Gazprom

Gazprom

Pierwsze cięcia gazu w Polsce

PGNiG powierdza, że nołozyło ograniczenia dostaw gazu dla swoich dwóch dużych klientów: Zakładów Azotowych "Puławy" i PKN Orlen. Jednocześnie deklaruje, że "na ten moment" dalszych ograniczeń nie będzie. Z powodu braku rosyjskiego gazu na Słowacji produkcję wstrzymuje huta.

Rumunia marznie, na Słowacji stan wyjątkowy

- Dostawy gazu dla hurtowników mogą spaść, lecz zrobimy wszystko, aby oszczędzić gospodarstwa domowe, szpitale i szkoły. Słowacja wystosuje protest do Rosji i Ukrainy, domagając się, aby rozwiązały spór i nie brały Europy jako zakładnika - zapewnia słowacki minister gospodarki Lubomir Jahnatek. Granicząca z Ukrainą Słowacja w 98 procentach zależy od importu ropy naftowej i gazu z Rosji. Rosyjskie media informują o szczególnie trudnej sytuacji w Rumunii, gdzie panują największe od 10 lat trzydziestostopniowe mrozy.

"To, co robi Ukraina - to po prostu świństwo"

- Ten konflikt o gaz wywołała Ukraina - przekonywał w "Faktach po Faktach" prezes Bartimpexu, Aleksander Gudzowaty. Jak wyjaśnił, od 20 lat Ukraina podkrada rosyjski gaz, co było tolerowane, gdy były to kraje bratnie. Teraz sytuacja się zmieniła i - zdaniem biznesmena - Ukraina powinna "znaleźć model negocjacyjny" i nie włączać w ten konflikt reszty Europy, "bo to jest po prostu świństwo".

Nasz gaz w liczbach, czyli co masz w kuchence

6 na każdych 10 metrów sześciennych gazu ziemnego wykorzystywanego w Polsce pochodzi z importu, a ponad 90 procent sprowadzanego do Polski gazu płynie z Rosji. Co roku kupujemy od Gazpromu ok. 8 mld metrów sześciennych tego paliwa. - Konflikt Rosji z Ukrainą nie odbije się na indywidualnym odbiorcy gazu w Polsce - oceniają specjaliści.

Berlin nie chce się wtrącać

- Tu chodzi o komercyjne interesy - skomentował gazowy konflikt między Ukrainą a Rosją niemiecki minister gospodarki Michael Glos. W odróżnieniu od wielu komentatorów Niemiec nie uważa, że spór Moskwy z Kijowem ma podłoże polityczne.

Rząd szykuje scenariusz kryzysowy

- Nie ma ograniczeń w dostawach gazu dla żadnej grupy odbiorców, także dla przemysłu - uspokaja minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ale rząd szykuje się na ewentualny kryzys i przyjął rozporządzenie ws. możliwości ograniczania dostaw gazu dla przemysłu, by elastycznie zareagować w przypadku konieczności oszczędzania tego surowca.

Będzie gospodarczy stan wyjątkowy na Słowacji

Europa dotknięta skutkami gazowego konfliktu Rosji i Ukrainy. Słowacja zapowiada "stan wyjątkowy w gospodarce", o całkowitym braku rosyjskiego gazu donoszą z Bułgarii, o znacznym ograniczeniu - m.in. z Węgier, Austrii. Pierwszy rosyjski komentarz obwinia Ukrainę o zakręcenie zaworów.

Spór o gaz: Unia mediować nie będzie

Unia Europejska nie zamierza mediować w sporze gazowym między Rosją a Ukrainą. Wciąż jednak apeluje o szybkie zakończenie konfliktu - bez wskazywania strony odpowiedzialnej za zakłócenia w dostawach rosyjskiego surowca do UE.

Putin: Przykręcić kurek z gazem!

