Gospodarka

Gospodarka

Premier o współpracy z Chinami: Polska natrafia na utrudnienia

Polska nadal natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego - oświadczyła w poniedziałek w Budapeszcie premier Beata Szydło na spotkaniu szefów rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Wezwała do podjęcia działań na rzecz znoszenia barier w dostępie do rynków.

Decyzja Sejmu zaboli pracowników. "Firmy mogą wycofać się z podwyżek"

Na zniesieniu górnego limitu składek ZUS stracą pracodawcy, samorządy, jak i pracownicy, z których część zarobi mniej, a część nie dostanie obiecanych podwyżek. Zyska Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale radość będzie krótkotrwała. Wszystko przez konieczność wypłaty w kolejnych latach emerytur sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kopalnie sypną pieniędzmi dla górników

Nawet 25 tysięcy złotych premii zażądała część związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka określiła to żądanie jako absurdalne i je odrzuciła. Nie ulega jednak wątpliwości, że w górnictwie dzieje się coraz lepiej, czego najlepszym dowodem jest fakt, że w Polskiej Grupie Górniczej wracają częściowo czternastki.

W nocy alkoholu możesz nie kupić. Nowe przepisy

Możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzenie nowych przepisów regulujących picie alkoholu w miejscach publicznych - to główne założenia ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm.

Narodowy Bank Polski: nie popieramy kryptowalut

Narodowy Bank Polski nie popiera rozwoju kryptowalut, bo odpowiada za wartość polskiego pieniądza, a kryptowaluty nim nie są - mówił w czwartek podczas posiedzenia komisji sejmowej i zastępca prezesa NBP Piotr Wiesiołek.

Balcerowicz: 600 tysięcy osób przejdzie na wcześniejszą emeryturę w tym roku

- Finanse państwa są psute przez ogromne przyrosty wydatków, kosztem narastającego długu publicznego - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz oceniając politykę gospodarczą rządu. Dodał, że z wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, iż w tym roku wskutek obniżenia wieku emerytalnego z rynku pracy ubędzie ponad 600 tysięcy osób.

Piotr Krupa zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Założyciel jednej z największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie, Piotr Krupa, został zwycięzcą 15., jubileuszowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Wygrał także w kategorii Produkcja i Usługi. W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność zwyciężył Tomasz Bochenek z firmy Orbitvu. Natomiast w kategorii Nowy Biznes statuetka trafiła do rąk Anny Skórzyńskiej i Marcina Gawrońskiego twórców firmy Szumisie. W trakcie Gali, która odbyła się 23 listopada na warszawskim Służewcu, przyznano także nagrody specjalne, które otrzymali: Tomasz Domogała z TDJ i Jacek Furman z Aflofarmu. W głosowaniu publiczności tytuł Przedsiębiorcy 15-lecia zdobyli Marcin Iwiński oraz Michał Kiciński - twórcy CD Projekt.

Alarmujący raport NIK w sprawie wydatków na ochronę zdrowia

Pod względem wydatków na zdrowie Polska jest w ogonie krajów europejskich – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jak podkreślono w komunikacie NIK, pomimo zwiększenia o ponad 3,2 mld zł w 2016 roku (w stosunku do roku poprzedniego) wartości umów zawartych ze świadczeniodawcami, system ochrony zdrowia w naszym kraju jest wciąż niedofinansowany co powoduje, że dostęp pacjentów do świadczeń medycznych jest wciąż znacznie ograniczony.