katastrofie śmigłowca przerwana

Zaginieni członkowie załogi kanadyjskiego śmigłowca, który rozbił się w trakcie ćwiczeń NATO w pobliżu greckiego wybrzeża zostali uznani za zmarłych - przekazała w sobotę kanadyjska armia. Trwają poszukiwania ciał. Przyczyna katastrofy nie jest jeszcze znana.

Akropol zamknięty, kawiarnie też. Ponad 300 zakażeń w Grecji

Po zakażeniu koronawirusem w Grecji zmarły cztery osoby, a w kraju zdiagnozowano w sumie 331 przypadków choroby COVID-19 - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Atenach. Rząd zamknął połączenia drogowe i morskie oraz zawiesił loty do Albanii i Macedonii Północnej.

Unijni ministrowie "potępiają wykorzystanie przez Turcję presji migracyjnej do celów politycznych"

Turcja nie może wykorzystywać do celów politycznych uchodźców i imigrantów, na których utrzymanie Unia Europejska przekazuje duże sumy pieniędzy. Państwa Wspólnoty realizują ze swej strony umowę dotyczącą pomocy dla uciekinierów z Syrii - mówili w środę unijni politycy debatujący nad rozwijającym się kryzysem na granicy Grecji i Turcji. Ministrowie spraw wewnętrznych Unii potępili działania władz w Ankarze.

Erdogan: jeśli Unia chce rozwiązać problem migracji, musi poprzeć nasze plany

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że kraje Unii Europejskiej "depczą prawa człowieka, atakując migrantów". Uzależnił rozwiązanie kryzysu migracyjnego od poparcia planów Ankary wobec Syrii. Wcześniej Komisja Europejska zapowiedziała pomoc dla Grecji w sprawie uchodźców po otwarciu tureckich granic.

Frontex zapowiada "szybką interwencję", UE zwołuje "nadzwyczajne posiedzenie"

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zapowiedziała w poniedziałek rozpoczęcie szybkiej interwencji, by pomóc Grecji w radzeniu sobie z dużą liczbą migrantów na jej granicach zewnętrznych. W środę ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UE, którzy spotkają się w związku z zaostrzającym się kryzysem uchodźczym u greckich i bułgarskich granic.

"Wyzwanie, które stoi teraz przed Grecją, jest wyzwaniem europejskim"

Szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli - jadą we wtorek do Grecji. W obliczu kryzysu chcą w ten sposób okazać wsparcie dla tego kraju. U jego granic pojawiły się w ostatnich dniach tysiące uchodźców, których Turcja przestała powstrzymywać przed pochodem w stronę Europy.