Gazprom ma natychmiast dodatkowo zmniejszyć ilości rosyjskiego gazu przesyłanego przez terytorium Ukrainy. Premier Rosji Władimir Putin wydał takie polecenie rosyjskiemu dostawcy w odpowiedzi na nielegalne podbieranie surowca przez ten kraj, o co Moskwa oskarża Kijów. To zagrożenie dla Europy - ostrzega ukraiński Naftohaz.

Problemy z gazem omijają Polskę

Dostawy gazu do Polski z kierunku wschodniego są stabilne - zapewniła rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Jak dodała, nawet jeśli przesył surowca przez Ukrainę zostałby ograniczony, Polska może skorzystać ze zmagazynowanych zapasów. Także wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld uważa, że nie ma powodów, aby Polsce zabrakło gazu.

Kto kradnie gaz? Rosja oskarża Ukrainę

Bułgaria, Rumunia, Turcja, Grecja, Macedonia i Chorwacja wciąż narzekają na ograniczone dostawy rosyjskiego gazu. Zdaniem Gazpromu, dzieje się tak, bo Ukraina kradnie surowiec. Tymczasem ukraiński Naftohaz stanowczo zaprzecza i tłumaczy, że przykręcenie kurka ma związek z działaniami rosyjskiego Gazpromu i jego mołdawskiej spółki-córki Moldovagaz.

Ukraina zamknie tranzyt rosyjskiego gazu?

Wojny gazowej ciąg dalszy. Ukraiński sąd zakazał tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po obecnych cenach. - Cena za przepływ gazu przez Ukrainę musi być wyższa - orzekł sąd. Kijów doszedł do wniosku, że obecne stawki są niekorzystne i przy okazji konfliktu z Gazpromem chce na nowo negocjować kontrakt - oceniają komentarzy. Tymczasem Gazprom oskarża Ukrainę o kradzież gazu.

Naftohaz: Rosja prowadzi antyukraińską agitację

W sporze gazowym nie widać końca wzajemnych oskarżeń. Kijów zarzuca Moskwie uprawianie antyukraińskiej propagandy. Gazprom zaś - choć wzywa do wznownienia rozmów - oskarża ukraińską spółkę o "naruszanie zobowiązań" i "nielegalne działania".

Za 10 dni mogą być kłopoty z gazem

Zarówno Ukraińcy jak i polski rząd zapewniają, że gazowa wojna Gazpromu z Kijowem nie zakłóca dostaw błękitnego paliwa na Zachód. Za 10 dni mogą zacząć się jednak kłopoty, ostrzegają Ukraińcy.

"Rozmowy z Ukrainą są niemożliwe"

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew nie pozostawia wątpliwości, że Rosjanie nie chcą dłużej rozmawiać z Ukrainą o sprawie gazu. Winę za to ma ponosić, według Miedwiediewa, tylko i wyłącznie Kijów.

"Bez waszego gazu przeżyjemy"

- To sytuacja komfortowa, ale nie ma znaczenia dla systemu energetycznego Polski – stwierdził w "Magazynie 24 Godziny" wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, komentując zakręcenia przez Rosję gazowego kurka dla Ukrainy.

Unia apeluje, będzie też radzić o gazie

Praga, sprawująca obecnie przewodnictwo w UE, zareagowała na rosyjsko-ukraiński spór gazowy. Na razie bardzo ostrożnie: w poniedziałek do Brukseli mają zjechać wiceambasadorowie krajów członkowskich, by "wymienić się informacjami".

Ciśnienie gazu spadło

Ciśnienie gazu na granicy z Ukrainą spadło o 6 proc., ale o tyle samo zwiększono dostawy do Polski przez Białoruś. Te zmiany nie są odczuwalne dla odbiorców - zapewnia PGNiG. Gdyby dostawy zostały całkiem wstrzymane, gazu z magazynów starczyłoby nam najwyżej na cztery tygodnie - mówi ekspert paliwowy Andrzej Szcześniak.